Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Markit - świetne dane dla strefy euro

|
selectedselectedselected
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Dziś Markit publikuje wstępne wartości wskaźników PMI dla sektorów usług i przemysłu. Opierają się one na niepełnej puli ankiet (85-90%) wysyłanych do menadżerów pracujących w obu sektorach. Dane okazały się pozytywne, ale nie umocniły euro. Waluta wspólnoty nie zareagowała jednak umocnieniem. W związku z dużą niepewnością wynikającą z wyborów prezydenckich we Francji inwestorzy są mniej skłonni kierować kapitał w stronę euro.

 

W ujęciu całej strefy euro w sektorze usług i przemysłu widoczne jest przyspieszenie. Jest ono tym bardziej pozytywne, że ekonomiści nie spodziewali się wzrostów indeksów PMI. W przypadku usług jest to 3 wzrostowy miesiąc z rzędu, ale w przypadku przemysłu indeks PMI rośnie już 8 miesięcy z rzędu. Oba indeksy znalazły się na niemal 6-letnich szczytach.

 

  • PMI dla usług: 56,2 (poprzednio: 56,0; prognoza 56,0)
  • PMI dla przemysłu: 56,8 (poprzednio: 56,2; prognoza 56,0)

 

PMI dla usług

pmipmi

Reklama

 

PMI dla przemysłu

pmipmi

 

W przypadku czołowych gospodarek strefy - Niemiec i Francji - wyniki indeksów były rozbieżne. Kwiecień okazał się lepszy dla francuskiej gospodarki.

We Francji obserwujemy przyspieszenie w obu sektorach - usługowym i przemysłowym - choć ekonomiści prognozowali, że dynamicznie rosnący sektory tym razem nieco spowolnią. Usługowy PMI wzrósł z 57,5 do 57,7 (prognoza: 57,1) i znalazł się na niemal 6-letnich szczytach. Podobnie jest w przypadku przemysłowego PMI, który wzrósł z 53,3 do 55,1 (prognoza: 53,0).

W przypadku Niemiec oba sektory nieznacznie spowolniły, przy czym rozczarował głównie sektor usług. W tym przypadku wskaźnik PMI spadł z 55,6 do 54,7 (prognoza: 55,5). Wskaźnik przemysłowy spadł nieznacznie - z 58,3 do 58,2 (prognoza: 58,0) i znajduje się tuż poniżej 6-letniego szczytu.

Reklama

 

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Jakub Wilk

Jakub Wilk

Redaktor portalu FXMAG. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.


Reklama
Reklama