Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Quo vadis złotówko? Na pewno nie ku górze... [kursy walut na dziś: EUR/PLN, USD/PLN, CHF/PLN, EUR/USD]

|
selectedselectedselected
Quo vadis złotówko? Na pewno nie ku górze... [kursy walut na dziś: EUR/PLN, USD/PLN, CHF/PLN, EUR/USD] | FXMAG INWESTOR
Materiał własny
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Informacje na dziś

EZ: Dziś o godz. 11:00 poznamy wyniki za wrzesień badania koniunktury gospodarczej przeprowadzanego przez Komisję Europejską. Według konsensusu prognoz główny indeks nastrojów gospodarczych obniżył się do 95,0 pkt z 97,6 pkt przed miesiącem. Najwyższa w historii inflacja i kryzys energetyczny psują nastroje w gospodarce strefy euro, która być może skurczyła się w 3Q br. po wzroście o 0,7% kw/kw w 2Q 2022 r.

GE: O godz. 14:00 opublikowane zostanie wstępne wyliczenie inflacji CPI w Niemczech we wrześniu. Według konsensusu prognoz wskaźnik ten wzrósł do 9,5% r/r z 7,9% r/r, do czego przyczyniać się ma zniesienie czasowej obniżki opłaty paliwowej i cen biletów kolejowych po zakończeniu wakacji. Odczyt ten będzie stanowił preludium do danych inflacyjnych za wrzesień w całej strefie euro, które poznamy w piątek. Wysokie odczyty będą tylko utwierdzały Europejski Bank Centralny w swojej jastrzębiej retoryce. Wczoraj przewodnicząca Banku Ch.Lagarde powiedziała, że „zrobimy, co musimy", aby ograniczyć wysoką inflację. Wpływa ona silnie na gospodarkę strefy euro, a jeszcze bardziej na same Niemicy, które, jak wskazują dane wysokiej częstotliwości, są już w technicznej recesji.

Na rynkach finansowych utrzymuje się podwyższona awersja do ryzyka. Kolejny dzień niesie z sobą ryzyko dalszego osłabiania się złotego [kursy walut na dziś: EUR/PLN, USD/PLN, CHF/PLN, EUR/USD] - 1Na rynkach finansowych utrzymuje się podwyższona awersja do ryzyka. Kolejny dzień niesie z sobą ryzyko dalszego osłabiania się złotego [kursy walut na dziś: EUR/PLN, USD/PLN, CHF/PLN, EUR/USD] - 1

 

Wydarzenia i komentarze

Reklama

PL: Iwona Duda, była prezes PKO Banku Polskiego oraz Gabriela Masłowska, posłanka Prawa i Sprawiedliwości są kandydatkami tego ugrupowania do Rady Polityki Pieniężnej. Nominacje te nie wpływają naszym zdaniem na oczekiwania dotyczące polityki pieniężnej w Polsce.

PL: Agencja S&P obniżyła prognozę wzrostu PKB w 2022 r. do 4,0% z 4,5%, a dla roku 2023 r. do 1,2% z 2,1%. Oczekiwania te są zbliżone do prognoz z naszego podstawowego scenariusza makroekonomicznego. Agencja zakłada przy tym, że środki na rzecz Krajowego Planu Odbudowy trafią do Polski w II poł. 2023 r. Co do realizacji tego założenia pozostajemy sceptyczni i przyjmujemy w naszych prognozach brak wypłat w 2023 r. Co więcej ekonomiści z S&P zakładają, że Rada Polityki Pieniężnej będzie dalej podwyższała stopy procentowe. W naszej ocenie jednak podstawowym scenariuszem pozostaje jeszcze tylko jedna podwyżka o 0,25 pkt proc. na posiedzeniu w październiku do poziomu 7,00%, który będzie utrzymywany przez dłuższy czas. Na ten moment nie zakładamy, aby ocena wiarygodności kredytowej polskiego długu uległa w perspektywie kilku kwartałów zmianie, aczkolwiek bilans ryzyk jest skierowany w dół. Do zmiany ratingu mogłoby dojść w przypadku silniejszego od oczekiwań spowolnienia gospodarczego, wyraźnego odchylenia w dół wyników finansów publicznych od agencyjnych prognoz oraz materializowania się niepewności związanej z czynnikami instytucjonalnymi.

Na rynkach finansowych utrzymuje się podwyższona awersja do ryzyka. Kolejny dzień niesie z sobą ryzyko dalszego osłabiania się złotego [kursy walut na dziś: EUR/PLN, USD/PLN, CHF/PLN, EUR/USD] - 2Na rynkach finansowych utrzymuje się podwyższona awersja do ryzyka. Kolejny dzień niesie z sobą ryzyko dalszego osłabiania się złotego [kursy walut na dziś: EUR/PLN, USD/PLN, CHF/PLN, EUR/USD] - 2

 

Rynki na dziś

Kolejny dzień niesie z sobą ryzyko dalszego osłabiania się złotego z uwagi na wciąż utrzymujący się wysoki poziom awersji do ryzyka (spotęgowany w ostatnich dniach nasileniem kryzysu energetycznego). W rezultacie złoty walczy o pozostanie poniżej poziomu 4,84 za EUR. Dzisiejsza sesja to przede wszystkim dane inflacyjne z Niemiec, które w naszej ocenie nawet w przypadku odczytu wyższego od oczekiwań nie musi przekładać się na silne wzrosty eurodolara (pozytywne dla złotego). Rynek pozostaje bowiem przeświadczony o agresywnej postawie Europejskiego Banku Centralnego podczas najbliższych posiedzeń. Tym bardziej w świetle wczorajszych słów prezes Ch.Lagarde świadczących o rosnącej determinacji do walki z inflacją w strefie euro poprzez podwyżki stóp procentowych.

Reklama

Na rynkach finansowych utrzymuje się podwyższona awersja do ryzyka. Kolejny dzień niesie z sobą ryzyko dalszego osłabiania się złotego [kursy walut na dziś: EUR/PLN, USD/PLN, CHF/PLN, EUR/USD] - 3Na rynkach finansowych utrzymuje się podwyższona awersja do ryzyka. Kolejny dzień niesie z sobą ryzyko dalszego osłabiania się złotego [kursy walut na dziś: EUR/PLN, USD/PLN, CHF/PLN, EUR/USD] - 3

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Millennium analizy i komentarze

Millennium analizy i komentarze

Bank Millennium jest ogólnopolskim, nowoczesnym bankiem oferującym swoje usługi wszystkim segmentom rynku poprzez sieć placówek, sieci indywidualnych doradców i bankowość elektroniczną. Wykorzystujemy najnowocześniejsze technologie i najlepsze tradycje bankowości, z powodzeniem konkurując we wszystkich segmentach rynku finansowego.


Reklama
Reklama