Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

MAKROmapa: przed nami szacunek inflacji HICP w strefie euro, koniunktura w chińskim przetwórstwie oraz wskaźnik PMI w polskim przetwórstwie

|
selectedselectedselected
MAKROmapa: przed nami szacunek inflacji HICP w strefie euro, koniunktura w chińskim przetwórstwie oraz wskaźnik PMI w polskim przetwórstwie  | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

W środę i czwartek prezes FED J. Powell przedstawi półroczne sprawozdanie przed Kongresem dotyczące realizacji polityki pieniężnej. Inwestorzy będą uważnie śledzić wypowiedzi J. Powella dotyczące perspektyw wzrostu gospodarczego, inflacji oraz stóp procentowych.

Szczególnie istotne będą wypowiedzi prezesa FED dotyczące wpływu wojny w Ukrainie na planowane zacieśnienie polityki pieniężnej. Podczas wystąpień J. Powella możemy mieć do czynienia z podwyższoną zmiennością na rynkach finansowych.

 

W piątek poznamy ważne dane z amerykańskiego rynku pracy

Oczekujemy, że zatrudnienie poza rolnictwem wzrosło o 425 tys. osób w lutym wobec wzrostu o 467 tys. w styczniu, przy spadku stopy bezrobocia do 3,9% z 4,0% w styczniu. Przed piątkową publikacją dodatkowych informacji nt. rynku pracy dostarczy raport ADP o zatrudnieniu w sektorze prywatnym (rynek oczekuje wzrostu o 320 tys. w lutym wobec spadku o 301 tys. w styczniu). We wtorek opublikowany zostanie indeks ISM dla przetwórstwa. Oczekujemy, że zwiększył się on do 58,0 pkt. w lutym wobec 57,6 pkt. w styczniu, co będzie zgodne z wynikami regionalnych badań koniunktury wskazujących na poprawę nastrojów związaną malejącym wpływem wariantu Omikron koronawirusa na aktywność gospodarczą. Naszym zdaniem publikacje danych z USA w tym tygodniu będą neutralne dla rynków finansowych.

 

W środę opublikowany zostanie wstępny szacunek inflacji HICP w strefie euro

Reklama

Oczekujemy, że roczne tempo wzrostu cen zwiększyło się w lutym do 5,7% r/r wobec 5,1% w styczniu, co wynikało z wyższej inflacji bazowej, a także wzrostu dynamiki cen nośników energii. We wtorek dodatkowych informacji nt. inflacji w strefie euro dostarczy wstępny szacunek inflacji HICP w Niemczech. Prognozujemy, że zwiększyła się ona do 5,4% r/r w lutym wobec 5,1% w styczniu. Nasza prognoza inflacji w strefie euro kształtuje się powyżej oczekiwań rynku (5,3%), a tym samym jej realizacja będzie sprzyjać osłabieniu złotego i wzrostowi rentowności polskich obligacji.

 

W tym tygodniu poznamy wyniki badań koniunktury dla chińskiego przetwórstwa

Zgodnie z konsensusem, indeks Caixin PMI dla chińskiego przetwórstwa nie zmienił się w lutym w porównaniu do stycznia i wyniósł 49,1 pkt. Ponadto oczekujemy, że indeks CFLP PMI dla chińskiego przetwórstwa zmniejszył się w lutym do 49,8 pkt. wobec 50,1 pkt. w styczniu z uwagi na osłabienie popytu krajowego i zaburzenia związane z obchodami Chińskiego Nowego Roku. Uważamy, że dane z Chin będą neutralne dla rynków finansowych.

 

W poniedziałek GUS opublikuje pełne dane o PKB w IV kw. ub. r.

Oczekujemy, że dynamika PKB była zgodna ze wstępnym szacunkiem i wyniosła 7,3% r/r wobec 5,3% w III kw. Na podstawie danych za cały 2021 r. szacujemy, że przyspieszenie wzrostu gospodarczego pomiędzy III kw. a IV kw. wynikało z wyższych wkładów spożycia prywatnego, zapasów oraz inwestycji, podczas gdy przeciwny wpływ miał niższy wkład eksportu netto (por. MAKROpuls z 31.01.2022). Uważamy, że publikacja będzie neutralna dla kursu złotego i rentowności polskich obligacji.

MAKROmapa: przed nami szacunek inflacji HICP w strefie euro, koniunktura w chińskim przetwórstwie oraz wskaźnik PMI w polskim przetwórstwie  - 1MAKROmapa: przed nami szacunek inflacji HICP w strefie euro, koniunktura w chińskim przetwórstwie oraz wskaźnik PMI w polskim przetwórstwie  - 1

Reklama

 

We wtorek poznamy lutowe dane o koniunkturze w przetwórstwie przemysłowym w Polsce

Oczekujemy, że wskaźnik PMI nie zmienił się w lutym w porównaniu do stycznia i wyniósł 54,5 pkt. Wsparcie dla naszej prognozy stanowi mieszany wydźwięk indeksów koniunktury GUS i publikacji indeksów PMI w strefie euro. Nasza prognoza kształtuje się blisko konsensusu 54,6 pkt.), stąd jej materializacja będzie neutralna dla kursu złotego i rentowności polskich obligacji.

MAKROmapa: przed nami szacunek inflacji HICP w strefie euro, koniunktura w chińskim przetwórstwie oraz wskaźnik PMI w polskim przetwórstwie  - 2MAKROmapa: przed nami szacunek inflacji HICP w strefie euro, koniunktura w chińskim przetwórstwie oraz wskaźnik PMI w polskim przetwórstwie  - 2

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Credit Agricole - informacje ekonomiczne

Credit Agricole - informacje ekonomiczne

Grupa Crédit Agricole – francuska sieć banków spółdzielczych, która w 1990 r. przekształciła się w międzynarodową grupę bankową. Crédit Agricole był początkowo spółdzielczą kasą rolników i z tego powodu jest często nazywany Zielonym Bankiem.


Reklama
Reklama