Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Kursy walut 21.03.: zobacz poniedziałkowe ceny funta (GBP), franka (CHF), dolara (USD), rubla (RUB), euro (EUR)

|
selectedselectedselected
Kursy walut 21.03.: kurs euro i kurs amerykańskiego dolara wybiły w górę - mimo mocnych danych - złoty oddał zyski! Zobacz poniedziałkowe ceny funta (GBP), franka (CHF), dolara (USD), rubla (RUB), euro (EUR)
Zobacz poniedziałkowe ceny funta (GBP), franka (CHF), dolara (USD), rubla (RUB), euro (EUR)
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

W piątek złoty oddał część tygodniowych zysków pomimo mocnych odczytów makro z Polski. Kurs EUR/PLN wzrósł ponownie powyżej poziomu 4,70 a kurs USD/PLN w pobliże 4,27 przy spadku kursu EUR/USD w pobliże 1,1050.

polskie obligacje polskie obligacje

Piątkowe publikacje makro pokazały solidny wzrost wynagrodzeń w lutym o 11,7% r/r, znacznie powyżej oczekiwanego 10% wzrostu. Dane te z jednej strony cieszą, gdyż rosnące płace wpływają na wzrost popytu konsumenckiego, co zapewne znajdzie swoje odzwierciedlenie w dzisiejszych danych o sprzedaży detalicznej, gdzie spodziewamy się jej wzrostu o 16,7% r/r. Z drugiej strony mogą one niepokoić, gdyż wzrost wynagrodzeń znacznie powyżej obecnego, wysokiego poziomu inflacji CPI (8,5% w lutym już po uwzględnieniu wpływu tarczy antyinflacyjnej) może wywołać efekt tzw. spirali płacowo-cenowej. Również wzrost inflacji PPI o 15,9% r/r w lutym z 14,8% w styczniu ukazuje rosnącą dynamikę wzrostu cen producenckich. 

Zobacz także: PILNE: mocne dane z Polski! Sprawdź, jak zareagował kurs euro do złotego (EURPLN)

notowania kursów walutowychnotowania kursów walutowych

Ujemny poziom realnych stóp procentowych w Polsce dalej może się pogłębiać, gdyż wzrost nominalnych stóp procentowych pozostaje daleko w tyle za wzrostem inflacji. Z drugiej strony, silny popyt konsumpcyjny, niskie bezrobocie i solidny wzrost PKB, wraz z rosnącą dysproporcją pomiędzy poziomem stóp w Polsce i strefie euro, wspierają fundamentalną wycenę złotego w relacji do wspólnej waluty. Jednak, pomimo że dalsze umacnienie się złotego w dłuższym okresie jest fundamentalnie uzasadnione, obecne ryzyka wynikające z niepewności geopolitycznej oraz wzrostu presji inflacyjnej będą nadal ciążyć na notowaniach złotego. Dlatego oczekujemy, że w przyszłym tygodniu kursy EUR/PLN i USD/PLN będą dalej podlegały szerokim wahaniom wokół poziomów 4,72 oraz 4,28.

wzrost cen w polsce wzrost cen w polsce

Na rynku stopy procentowej utrzymuje się wysoka zmienność notowań determinowana informacjami dotyczącymi sytuacji wokół Ukrainy. Mimo wysokiego ryzyka geopolitycznego i ekstremalnej niepewności można jednak dostrzec zmiany o bardziej trwałym charakterze, które powinny wspierać spadek krzywych dochodowości. W perspektywie najbliższych tygodni rentowności 10-letnich polskich obligacji mogą spaść w kierunku 4,50%.

notowania skarbowych papierów wartościowych notowania skarbowych papierów wartościowych

Z punktu widzenia perspektyw rynkowych istotne znaczenie ma silne odreagowanie złotego, który odrobił już większą część strat z początku marca. Ma to też znaczenie z punktu widzenia polityki pieniężnej. Słabość złotego napędzała spekulacje na bardziej agresywne podwyżki stóp procentowych, które wraz z bezpośrednimi interwencjami miałyby zatrzymać deprecjację PLN. W pewnym momencie rynek zaczął już wyceniać wzrost stopy referencyjnej NBP powyżej 5,75% w perspektywie II kw. 2022 r. Szacować można, że z powodu osłabienia waluty oczekiwania na wzrost stóp podniosły się nawet o 100 pb. W tym kontekście odreagowanie widoczne na rynku walutowym daje sporą przestrzeń do spadku krzywych dochodowości, ale też powinno nieco ograniczyć obawy przed wzrostem inflacji.

kursy par walutowych kursy par walutowych

Po wybuchu wojny na Ukrainie rynki zaczęły wyceniać ekstremalnie skrajne scenariusze, co natychmiast doprowadziło do drastycznej przeceny aktywów ryzykownych. Wiele z tych obaw ostatecznie się nie zmaterializowało. W efekcie mieliśmy do czynienia z silnym spadkiem cen surowców czy umocnieniem złotego. Na skutek wspomnianych zmian rynkowych zmniejszy się presja inflacyjna, a NBP w większym stopniu zacznie się koncentrować na ryzyku spowolnienia tempa wzrostu PKB, podobnie jak inne europejskie banki centralne. Możliwe jest też zawężenie się ASW.

cena ropy, notowania złota, notowania indeksów giełdowych cena ropy, notowania złota, notowania indeksów giełdowych

Zobacz także: Frank (CHF), funt (GBP), szwedzka korona (SEK) - zobacz sytuację na FX

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski jest niekwestionowanym liderem polskiego sektora bankowego. Wg wstępnych danych na koniec 2020 r. jego skonsolidowany zysk netto wyniósł 2,65  mld zł a wartość aktywów 382 mld zł. Bank jest podstawowym dostawcą usług finansowych dla wszystkich segmentów klientów, osiągając najwyższe udziały w rynku oszczędności (18,4 proc.), kredytów (17,6 proc.), w rynku leasingowym (11,2 proc.) oraz w rynku funduszy inwestycyjnych osób fizycznych (22,2 proc.). Posiadając ponad 9,51 mln kart płatniczych, bank jest największym wydawcą kart debetowych i kredytowych w Polsce. Dzięki rozwojowi narzędzi cyfrowych, w tym aplikacji IKO, która na koniec 2020 r. miała ponad 5 mln aktywnych aplikacji, PKO Bank Polski jest najbardziej mobilnym bankiem w Polsce. Silną pozycję Banku wzmacniają spółki Grupy Kapitałowej. Dom Maklerski PKO Banku Polskiego jest liderem pod względem liczby i wartości transakcji IPO i SPO na rynku kapitałowym. 


Reklama
Reklama