Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

PMI dla Chin potwierdzaja hamowanie chińskiej gospodarki. Bank Australii obniża stopy procentowe, a Bank Nowej Zelandii nie widzi takiej potrzeby. Podsumowanie tygodnia

|
selectedselectedselected
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Bank Australii obniżył we wtorek stopy procentowe o 25 p.b. do 1,25 %. Taki ruch był jednak spodziewany przez rynki. Z towarzyszącego komunikatu nie wynika jednoznacznie, że jest to początek cyklu obniżek, chociaż przemawiający później prezes Philip Lowe dał do zrozumienia, że założenia wobec niższych stóp procentowych w przyszłości nie są błędne.

Przedstawiciel banku Nowej Zelandii przyznał, że nie ma potrzeby obniżania stóp procentowych w najbliższych miesiącach, czym nieco uciął rynkowe oczekiwania.

Majowe indeksy PMI dla Chin liczone przez Caixin potwierdzają hamowanie chińskiej gospodarki. Przemysłowy PMI spadł do 50,2 pkt., ale usługowy spadł do 52,7 pkt. z 54,5 pkt.

Prezes banku Nowej Zelandii przyznał, że nie ma potrzeby obniżania stóp procentowych w najbliższych.

Szef Ludowego Banku Chin stwierdził z czwartku na piątek, że bardziej elastyczny kurs juana byłby dobry dla chińskiej i globalnej gospodarki. W efekcie juan w piątek tracił, gdyż rynek spekuluje, że PBOC może tolerować większe pasmo wahań, aby „po cichu” dopuścić do jego osłabienia.

Reklama

Europejski Bank Centralny zapowiedział w czwartek, że stopy procentowe nie zmienią się przez najbliższe 12 miesięcy. przedstawiono też szczegóły dla programu pożyczek tltro-iii (koszt 10 p.b. powyżej stopy repo, lub stopy depozytowej dla szczególnie aktywnych kredytowo instytucji), ale nic poza tym. ecb wykluczył ryzyko recesji, a draghi dał do zrozumienia, że rada prezesów nie dyskutowała nad dodatkowym wsparciem dla gospodarki. rewizje prognoz gospodarczych nie były zaskakujące.

Komisja europejska uruchomiła procedurę wobec włoch za naruszenie reguł finansów publicznych zobowiązując rząd w rzymie do ograniczenia wydatków. nie jest jednak jasne, czy włoscy politycy rzeczywiście się do tego zastosują.

 Nota prawna

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Marek Rogalski

Marek Rogalski

Główny analityk walutowy w Domu Maklerskim BOŚ. Ekspert w dziedzinie tematyki związanej z rynkiem FX – swoje długoletnie doświadczenie zdobywał pracując w czołowych domach maklerskich w Polsce (z DM BOŚ związany od 2009 r.), prywatnie inwestor giełdowy od 1994 r. Zdobywca szeregu nagród na najlepiej typującego analityka (Puls Biznesu), ceniony komentator bieżących wydarzeń w ogólnopolskich mediach. 

Autora możesz obserwować na LINKEDIN TWITTER


Reklama
Reklama