Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Kurs złotego (PLN) zyskuje. Przedświąteczna stabilizacja na horyzoncie

|
selectedselectedselected
Kurs złotego (PLN) zyskuje. Przedświąteczna stabilizacja na horyzoncie | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Początek tygodnia przyniósł umocnienie złotego, kurs EUR/PLN zniżkował w okolice 4,3250, a USD/PLN w pobliże 3,96. Na bazowych rynkach FX kurs EUR/USD nieco zwyżkował zamykając dzień w pobliżu 1,0920. 


W poniedziałek globalne nastroje były neutralne, zmiany indeksów giełdowych nie były znaczące, dolar w umiarkowanym stopniu osłabiał się, a ceny obligacji z rynków bazowych nieco zwyżkowały. Zwracał natomiast uwagę ok. 2% wzrost notowań ropy naftowej, co było efektem utrzymującego się napięcia na Morzu Czerwonym po atakach rebeliantów z Huti między innymi na płynące tą drogą morską tankowce. Skutkiem tych ataków jest decyzja BP (jeden z największych na świecie producentów ropy) o tymczasowym wstrzymaniu przez Morze Czerwone dostaw ropy. Na rynku FX brak było nowych impulsów, a najważniejszą figurą makro był słaby odczyt grudniowego indeksu instytutu Ifo, który jednak tylko potwierdził obserwowane w Europie tendencje, a tym samym jego wpływ na rynki był ograniczony. W takim otoczeniu złoty na początku sesji kontynuował deprecjację, która rozpoczęła się pod koniec ubiegłego tygodnia, a kurs EUR/PLN przekroczył nawet poziom 4,35, którego jednak do końca dnia nie utrzymał. Zarówno w lokalnym jak i globalnym otoczeniu brak było czynników osłabiających PLN, a tym samym wydaje się, że obecne osłabienie jest czysto techniczną korektą związaną z realizacją zysków po sporych przesunięciach kursów z kilku ubiegłych tygodni. 

Kurs złotego (PLN) zyskuje. Przedświąteczna stabilizacja na horyzoncie - 1Kurs złotego (PLN) zyskuje. Przedświąteczna stabilizacja na horyzoncie - 1


Wtorkowe, globalne kalendarium makro nie jest rozbudowane, a finalny, listopadowy odczyt inflacji HICP ze strefy euro czy dane z rynku nieruchomości USA nie powinny mieć istotnego wpływu na rynkowe nastroje. Naszym zdaniem ryzyka rozwinięcia korekcyjnego osłabienia PLN pozostają w krótkim terminie podwyższone, jednak okres przedświąteczny powinien sprzyjać stabilizacji EUR/PLN w zakresie 4,31-4,36 w perspektywie obecnego tygodnia.

 

Zobacz także: Kurs euro do złotego - prognoza 2024. Znamy zaskakujące przewidywania ekspertów dla EUR/PLN

Reklama

 

W poniedziałek na globalnych rynkach stopy procentowej rentowności SPW wzrosły, w Polsce w zakresie 2-7 pb., a na rynkach bazowych w przedziale 2-6 pb. 

Kurs złotego (PLN) zyskuje. Przedświąteczna stabilizacja na horyzoncie - 2Kurs złotego (PLN) zyskuje. Przedświąteczna stabilizacja na horyzoncie - 2


Kalendarium makro na pierwszej sesji nowego tygodnia nie było zbyt rozbudowane, z rynków bazowych poznaliśmy grudniowy odczyt indeksu Ifo, który pokazał, że nastroje w niemieckim biznesie pogorszyły się i to zarówno w zakresie oczekiwań jak i bieżących warunków. Dane te na początku sesji wspierały nieco niższe rentowności Bundów, jednak w kolejnych godzinach handlu zaczęły one iść w górę. Podobnie kształtowała się sytuacja na polskich obligacjach skarbowych, na co wpływ miało globalne otoczenie ale też czynnik krajowy w postaci obaw przed skalą zwiększenia potrzeb pożyczkowych w związku z aktualizacją budżetu Polski na 2024 rok. Nad budżetem obecnie pracuje nowy rząd, a jego pierwsze czytanie przewidziane jest na 21 grudnia br.    

Kurs złotego (PLN) zyskuje. Przedświąteczna stabilizacja na horyzoncie - 3Kurs złotego (PLN) zyskuje. Przedświąteczna stabilizacja na horyzoncie - 3


We wtorek w regionie CEE-3 odbędzie się posiedzenie MNB. Rynek oczekuje kolejnej obniżki stóp procentowych na Węgrzech o 75 pb., co może nieco wspierać polskie SPW. Spoglądając jednak na rynki bazowe FI, gdzie w dalszym ciągu dyskontowane są bardzo znaczące obniżki stóp w 2024 roku, pomimo, że przekaz bankierów centralnych z ostatnich dni wyraźnie te oczekiwania chłodzi, w dalszym ciągu widzimy przestrzeń do rozwijania się ruchów korekcyjnych na obligacjach skarbowych w krótkim horyzoncie czasowym. Do najbliższych, technicznych oporów krajowym obligacjom (5-cio i 10-cio letnim) pozostało ok. 10-15 pb. i taka też może być skala ich korekcyjnych przesunięć do końca bieżącego tygodnia.

Reklama

Kurs złotego (PLN) zyskuje. Przedświąteczna stabilizacja na horyzoncie - 4Kurs złotego (PLN) zyskuje. Przedświąteczna stabilizacja na horyzoncie - 4

 


Wykres dnia: Postępujący spadek inflacji bazowej może wzmocnić presję rynkową na wznowienie cyklu obniżek stóp procentowych NBP w I kw. 2024 r.

Kurs złotego (PLN) zyskuje. Przedświąteczna stabilizacja na horyzoncie - 5Kurs złotego (PLN) zyskuje. Przedświąteczna stabilizacja na horyzoncie - 5

Źródło: Refinitiv

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski jest niekwestionowanym liderem polskiego sektora bankowego. Wg wstępnych danych na koniec 2020 r. jego skonsolidowany zysk netto wyniósł 2,65  mld zł a wartość aktywów 382 mld zł. Bank jest podstawowym dostawcą usług finansowych dla wszystkich segmentów klientów, osiągając najwyższe udziały w rynku oszczędności (18,4 proc.), kredytów (17,6 proc.), w rynku leasingowym (11,2 proc.) oraz w rynku funduszy inwestycyjnych osób fizycznych (22,2 proc.). Posiadając ponad 9,51 mln kart płatniczych, bank jest największym wydawcą kart debetowych i kredytowych w Polsce. Dzięki rozwojowi narzędzi cyfrowych, w tym aplikacji IKO, która na koniec 2020 r. miała ponad 5 mln aktywnych aplikacji, PKO Bank Polski jest najbardziej mobilnym bankiem w Polsce. Silną pozycję Banku wzmacniają spółki Grupy Kapitałowej. Dom Maklerski PKO Banku Polskiego jest liderem pod względem liczby i wartości transakcji IPO i SPO na rynku kapitałowym. 


Reklama
Reklama