Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

OKIEM ANALITYKA - Wieje wschodni wiatr. Kurs dolara do rubla (USDRUB) - wskazania do eskalacji?

|
selectedselectedselected
OKIEM ANALITYKA - Wieje wschodni wiatr. Kurs dolara do rubla (USDRUB) - wskazania do eskalacji? | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Rynki żyją nadzieją, która jest coraz bardziej krucha. Może ona wynikać z braku zrozumienia rzeczywistej strategii Rosji, która jest zaplanowana na konflikt z Ukrainą - ten wydaje się być już nieunikniony, niezależnie od tego jakie wysiłki dyplomatyczne podejmie Zachód. To na co powinny się przygotować rynki to być długotrwała wojna finansowo-handlową z Rosją, choć jej skutki są teraz bardzo trudne do oszacowania, biorąc pod uwagę, że osłabiony przeciwnik może zachowywać się coraz mniej racjonalnie (łącznie z groźbami kierowanymi wobec państw NATO).

Na rynkach zaczyna wiać coraz silniejszy wschodni wiatr

Czy przyniesie on swoiste deja vu wobec tego, co działo się w marcu 2020 r.? Wtedy to mieliśmy totalną panikę na rynkach wywołaną globalnym lockdownem. Trudno ocenić. Niemniej scenariusz skokowego wzrostu ryzyka geopolitycznego może mocno skomplikować decyzje banków centralnych, które zaczną się obawiać, że polityka walki z wysoką inflacją, może ostatecznie doprowadzić do długotrwałej stagflacji.

W poniedziałek dolar pozostaje słaby, ale wyraźnie zyskuje szwajcarski frank, którego niemrawo próbuje gonić japoński jen

Od kilku dni uwagę przykuwa też amerykański dług, oraz notowania złota. Rośnie tym samym zainteresowanie bezpiecznymi przystaniami. Jaki wpływ na rynki walutowe będą mieć potencjalne sankcje na Rosję, które w założeniu mają odciąć tamtejszy sektor bankowy od możliwości finansowania się dolarami, euro, czy funtami? Trudno to ocenić, gdyż nie znamy szczegółów, a sama sytuacja będzie bezprecedensowa. Niewątpliwie będzie to wątek do którego warto będzie wracać.

Według ostatnich doniesień szanse na zorganizowanie szczytu Biden-Putin maleją, co jednocześnie zmniejsza znaczenie spotkania szefów dyplomacji USA i Rosji, jakie zaplanowano na najbliższy czwartek. Tym samym wątek, który tłumaczył dzisiejszą nieznaczną poprawę nastrojów na rynkach, zaczyna się rozmywać. Dolar dalej pozostaje jednak słabszy na szerokim rynku, ale nie do rubla.

Reklama

USDRUB - wskazania do eskalacji? - 1USDRUB - wskazania do eskalacji? - 1

Wykres dzienny USDRUB

Jeżeli scenariusz inwazji oraz sankcji ze strony USA i UE, które będą wycelowane na rosyjski sektor bankowy, zacznie się materializować, to rubel może na tym mocno stracić. Na dziennym układzie USDRUB warto zwrócić uwagę na dzienne wskaźniki, które zaczynają sugerować takowy układ. Jednocześnie widać negowanie wcześniejszej formacji RGR na dziennym układzie, co zwyczajowo prowadzi do większej dynamiki nowego ruchu.

Nota prawna

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Marek Rogalski

Marek Rogalski

Główny analityk walutowy w Domu Maklerskim BOŚ. Ekspert w dziedzinie tematyki związanej z rynkiem FX – swoje długoletnie doświadczenie zdobywał pracując w czołowych domach maklerskich w Polsce (z DM BOŚ związany od 2009 r.), prywatnie inwestor giełdowy od 1994 r. Zdobywca szeregu nagród na najlepiej typującego analityka (Puls Biznesu), ceniony komentator bieżących wydarzeń w ogólnopolskich mediach. 

Autora możesz obserwować na LINKEDIN TWITTER


Reklama
Reklama