Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Polski złoty (PLN) wciąż pod znakiem niepewności politycznej [kursy walut dziś: EUR/PLN, USD/PLN, CHF/PLN, EUR/USD]

|
selectedselectedselected
Polski złoty (PLN) wciąż pod znakiem niepewności politycznej [kursy walut dziś: EUR/PLN, USD/PLN, CHF/PLN, EUR/USD] | FXMAG INWESTOR
własne źródło
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

EZ: Dziś o godz. 10:00 poznamy wstępne wyliczenia indeksów PMI dla strefy euro w październiku. Według konsensusu prognoz wskaźnik dla przemysłu wynieść ma 43,6 pkt wobec 43,4 pkt. we wrześniu, a dla usług 48,9 pkt wobec 48,7 pkt. Realizacja tych prognoz oznaczałaby słabą, aczkolwiek stabilną koniunkturę w strefie euro na początku 4Q 2023. W naszej ocenie, zrealizowanie się tych prognoz nie wpłynęłoby na bieżące oczekiwania rynków finansowych, które wyceniają utrzymywanie stóp procentowych EBC na obecnym poziomie do połowy 2024 r.

PL: Również o godz. 10:00 GUS opublikuje Biuletyn Statystyczny, który zawierał będzie oficjalne dane o stopie bezrobocia rejestrowanego we wrześniu. Według naszej prognozy wyniosła ona 5,0%, podobnie jak miesiąc wcześniej. Jest to najniższa wartość w historii nowoczesnej polskiej gospodarki.

 

Polski złoty (PLN) wciąż pod znakiem niepewności politycznej [kursy walut dziś: EUR/PLN, USD/PLN, CHF/PLN, EUR/USD] - 1Polski złoty (PLN) wciąż pod znakiem niepewności politycznej [kursy walut dziś: EUR/PLN, USD/PLN, CHF/PLN, EUR/USD] - 1

Reklama

 

Wydarzenia i komentarze

PL: Produkcja budowlano-montażowa w cenach stałych wzrosła we wrześniu o 11,5% r/r po wzroście o 3,5% r/r miesiąc wcześniej. Dane te znacząco przewyższyły oczekiwania. Natomiast w ujęciu m/m i po odsezonowniu produkcja budowlana wzrosła o 3,7% m/m po wzroście o 2,0% m/m w sierpniu. Najmocniejszy wzrost r/r odnotowano w przypadku budowy obiektów inżynierii lądowej i wodnej (+17,9% r/r), co wiążemy, poza efektem niskiej bazy odniesienia, z intensyfikacją inwestycji infrastrukturalnych współfinansowanych jeszcze ze starej perspektywy budżetu Unii Europejskiej na lata 2014-2020. Dość mocno wzrosła także wartość raportowanych do GUS specjalistycznych robót budowlanych. Ponadto, po raz pierwszy od niemal roku odnotowano dodatnią dynamikę w zakresie budowy budynków, co przypisać można zapewne w części poprawiającej się aktywności w budownictwie mieszkaniowym. Sprzyjają temu, w naszej ocenie, spadki stóp procentowych, prognozy ich dalszych cięć oraz oczekiwania poprawy popytu. Dane za wrzesień z budownictwa i handlu detalicznego wskazują na mocny koniec 3Q 2023 w krajowej gospodarce, która wychodzi z dołka cyklu koniunkturalnego. Według naszych prognoz, PKB w 3Q 2023 powrócił do wzrostów zarówno w ujęciu r/r, jak i kw/kw. Poprawa koniunktury powinna być kontynuowana także w 4Q 2023 i w 2024 r.

PL: Podaż pieniądza według agregatu M3 wzrosła we wrześniu o 8,3% r/r po wzroście o 7,3% r/r, a więc silniej od oczekiwań. Dane o agregatach monetarnych wskazują, że 3Q 2023 był okresem silnego wzrostu depozytów (+76,9 mld PLN kw/kw). Wynikało to zarówno ze wzrostu depozytów gospodarstw domowych, jak i depozytów w sektorze korporacyjnym. Natomiast całkowita wartość kredytów w gospodarce wzrosła w 3 kw. 2023 r. o 8,5 mld PLN kw/kw. Wynikało to przede wszystkim ze wzrostu kredytów dla gospodarstw domowych. Wartość kredytów dla firm wzrosła w 3Q 2023 r. w niewielkim stopniu.

 

Polski złoty (PLN) wciąż pod znakiem niepewności politycznej [kursy walut dziś: EUR/PLN, USD/PLN, CHF/PLN, EUR/USD] - 2Polski złoty (PLN) wciąż pod znakiem niepewności politycznej [kursy walut dziś: EUR/PLN, USD/PLN, CHF/PLN, EUR/USD] - 2

Reklama

 

Rynki na dziś

Złoty póki co nie uczestniczy w aprecjacji motywowanej rosnącymi notowaniami eurodolara. Kurs EUR/PLN porusza się wokół poziomu 4,46 i naszym zdaniem wciąż dysponuje niewielką przestrzenią do wzrostu. Utożsamiamy ją przede wszystkim ze zbyt entuzjastyczną reakcją rynku finansowego na wyniki wyborów parlamentarnych. Czynnik niepewności politycznej będzie bowiem utrzymywał się w kolejnych tygodniach, czy nawet miesiącach. Na rynkach długu trwa trend wzrostowy. W przypadku polskiej 10-latki oznacza on powrót dochodowości powyżej poziomu 6,0%. W znaczącym stopniu przyczyniły się do niego zmiany rynków rozwiniętych (Treasuries wzrósł powyżej 5,0%). Istotny wpływ mają także czynniki krajowe. Poza topniejącymi oczekiwaniami na agresywne cięcia stóp procentowych w kolejnych kwartałach dochodzi także rozczarowanie wynikami wczorajszego przetargu. Zainteresowanie inwestorów nie osiągnęło maksymalnej możliwej podaży i to pomimo jutrzejszego wykupu jednej z serii obligacji uwalniającej kapitał gotowy do reinwestycji.

 

Zobacz także: Ile kosztuje euro? Kurs euro do złotego (EUR/PLN) w wtorek 24.10.23

 

 

Reklama

Polski złoty (PLN) wciąż pod znakiem niepewności politycznej [kursy walut dziś: EUR/PLN, USD/PLN, CHF/PLN, EUR/USD] - 3Polski złoty (PLN) wciąż pod znakiem niepewności politycznej [kursy walut dziś: EUR/PLN, USD/PLN, CHF/PLN, EUR/USD] - 3

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Millennium analizy i komentarze

Millennium analizy i komentarze

Bank Millennium jest ogólnopolskim, nowoczesnym bankiem oferującym swoje usługi wszystkim segmentom rynku poprzez sieć placówek, sieci indywidualnych doradców i bankowość elektroniczną. Wykorzystujemy najnowocześniejsze technologie i najlepsze tradycje bankowości, z powodzeniem konkurując we wszystkich segmentach rynku finansowego.


Reklama
Reklama