Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Nowy miesiąc na rynku FX: kurs dolara (USD) wzrasta, waluty rynków wschodzących deklasują (TRY, ZAR, RUB), rosnące obawy przed Deltą

|
selectedselectedselected
Nowy miesiąc na rynku FX: kurs dolara (USD) wzrasta, waluty rynków wschodzących deklasują (TRY, ZAR, RUB), rosnące obawy przed Deltą | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Nowy miesiąc na rynku FX zaczyna się z nieco mocniejszym dolarem, choć nie na szerokim rynku. Co ciekawe to silniejsze są tylko niektóre waluty rynków wschodzących, które w ostatnich dniach mocniej traciły jak rubel, lira, czy rand, co wskazuje raczej na korekcyjny charakter ruchu. Siła dolara w grupie walut G-10 sygnalizuje raczej pozycjonowanie się pod istotne publikacje, które poznamy dzisiaj (ISM dla przemysłu), oraz jutro (dane Departamentu Pracy).To wszystko odbywa się w cieniu doniesień o rozprzestrzenianiu się wariantu Delta na świecie, który najpewniej będzie wymuszał przywracanie restrykcji, tak jak to się dzieje w Australii.

Rentowności amerykańskich obligacji nadal pozostają nisko (1,4750 proc. dla papierów 10-letnich) co pozwala utrzymać umiarkowany optymizm na Wall Street. Inne światowe indeksy reagują bardziej sceptycznie, koncentrując się bardziej na obawach wokół czwartej fali koronawirusa.

Dzisiaj decyzję ws. polityki monetarnej podjął szwedzki Riskbank

Żadne parametry nie uległy zmianie. Przedstawione nowe projekcje inflacji są nieco wyższe, ale nie na tyle, aby móc oczekiwać jakiegoś odejścia od ultra-luźnej polityki w nadchodzących miesiącach. Odpowiedzią na te informacje jest osłabienie korony, która jest też najsłabsza w zestawieniach.

Czwartek to też dzień z indeksami PMI dla przemysłu

 Ten dla strefy euro wypadł minimalnie lepiej w porównaniu z pierwszymi szacunkami (63,4 pkt. wobec 63,1 pkt.). Większej reakcji na EURUSD jednak nie widać, dodatkowo naruszony został ostatni dołek przy 1,1846. Przed nami jeszcze PMI z Wielkiej Brytanii (godz. 10:30), które może być ważne dla funta, oraz wspomniany ISM z USA o godz. 16:00.

OKIEM ANALITYKA - rosnące obawy przed Deltą

Reklama

Ponad 26 tys. nowych przypadków COVID w Wielkiej Brytanii wczoraj, to już duży problem dla rządu premiera Johnsona, który niewykluczone, że stoi w przededniu ogłoszenia decyzji o przywracaniu restrykcji, które miały być przecież całkowicie zniesione. Jeżeli tak się stanie, to będzie to mocny sygnał dla innych - same szczepionki nie wystarczą, aby ograniczyć czwartą falę pandemii. Obawy przed tym scenariuszem już od kilku dni widać na walutach, bardziej słabły te, gdzie za chwilę konieczna będzie rewizja oczekiwań wobec posunięć lokalnych banków centralnych.

Ale, czy w przypadku rynków G-10 oznacza to,

że decydenci mogliby jeszcze coś bardziej poluzować, gdyby pandemia rzeczywiście wymusiła powrót mocnych restrykcji? Byłoby to dość trudne i tym samym mało prawdopodobne. Co, zatem? Delta da mocniejszy pretekst do wyraźniejszej korekty na wielu klasach aktywów w te wakacje? Zobaczymy.

Nota prawna

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Marek Rogalski

Marek Rogalski

Główny analityk walutowy w Domu Maklerskim BOŚ. Ekspert w dziedzinie tematyki związanej z rynkiem FX – swoje długoletnie doświadczenie zdobywał pracując w czołowych domach maklerskich w Polsce (z DM BOŚ związany od 2009 r.), prywatnie inwestor giełdowy od 1994 r. Zdobywca szeregu nagród na najlepiej typującego analityka (Puls Biznesu), ceniony komentator bieżących wydarzeń w ogólnopolskich mediach. 

Autora możesz obserwować na LINKEDIN TWITTER


Reklama
Reklama