Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Gospodarka USA blisko recesji. Kursy walut reagują

|
selectedselectedselected
PILNE! Gospodarka USA wciąż blisko recesji - ostatnie dane w 2023 poruszają kursami walut! | FXMAG INWESTOR
depositphotos.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Po rozczarowujących danych z UE nadszedł czas na wstępne odczyty indeksu nastrojów w USA, ostatnie w tym roku. Te zaś okazały się dość dwuznaczne - z jednej strony dużo słabszy od oczekiwań odczyt nastrojów w sektorze przemysłowym, z drugiej zaś lepszy od konsensusu odczyt PMI dla sektora usług. W reakcji na dane kurs dolara kontynuuje umocnienie w stosunku do euro. Słabość europejskiej waluty na piątkowej sesji wynika jednak przede wszystkim z rozczarowujących odczytów ze strefy euro.

 

Rozczarowanie i pozytywne zaskoczenie w jednym

Wg szacunkowych danych za grudzień, indeks PMI dla przemysłu Stanów Zjednoczonych zanotował znaczący spadek do poziomu 48,2 pkt., wobec 49,4 pkt. w listopadzie. Jest to odczyt zauważalnie poniżej oczekiwań - analitycy spodziewali się wprawdzie lekkiego pogorszenia nastrojów w przemyśle w porównaniu do poprzedniego miesiąca, oczekiwano jednak znacznie lepszego wyniki na poziomie 49,1 pkt.

Wstępny grudniowy odczyt przemysłowego PMI jest najsłabszy od sierpnia tego roku.

Jednocześnie sektor wytwórczy w Stanach Zjednoczonych od października ubiegłego roku (z wyjątkiem odczytu PMI za kwiecień) utrzymuje się na poziomie poniżej 50 pkt., oznaczającym dekoniunkturę.

Reklama

 

 

Dla kontrastu - zauważalnie lepszy od oczekiwań okazał się natomiast grudniowy odczyt PMI dla sektora usług. Wstępnie wyniósł on bowiem 51,3 pkt., wobec oczekiwanych przez analityków 50,5 pkt. W listopadzie usługowy PMI wyniósł natomiast 50,8 pkt.

 

Dla kontrastu - zauważalnie lepszy od oczekiwań okazał się natomiast grudniowy odczyt PMI dla sektora usług. Wstępnie wyniósł on bowiem 51,3 pkt., wobec oczekiwanych przez analityków 50,5 pkt. W listopadzie usługowy PMI wyniósł natomiast 50,8 pkt.

 

Czytaj również: Gospodarka Niemiec - rozczarowujące dane. Zobacz, jak reaguje kurs euro

Reklama

 

 

Co ciekawe, sam odczyt szacunkowych PMI za grudzień dla przemysłu i usług USA nie wywołał istotnej zmienności na rynku walutowym. Kluczowe ruchy na piątkowej sesji miały miejsce wcześniej, po publikacji wstępnych odczytów PMI z największych gospodarek UE, jak i samej strefy euro.

Pierwsze rozczarowanie przyniósł odczyt z Niemiec (godz. 9:30) - wg wstępnych danych PMI dla przemysłu wyniosło w grudniu 43,1 pkt., wobec 42,6 pkt. w listopadzie. To wynik nieznacznie niższy od oczekiwań analityków.

Jeśli chodzi zaś o wskaźnik PMI dla usług, to wyniósł on w grudniu 48,4 pkt. i był znacząco niższy niż zakładali analitycy, a także słabszy od odczytu za listopad (49,6 pkt.)

Analitycy spodziewali się grudniowych odczytów PMI na poziomie 43,4 pkt. dla sektora przemysłowego oraz 49,8 pkt. dla usług.

Reklama

 

Słabo wypadły również wstępne odczyty PMI dla strefy euro - indeks dla przemysłu wyniósł bowiem 44,2 pkt. (tyle samo, co w listopadzie), wobec oczekiwanych przez analityków 44,5 pkt.

PMI dla usług strefy euro okazał się niższy zarówno od oczekiwań, jak i od listopadowego odczytu – wyniósł w grudniu 48,1 pkt., wobec konsensusu rynkowego na poziomie 49 pkt. W listopadzie usługowe PMI strefy euro wyniosły zaś 48,7 pkt. 

Gorsze od oczekiwań odczyty nastrojów w UE doprowadziły do sporej korekty notowań EUR/USD - od odczytów PMI z Niemiec kurs zanotował spadek o 0,75 proc., z poziomu powyżej 1,099 do poniżej 1,092.

Euro wciąż jest jednak dużo mocniejszy w stosunku do dolara niż przed środowym posiedzeniem FOMC (1,078), na którym zaprezentowano projekcje makroekonomiczne, które jednoznacznie zasygnalizowały zakończenie cyklu podwyżek stóp w USA.

 

Zobacz także: Kurs dolara runął! Powell jeszcze mocniej pogrąża USD - Konferencja prasowa prezesa Fed

Reklama

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Darek Dziduch

Darek Dziduch

Redaktor portalu FXMAG i wydawca magazynu Inwestor. Nagrywa na YouTube materiały edukacyjne, poruszając tematy związane przede wszystkim z inwestycjami, finansami osobistymi i gospodarką.

Obserwuj autoraTwitter


Reklama
Reklama