Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Kurs złotego poszedł w dół, notowania euro (EUR/PLN) mogą testować okolice 4,33

|
selectedselectedselected

Pierwszy tydzień czerwca przyniósł deprecjację złotego, kurs EUR/PLN zakończył piątek w pobliżu 4,3150, a USD/PLN w okolicy 3,9950. Na rynkach bazowych FX kurs EUR/USD spadł do 1,08.

Dziennik Rynkowy: NFP zaskoczyły, utrzymanie dotychczasowy trendów będzie wyzwaniem.
źródło własne
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop
  • Rynek stopy procentowej - Nastroje na rynkach FI zmieniły się o 180 stopni.
  • Rynek walutowy - Złoty w dół, EUR/PLN może testować okolice 4,33.

 

Złoty na przestrzeni tygodnia podlegał głównie globalnym trendom, a lokalne czynniki w postaci jastrzębiego przekazu konferencji prezesa NBP po czerwcowym posiedzeniu RPP miały tylko chwilowy, pozytywny wpływ na PLN. Już podczas pierwszych dni czerwca presję na złotego wywierało pogorszenie nastrojów względem rynków EM, będące konsekwencją przetasowań na scenie politycznej w Meksyku oraz Indiach po tamtejszych wyborach prezydenckich oraz parlamentarnych. Złoty reagował przeceną głównie na tąpnięcie meksykańskiego peso, a tendencji tych nie zatrzymał słabnący w tamtym czasie dolar, którego deprecjacji zazwyczaj towarzyszy umocnienie walut z rynków EM. Presję na dolara wywierały rosnące rynkowe oczekiwania na mocniejsze obniżki stóp procentowych Fed w br., co było konsekwencją serii słabszych odczytów makro z USA, w tym w szczególności sygnałów słabnięcia tamtejszego rynku pracy. Nie potwierdziły tego jednak opublikowane w piątek dane NFP, które były znacząco wyższe od konsensusu ekonomistów, czego skutkiem na rynku FX było istotne umocnienie USD i znaczące osłabienie PLN.  

W bieżącym tygodniu PLN pozostanie pod wpływem globalnych trendów, a te ukształtuje odbiór środowego posiedzenia Fed i majowej inflacji CPI z USA. W poniedziałek rano pod wpływem kontynuacji spadków EUR/USD (efekt danych NFP z USA oraz wyników wyborów do PE, głównie we Francji) kurs USD/PLN testuje opory na 4,00-4,01, a EUR/PLN do ważnych oporów na 4,33 się zbliża. Naszym zdaniem pokonanie tych poziomów w krótkim horyzoncie czasowym bez pogorszenia globalnych nastrojów wydaje się scenariuszem mniej prawdopodobnym.

 

Na rynkach stopy procentowej w perspektywie tygodnia rentowności obligacji skarbowych generalnie zniżkowały, choć skala tych spadków w drugiej jego części została znacząco ograniczona do przedziału 2-8 pb. dla polskich SPW, do 2-8 pb. w przypadku UST i do 1-3 pb. dla papierów niemieckich.

Spore wahania rentowności papierów skarbowych na pierwszych sesjach czerwca, to efekt zmian rynkowych oczekiwań względem przyszłych posunięć głównych banków centralnych. W pierwszej części tygodnia po serii słabszych odczytów makro głównie z USA, rynek ponownie wrócił do wycen tegorocznych cięć stóp Fed o ok. 50 pb. w br. Skutkiem tego były bardzo duże spadki rentowności UST, co pociągnęło w dół także dochodowości między innymi obligacji z Niemiec i Polski. Ostatnie sesje tygodnia na rynkach FI przyniosły jednak zwrot nastrojów o 180 stopni, czego przyczyną był jastrzębi odbiór przekazu EBC po pierwszym cięciu stóp o 25 pb. oraz przede wszystkim duże zaskoczenie ze strony wyższych odczytów danych NFP, wskazujących, że siła amerykańskiego rynku pracy utrzymuje się. Lokalnie krajowym SPW szkodził jastrzębi przekaz z konferencji prezesa NBP, który stwierdził, że w jego opinii prawdopodobieństwo obniżek stóp w Polsce w br. jest bliskie zeru.

Piątkowy wzrost rentowności UST o ok. 15-16 pb. nie neguje póki co pozytywnego trendu, który budował się tam od końca kwietnia br., choć warto dodać, że równocześnie rentowności Bundów pozostają w średnioterminowym trendzie wzrostowym. Naszym zdaniem przy braku wsparcia ze strony rynków bazowych, jastrzębim RPP oraz zbliżających się kolejnych aukcjach Ministerstwa Finansów rentowności krajowych SPW mogą w perspektywie najbliższych sesji podążać w okolice górnych ograniczeń trendów bocznych, które usytuowane są w pobliżu 5,75% i 5,85% odpowiednio dla obligacji 5- i 10 letnich.

Reklama

 

Wykres dnia: Zaskakująco mocne dane z amerykańskiego rynku pracy za maj wywołały wyraźną aprecjację dolara oraz wzrost rentowności UST.

kurs zlotego poszedl w dol notowania euro eurpln moga testowac okolice 433 grafika numer 1kurs zlotego poszedl w dol notowania euro eurpln moga testowac okolice 433 grafika numer 1

Źródło: Refinitiv

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Tomasz Marek

Tomasz Marek

Analityk w Biurze Strategii Rynkowy w PKO Bank Polski

Obserwuj autoraLinkedIn


Tematy

Reklama
Reklama