Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

NBP kończy cykl zacieśniania polityki pieniężnej. Kurs złotego (PLN) względem dolara (USD) dotarł do najwyższego poziomu od lutego ubiegłego roku

|
selectedselectedselected
NBP kończy cykl zacieśniania polityki pieniężnej. Kurs złotego (PLN) względem dolara (USD) dotarł do najwyższego poziomu od lutego ubiegłego roku | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Narodowy Bank Polski opublikował szczegóły nowej prognozy makroekonomicznej. Według analityków tegoroczne PKB będzie niższe (0,6% vs. 0,9% wg wcześniejszego szacunku). Z kolei prognoza na kolejne dwa lata jest bardziej optymistyczna (2024: 2,4% vs. 2,1%; 2025: 3,3% vs. 3,1%). NBP jest jednak bardziej pesymistyczny co do rozwoju konsumpcji prywatnej, która w całym bieżącym roku ma być na minusie. Na konferencji prasowej prezes A. Glapiński oficjalnie ogłosił koniec cyklu podwyżek stóp i zasygnalizował pierwszą obniżkę już w tym roku. Może ona nastąpić już we wrześniu, o ile spełnione zostaną dwa warunki – inflacja spadnie poniżej 10% oraz perspektywy będą wskazywać na to, że inflacja zmierza w kierunku celu NBP. Czerwcowa inflacja CPI uplasowała się na poziomie 0% m/m i +11,5% r/r.

 

Inflacja konsumencka w USA spowolniła w czerwcu bardziej niż oczekiwano (0,2% m/m i 3,0% r/r). To wyraźne spowolnienie zwiększa prawdopodobieństwo, że Fed podniesie stopy procentowe na lipcowym posiedzeniu po raz ostatni, kończąc cykl podwyżek stóp, który rozpoczął się w marcu ubiegłego roku. Zaufanie inwestorów i analityków do gospodarki Niemiec i strefy euro jest najniższe od grudnia ubiegłego roku. Eksperci są szczególnie zaniepokojeni słabnącym popytem z Chin, a także rosnącymi stopami procentowymi w strefie euro.

 

Reklama

W stosunku do dolara, euro stopniowo umacniało się z poziomu 1,095 USD/EUR do powyżej 1,12 USD/EUR, poprawiając swoje tegoroczne maksima. Złoty nieznacznie umocnił się wobec euro do 4,43 PLN/EUR, ale nie utrzymał zysków. W stosunku do dolara, złoty zanotował większe zyski, schodząc poniżej 4 PLN/USD (najwyższego poziomu od lutego ubiegłego roku).

Zobacz także: Kurs korony szwedzkiej - jakie perspektywy ma przed sobą waluta w II połowie roku?

 

Magdalena Peterko, analityczka instytucji płatniczej AKCENTA

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Akcenta

Akcenta

Międzynarodowa instytucja płatnicza, oferująca obsługę transakcji walutowych dla firm zajmujących się eksportem i importem.
AKCENTA specjalizuje się w wymianie walut, realizacji płatności zagranicznych i transakcjach zabezpieczających kursy walut. Przewagami AKCENTY wobec banków są bardzo dobre oferowane kursy walut, które każdy Klient może negocjować, niskie opłaty za przelewy międzynarodowe oraz bezpłatne rachunki. Przewagą AKCENTY wobec kantorów internetowych jest specjalizacja w kierunku obsługi firm i pełna oferta usług walutowych uwzględniających potrzeby przedsiębiorstw, w tym transakcje z rynku terminowego (forwardy).
AKCENTA działa na rynkach finansowych od ponad 20 lat, obecnie w 7 krajach Europy: w Czechach, Francji, Niemczech, Polsce, Rumunii oraz na Słowacji i Węgrzech. 


Reklama
Reklama