Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Ożywienie na rynkach wschodzących trwa w najlepsze, pytanie jednak - jak długo? Zobacz przewidywania i ekonomiczne predykcje

|
selectedselectedselected
Ożywienie na rynkach wschodzących trwa w najlepsze, pytanie jednak - jak długo? Zobacz przewidywania i ekonomiczne predykcje
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Indywidualny przebieg ożywienia na poszczególnych rynkach wschodzących. Zakrojone na większą skalę reakcje władz w obszarze polityki budżetowej i pieniężnej oraz szybszy przebieg szczepień na rynkach rozwiniętych w porównaniu z rynkami wschodzącymi przekłada się na znaczące rozbieżności wzrostu pomiędzy tymi dwoma kategoriami gospodarek w 2021 r. Bardziej dynamiczny wzrost w Stanach Zjednoczonych i Europie przynosi korzyści rynkom wschodzącym za pośrednictwem eksportu i cen surowców, jednak gdy obawy związane ze wzrostem osłabną, rynek zacznie ponownie koncentrować się na wzroście inflacji na całym świecie w pierwszej połowie 2021 r.

W naszej ocenie, ten wzrost cen na rynkach wschodzących

okaże się tymczasowy i nie doprowadzi do stabilnego wzrostu inflacji, przede wszystkim w związku z pewnym luzem wciąż obecnym w gospodarkach wielu krajów zaliczanych do rynków wschodzących. W przypadkach, w których było to konieczne, banki centralne na rynkach wschodzących przeszły z wspomagania gospodarki w obliczu pandemii do zaostrzania polityki. Niemniej jednak, jak to zwykle bywa w przypadku rynków wschodzących, sytuacja jest bardzo zróżnicowana, a ryzyko i oczekiwania inflacyjne są różne w poszczególnych krajach. Podtrzymujemy nasze optymistyczne prognozy dla instrumentów dłużnych z rynków wschodzących jako klasy aktywów, dostrzegając, że wpływ na ich sytuację ma cały szereg różnych czynników, takich jak ogólny przebieg ożywienia gospodarczego na świecie, odbicie cen surowców, sprzyjające warunki związane z globalną płynnością czy też dalsze międzynarodowe wsparcie dla rynków wschodzących.


Pandemia COVID-19 miała wpływ na globalne łańcuchy dostaw, skłaniając niektóre spółki do analizy stabilności i złożoności ich łańcuchów dostaw z myślą o przyszłej działalności. Spodziewamy się zwiększonej koncentracji na krajowych i regionalnych komponentach łańcuchów dostaw, które pozwoliłyby uniknąć zakłóceń na taką skalę, jaką obserwowaliśmy w ostatnim czasie. Takie kraje, jak Meksyk, powinny skorzystać na bliskości Stanów Zjednoczonych, szczególnie pod rządami obecnej administracji, natomiast niektórzy eksporterzy z Azji mogą odnotować spadek popytu ze strony USA”.


 

 

Przewidujemy, że przełoży się to dalsze zawężanie spreadów w perspektywie najbliższych miesięcy

Reklama

Zważywszy na oczekiwania wzrostu stóp procentowych w 2022 r., nie dostrzegamy wartości w powiększaniu pozycji instrumentów długoterminowych bez atrakcyjnych spreadów i podtrzymujemy nasze preferencje dla papierów o wysokim dochodzie w stosunku do instrumentów o ratingu inwestycyjnym. Niezmiennie preferujemy instrumenty z rynków wschodzących denominowane w twardej walucie, w odróżnieniu od papierów denominowanych w walutach lokalnych, których kursy w większości przypadków są w okolicach historycznych minimów, a realne stopy procentowe są ujemne lub bardzo niskie. Przewidujemy, że denominowane w twardej walucie obligacje z rynków wschodzących wciąż będą generować zróżnicowane zwroty pod wpływem czynników idiosynkratycznych. W bardziej odległej przyszłości, debata na temat normalizacji polityki w Stanach Zjednoczonych prawdopodobnie wciąż będzie miała kluczowy wpływ na zmiany cen na rynkach wschodzących. Papiery dłużne z rynków wschodzących to bardzo zróżnicowana klasa aktywów, a wpływ na wydarzenia dotyczące poszczególnych krajów i spółek mają różne czynniki, co wymaga indywidualnego podejścia do oceny wartości i ryzyka. Głębokie zrozumienie zobowiązań i przychodów poszczególnych rządów i spółek odgrywa ostatecznie najważniejszą rolę w ocenie wiarygodności kredytowej.

Ważnym czynnikiem w kontekście rynków wschodzących

wciąż jest także sytuacja polityczna; pandemia COVID-19 wywołała polaryzację sceny politycznej w niektórych krajach, w których biedniejsze społeczności nie otrzymały wsparcia i dostępu do szczepień w takim stopniu, w jakim oczekiwały. Pandemia COVID-19 miała wpływ na globalne łańcuchy dostaw, skłaniając niektóre spółki do analizy stabilności i złożoności ich łańcuchów dostaw z myślą o przyszłej działalności. Spodziewamy się zwiększonej koncentracji na krajowych i regionalnych komponentach łańcuchów dostaw, które pozwoliłyby uniknąć zakłóceń na taką skalę, jaką obserwowaliśmy w ostatnim czasie. Takie kraje, jak Meksyk, powinny skorzystać na bliskości Stanów Zjednoczonych, szczególnie pod rządami obecnej administracji, natomiast niektórzy eksporterzy z Azji mogą odnotować spadek popytu ze strony USA. Te konsekwencje nie będą miały jednakowego wpływu na wszystkie rynki stałodochodowe, ale będą różne w poszczególnych krajach. 

Nicholas Hardingham, CFA Zarządzający portfelami inwestycyjnymi Franklin Templeton Fixed Income

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Franklin Templeton

Franklin Templeton

Franklin Templeton to amerykańska międzynarodowa spółka holdingowa, która wraz ze swoimi spółkami zależnymi jest nazywana Franklin Templeton; jest globalną firmą inwestycyjną założoną w Nowym Jorku w 1947 roku jako Franklin Distributors, Inc.


Reklama
Reklama