Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Mocne dane z USA po raz kolejny psują plany kursu euro (EUR)

|
selectedselectedselected
Mocne dane z USA po raz kolejny psują plany kursu euro (EUR) | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Do momentu publikacji danych z USA rodzime obligacje wykazywały ochotę do umocnienia. Dochodowość 10Y SPW obniżała się wczesnym popołudniem od poziomu 5,20%. Odczyty zza Atlantyku zaburzyły dobre nastroje i ostatecznie sesja zamknęła się na poziomach zbliżonych do otwarcia. Na głównych węzłach krajowa krzywa przesunęła się o 0, -1 oraz -1 pb. do odpowiednio 5,06% (2Y), 5,05% (5Y) oraz 5,25% (10Y). W tle poznaliśmy wyniki głosowania członków Rady na grudniowym posiedzeniu. Wniosek o podwyżkę stóp proc. o 200 pb. został poparty jedynie przez J. Tyrowicz.

Rano został opublikowany wywiad portalu 300gospodarka z L. Koteckim. „Raczej bym zakładał, że stopy nie zostaną tak szybko obniżone jak oczekują tego analitycy rynku finansowego i zostaną dłużej utrzymane na tym poziomie, który mamy obecnie” – powiedział członek RPP (cyt. za PAP).

Oczekujemy kolejnej względnie spokojnej sesji na krajowym FI. Oceniamy, że przy braku negatywnych impulsów z zagranicy możliwe jest zejście tenora 10Y SPW do 5,20%.

 

Trudna obrona EURUSD

Czwartkowa sesja miała zbliżony przebieg do środowych notowań. Euro w relacji do dolara było pod presją solidnych danych zza Oceanu, ale dobre nastroje na amerykańskich parkietach sukcesywnie zmniejszały skalę przeceny. Ostatecznie dzienna zmiana EURUSD była marginalna i notowania zakończyły się na poziomie 1,0880. W tle poznaliśmy dane o rachunku bieżącym ze strefy euro za listopad. Sezonowo wyrównana nadwyżką była wyraźnie niższa od oczekiwań (25 mld euro poprz. 34 mld euro). Wysoko wypadła składowa wymiany towarowej (wzrost z +29 do +33 mld euro), ale bardzo słabo wyglądało saldo dochodów pierwotnych (tutaj), które wyniosło -16 mld euro. To najniższa wartość od przynajmniej dekady. Słabość salda pierwotnego to pochodna zarówno niższych dochodów z zagranicy, jak i wyższych dochodów nierezydentów.

Reklama

Zarysowany przez nas wczoraj scenariusz powrotu do przedziału 1,0900-1,0950 na EURUSD wydaje się być w tym momencie trudny do realizacji. Prawdopodobnie para pozostanie poniżej dolnego ograniczenia tego zakresu w kolejnych godzinach.

 

Zobacz także: Długo wyczekiwane odbicie! Europejska giełda zaczyna wracać do życia

 

 

EURUPLN schodzi poniżej 4,40

Do wczesnego popołudnia za euro trzeba było płacić ok. 4,40. Wzrost apetytu na ryzyko podczas amerykańskiej części sesji pomógł krajowej walucie i zamkniecie EURPLN wypadło na poziomie 4,3850 (zgodnie z naszym wczorajszym scenariuszem). Złoty wyraźnie aprecjonował również do forinta oraz czeskiej korony (ok. 0,5%). Sugeruje to, że rodzima waluta może być obecnie najbardziej wrażliwa na impulsy zewnętrzne w CEE. W kolejnych godzinach oczekujemy spokojnych notowań i zamknięcia tygodnia w przedziale 4,37-4,40.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


BGK - analizy ekonomiczne

BGK - analizy ekonomiczne

Bank Gospodarstwa Krajowego to polski bank rozwoju, jedyna taka instytucja w kraju. BGK wspiera zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy Polski. Jego działania wpływają na powstawanie miejsc pracy, budowę mieszkań, rozwój infrastruktury i poprawę jakości powietrza. Bank dba o przyszłe pokolenia - buduje kapitał społeczny, rozwija przedsiębiorczość i zapewnia odpowiedzialne finansowanie. Jest obecny w każdym regionie Polski, a także za granicą - ma swoje przedstawicielstwa w Brukseli, Londynie, Frankfurcie nad Menem i Amsterdamie. BGK wspiera eksport i ekspansję zagraniczną polskich firm. Jest pomysłodawcą, współzałożycielem i głównym udziałowcem Funduszu Trójmorza, który inwestuje w infrastrukturę transportową, energetyczną i cyfrową w krajach regionu Trójmorza. BGK, poprzez współpracę z biznesem, sektorem publicznym i instytucjami finansowymi, odpowiada na potrzeby gospodarcze oraz podejmuje szereg inicjatyw promujących zrównoważony rozwój.


Reklama
Reklama