Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Podsumowanie tygodnia na rynkach finansowych - działo się, odwilż! Co przyniesie nowy tydzień?

|
selectedselectedselected
Podsumowanie tygodnia na rynkach finansowych - działo się, odwilż! Co przyniesie nowy tydzień? | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Zbliżając się już do końca roku, widzimy ostatnie decyzje Banków Centralnych ws. stóp procentowych w tym roku. Kontynuacja cyklu podwyżek stóp procentowych wydaje się, że dała powód do pesymizmu na rynkach. Indeks S&P 500 (US500) spadł od początku tygodnia o 1,9 proc. Jednak mimo wszystko optymizm mogliśmy zobaczyć na rynkach chińskich po doniesieniach o zmniejszeniu restrykcji polityki “zero-Covid”.

 

Dane makroekonomiczne

W poniedziałek poznaliśmy wyniki wskaźników PMI dla sektora usług w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Odczyt dla USA wyniósł 56,5 pkt (oczekiwano 53,3 pkt), a dla Zjednoczonego Królestwa 48,8 pkt (oczekiwano 48,8 pkt). Wydaje się, że możemy zauważyć zastygnięcie wśród oczekiwań przedsiębiorstw, gdyż wartości te nie wydają się zmieniać w przeciągu ostatnich 3 miesięcy. Tego samego dnia poznaliśmy decyzję Banku Centralnego Australii, który podniósł stopy procentowe do poziomu 3,1 proc. (poprzednio 2,85 proc.), co było zgodne z konsensusem analityków. 

We wtorek dowiedzieliśmy się o wzroście PKB w Australii, który wyniósł 0,6 proc. kw/kw (oczekiwano 0,7 proc. kw/kw). Poznaliśmy też decyzję Banku Centralnego Indii, który zdecydował się podnieść stopę referencyjną zgodnie z przewidywaniami do poziomu 6,25 proc. (poprzednio 5,9 proc.). Szczególnie ważny dla rynku energetycznego i surowcowego tego dnia wydał się raport Administracja Informacji Energetycznej u USA (EIA), który podał swoje prognozy dla przyszłych cen energii. Przewiduje on, że cena ropy WTI (XTIUSD) w przyszłym roku się ustabilizuję i będzie w granicach 92,36 USD/b. 

podsumowanie tygodnia na rynkach finansowych dzialo sie odwilz co przyniesie nowy tydzien grafika numer 1podsumowanie tygodnia na rynkach finansowych dzialo sie odwilz co przyniesie nowy tydzien grafika numer 1Źródło: Conotoxia MT5, XTIUSD, Daily

Reklama

W środę poznaliśmy decyzję Banku Centralnego Kanady, która podobnie jak wymienieni poprzednicy podniósł on stopy procentowe do poziomu 4,25 proc. (poprzednio 3,75 proc.). Kwartalny odczyt PKB w Japonii wydaje się, że pokazał oznaki spowolnienia dla kraju kwitnącej wiśni. PKB Japonii spadło o 0,2 proc. kw/kw. (oczekiwano spadku 0,3 proc. kw/kw) względem poprzedniego wzrostu o 1,1 proc. Tego samego dnia poznaliśmy cotygodniowy odczyt zapasów ropy naftowej, które spadły 4 tydzień z rzędu. Obecny spadek był większy od oczekiwań analityków i wyniósł 5,2 mln baryłek (oczekiwano spadku o 3,3 mln baryłek). Wydaje się, że mogło to wspierać spadek na cenie tego surowca. 

W czwartek poznaliśmy ilość nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w Stanach Zjednoczonych, które okazały się zgodne z oczekiwaniami i wyniosły 230 tys.  (poprzednio 226 tys. wniosków).

 

Rynek akcji

Ten tydzień nie wydawał się pozytywny dla rynku akcji. Główny indeks Stanów Zjednoczonych S&P 500 spadł od początku tygodnia o 1,9 proc. Najbardziej spadającą spółką z tego indeksu okazała się spółka zajmująca się produkcją i dystrybucją energii elektrycznej oraz gazu ziemnego w Stanach Zjednoczonych NRG Energy (NRGEnergy), której cena akcji spadła o ponad 20 proc. Szczególnie słabe wyniki w tym tygodniu osiągnęły spółki technologiczne FAANG. Akcje Google (Alphabet) spadły o 7,2 proc., Apple (Apple) spadły o 3,8 proc., a wycena Amazona spadła o 5,3 proc. Duże spadki zauważyć mogliśmy w sektorze energetycznym. Wartość funduszu Energy Select Sector SPDR Fund (XLE) spadła o ponad 7 proc. Wydaje się to spowodowane m.in. spadkami w cenach ropy. 

podsumowanie tygodnia na rynkach finansowych dzialo sie odwilz co przyniesie nowy tydzien grafika numer 2podsumowanie tygodnia na rynkach finansowych dzialo sie odwilz co przyniesie nowy tydzien grafika numer 2

Źródło: Conotoxia MT5, NRGEnergy, Daily

Reklama

We wtorek poznaliśmy wyniki za III kwartał m.in. spółki zajmującej się sprzedażą części zamiennych do samochodów osobowych i ciężarowych oraz akcesoriów samochodowych AutoZone (AutoZone). Wartość zysku na akcję EPS zaskoczyła pozytywnie analityków i wyniosła 27,45 (oczekiwano 25,26). W środę wyniki kwartalne przedstawił producent alkoholi Brown-Forman Corporation (BrownForman), który posiada szerokie portfolio marek, w tym Jack Daniel's, Woodford Reserve, Old Forester, Canadian Mist i Finlandia. Jej EPS był gorszy od założeń i wyniósł 0,47 (oczekiwano 0,55). 

W czwartek poznaliśmy wyniki spółki zajmującej się projektowaniem i produkcją układów scalonych i innych komponentów elektronicznych Broadcom (Broadcom), która zaraportowała EPS na poziomie 10,45 (oczekiwano 10,28). W tym samym dniu wyniki sieci sklepów Costco (Costco) okazały się gorsze od oczekiwań, pokazując zysk na akcję na poziomie 3,07 (oczekiwano 3,12).

 

Rynek walut i kryptowalut

Na rynku walutowym w ciągu ostatniego tygodnia nastąpiły następujące zmiany kursów. Największe wzrosty mogliśmy zobaczyć w przypadku pary  EUR/JPY (wzrost o 1,4 proc.) i USD/CAD (1,1 proc.), podczas gdy w przypadku pozostałych popularnych par nastąpił niewielki spadek lub brak zmian. Zdaje się, że możemy wywnioskować z tego osłabienie się jena japońskiego po danych o spadającym PKB oraz osłabienie dolara kanadyjskiego po decyzji ws. stóp procentowych. Wydaje się, że rynek walutowy był w tym tygodniu dość stabilny.

podsumowanie tygodnia na rynkach finansowych dzialo sie odwilz co przyniesie nowy tydzien grafika numer 3podsumowanie tygodnia na rynkach finansowych dzialo sie odwilz co przyniesie nowy tydzien grafika numer 3Źródło: Conotoxia MT5, EURJPY, Daily

Na rynku kryptowalut wydaje się, że możemy poczuć odwilż. Cena bitcoina (BTCUSD) wzrosła od początku tygodnia o 1,4 proc., a cena ethereum (ETHUSD) wzrosła o ponad 2 proc. Najbardziej rosnącą kryptowalutą był Axie Infinity (AXSUSD), który od początku tygodnia wzrósł o 17,2 proc. Wydaje się, że powiedzenie “kupuj, gdy leje się krew” zaczyna znajdywać potwierdzenie na tym rynku. Jednak, by móc tak ostatecznie powiedzieć, musielibyśmy jeszcze trochę poczekać.

Reklama

podsumowanie tygodnia na rynkach finansowych dzialo sie odwilz co przyniesie nowy tydzien grafika numer 4podsumowanie tygodnia na rynkach finansowych dzialo sie odwilz co przyniesie nowy tydzien grafika numer 4Źródło: Conotoxia MT5, BTCUSD, Daily

 

Czego możemy spodziewać się w przyszłym tygodniu?

Przyszły tydzień kluczowych danych makroekonomicznych zaczniemy od poniedziałkowego odczytu kwartalnego PKB Wielkiej Brytanii po ostatnim spadku 0,2 proc kw/kw. We wtorek poznamy odczyt inflacji CPI w Niemczech. Analitycy spodziewają się braku zmiany. Poprzedni odczyt wyniósł 10 proc. r/r. Tego samego dnia poznamy również inflację w Stanach Zjednoczonych (poprzednio 7,7 proc. r/r). 

W środę szczególnie ważna wydaje się decyzja Fed ws. stóp procentowych w USA, zaraz po której prezes Jerome Powell, będzie miał swoją konferencję. Dodatkowo tego dnia odczyt inflacji poda Wielka Brytania, dla której analitycy spodziewają się spadku inflacji do poziomu 10,9 proc. r/r. (poprzednio 11,1 proc. r/r.). Środa wydaje się szczególnie ważna dla rynku walut i kredytobiorców. Decyzję ws. stóp procentowych podają banki centralne Szwajcarii, Wielkiej Brytanii oraz Europejski Bank Centralny. Tydzień zamkniemy odczytem inflacji CPI w strefie euro.

Na rynku akcji w poniedziałek poznamy wyniki za III kwartał tego roku spółki Oracle (Oracle), o której pisaliśmy komentarz. W środę poznamy raport spółki zajmującej się budową i sprzedażą domów jednorodzinnych oraz zarządzaniem nieruchomościami mieszkaniowymi w USA Lennar (Lennar). W czwartek zobaczymy wyniki spółki sprzedającej oprogramowanie dla artystów i biznesu Adobe (Adobe). 

 

Reklama

Grzegorz Dróżdż, Młodszy Analityk Rynków Finansowych Conotoxia Ltd. (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)

Nota prawna Conotoxia Ltd.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Cinkciarz.pl null

Cinkciarz.pl

Portale finansowe Cinkciarz.pl i Conotoxia.com udostępniają usługi wielowalutowe, w tym: wymianę walut, przekazy pieniężne, płatności, karty wielowalutowe, pożyczki w wielu walutach oraz usługi inwestycyjne (Invest.Cinkciarz.pl). Dostawcami usług dla biznesowych oraz indywidualnych użytkowników portali są spółki należące do grupy Conotoxia Holding. Ich biura znajdują się w Zielonej Górze, Warszawie, Chicago i Limassol.


Reklama
Reklama