Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Kursy walut 02.03.: zobacz, ile zapłacisz dzisiaj za dolara (USD), euro (EUR), koronę (CZK), funta (GBP), rubla (RUB), franka (CHF) oraz jena (JPY)

|
selectedselectedselected
Kursy walut 02.03.: euro złamało wszelkie bariery - NBP interweniował w celu umocnienia złotego! Zobacz, ile zapłacisz dzisiaj za dolara (USD), euro (EUR), koronę (CZK), funta (GBP), rubla (RUB), franka (CHF) oraz jena (JPY)
Materiał własny
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Wtorkowa sesja charakteryzowała się silną zmiennością na rynku walutowym, co najlepiej obrazuje dzienny zakres wahań kursu EUR/PLN między 4,68 a 4,81 oraz USD/PLN w zakresie 4,16-4,31. Ostatecznie wspomniane pary kończyły sesję bliżej poziomów 4,74 oraz 4,27 co i tak stanowiło osłabienie kursu polskiej waluty.

 

Nadmierna zmienność złotego wywołała reakcję ze strony NBP

Po tym jak kurs EUR/PLN osiągnął poziom 4,80 po raz pierwszy od 13 lat, bank centralny opublikował komunikat wskazujący, że władze bacznie przyglądają się skutkom wojnie na Ukrainie oraz Bank posiada adekwatny poziom rezerw aby przeciwdziałać negatywnym tendencjom na rynku walutowym. Ten komunikat został poparty działaniami, gdyż NBP przeprowadził interwencję na rynku sprzedając „pewną ilość walut obcych za złote”. Efekt interwencji okazał się krótkotrwały, gdyż na koniec dnia notowania PLN były zbliżone do HUF oraz CZK (w obu przypadkach brak sugestii na temat interwencji), jednak takie działania w obliczy zbliżającego się posiedzenia RPP (8 marca) mogą sugerować dalsze działania władz monetarnych. W obecnej sytuacji rynkowej oczekujemy utrzymania szerokiego pasma wahań na parach ze złotym, które w przypadku pary EUR/PLN powinny znaleźć się w przedziale 4,60-4,80.

kursy walut kursy walut

Rynkowa awersja wobec ryzyka przejawia się nie tylko w spadku notowań walut z Europy Wschodniej (przoduje w tym rosyjski rubel na bardzo niepłynnym rynku), ale też umocnieniu tzw. bezpiecznych przystani. Kurs EUR/USD osiągnął nowe tegoroczne minimum poniżej poziomu 1,11, a popytem jak zwykle w takich sytuacjach cieszyły się również japoński jen oraz szwajcarski frank. Wśród czynników powodujących, że Europa narażona jest szczególnie na gospodarcze efekty rosyjskiej wojny wpływa duże uzależnienie od importu surowców energetycznych (m.in. z Rosji). Cena baryłki ropy Brent wzrosła powyżej 111 USD. Presja inflacyjna może być również widoczna na rynku wraz z silnym wzrostem cen pszenicy.

Reklama

 

 

Na rynku stopy procentowej we wtorek wzrósł popyt na aktywa bezpieczne

W efekcie rentowności 10-letnich Bundów spadły poniżej -0,05% podczas gdy jeszcze w piątek utrzymywały się blisko 0,23%. Generalnie na wartości zyskiwały obligacje na większości rynków, a spadki rentowności w wielu przypadkach sięgały 10-25 pb. W Polsce mimo, że notowania EUR/PLN zbliżyły się na krótko do 4,80, oczekiwania na rozmiar podwyżek stóp procentowych jednocześnie wyraźnie spadały.

Wykres dnia: Kurs EUR/PLN przekroczył poziom 4,80 po raz pierwszy od 13 lat

kurs euro do dolarakurs euro do dolara

Reklama

 

Wysoka zmienność i nieoczekiwane zmiany nastrojów na rynkach towarzyszyć nam będą również w najbliższych dniach

Notowania pozostaną jeszcze długo pod wpływem czynników geopolitycznych. Wysoka niepewność i obawy przed spowolnieniem europejskiej gospodarki z powodu sankcji nałożonych na Rosję sprzyjać będą rozszerzaniu się ASW oraz spreadów wobec rynków bazowych. W tym kontekście publikacje danych makroekonomicznych powinny mieć drugorzędne znaczenie. Warto jednak zwrócić uwagę, że wzrost inflacji w lutym zaskakuje w Europie systematycznie wyższymi odczytami (w Niemczech 5,5% r/r wobec oczekiwanych 5,4%, we Włoszech 6,2% wobec prognozowanych 5,4%, a we Francji 4,1% wobec konsensusu 3,6%). W efekcie również środowy HICP w strefie euro może przekroczyć oczekiwane 5,2% r/r. Ta publikacja, wraz z prawdopodobną pierwszą od 2018 r. podwyżką stóp procentowych w Kanadzie, mogą potencjalnie nieco wyhamować wspomniany spadek rentowności obligacji na świecie. W efekcie notowania polskich papierów 2-letnich oraz 10-letnich powinny pozostawać blisko 4,0%, przy utrzymaniu dotychczasowej wysokiej zmienności. 

 

Zobacz także: NBP sprzedaje waluty! Zobacz komunikat Narodowego Banku Polskiego

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski jest niekwestionowanym liderem polskiego sektora bankowego. Wg wstępnych danych na koniec 2020 r. jego skonsolidowany zysk netto wyniósł 2,65  mld zł a wartość aktywów 382 mld zł. Bank jest podstawowym dostawcą usług finansowych dla wszystkich segmentów klientów, osiągając najwyższe udziały w rynku oszczędności (18,4 proc.), kredytów (17,6 proc.), w rynku leasingowym (11,2 proc.) oraz w rynku funduszy inwestycyjnych osób fizycznych (22,2 proc.). Posiadając ponad 9,51 mln kart płatniczych, bank jest największym wydawcą kart debetowych i kredytowych w Polsce. Dzięki rozwojowi narzędzi cyfrowych, w tym aplikacji IKO, która na koniec 2020 r. miała ponad 5 mln aktywnych aplikacji, PKO Bank Polski jest najbardziej mobilnym bankiem w Polsce. Silną pozycję Banku wzmacniają spółki Grupy Kapitałowej. Dom Maklerski PKO Banku Polskiego jest liderem pod względem liczby i wartości transakcji IPO i SPO na rynku kapitałowym. 


Reklama
Reklama