Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Kurs złotego (PLN) nie daje za wygraną przed świętami

|
selectedselectedselected

W ostatni dzień regularnego, przedświątecznego handlu złoty umocnił się do euro i był stabilny względem dolara, kurs EUR/PLN zamknął się w pobliżu 4,3050, a USD/PLN na 3,99. Na bazowych rynkach FX kurs EUR/USD spadł do 1,0790. 
 

Kurs złotego (PLN) nie daje za wygraną przed świętami
depositphotos.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

W czwartek złoty podlegał trendom z rynków bazowych, a tam karty rozdawały dane makro z Niemiec i USA. Poranne, wyraźnie słabsze od rynkowych oczekiwań odczyty sprzedaży detalicznej z Niemiec za luty br. (-1,9% m/m vs. oczekiwane +0,4% m/m) spowodowały globalne osłabienie euro, w konsekwencji czego kursu EUR/USD zniżkował w pobliże 1,0770. Mocniejszy dolar wywierał presję na waluty EM, złoty w tym czasie był słabszy, kurs EUR/PLN testował górne ograniczenie lokalnego trendu bocznego (okolice 4,32), a USD/PLN dotarł w pobliże 4,01. Jednak jeszcze przed południem ww. tendencje bez wyraźnej przyczyny zaczęły się odwracać. Popołudniowe odczyty makro z USA były natomiast mieszane, przeważały jednak akcenty świadczące o sile amerykańskiej gospodarki (wyższy od oczekiwań zarówno odczyty PKB za IV kw. ’23 jak i finalny odczyt Indeksu Uniwersytetu Michigan), co ostatecznie doprowadziło do nieznacznego umocnienia dolara na szerokim rynku. 

 

kurs zlotego pln nie daje za wygrana przed swietami grafika numer 1kurs zlotego pln nie daje za wygrana przed swietami grafika numer 1


Nieco podwyższona, czwartkowa zmienność na globalnym i lokalnym rynku FX finalnie nie spowodowała zmian w obrazie ich trendów, indeks dolara (DXY) pozostał w okolicy średnioterminowej linii trendu spadkowego, a EUR/PLN utrzymał się w trendzie bocznym między poziomami 4,2950 a 4,3250. Tak jak wskazywaliśmy we wczorajszym Dzienniku, to piątkowe odczyty inflacji konsumenckiej, szczególnie z USA, mogą wygenerować na początku kwietnia większe przesunięcia notowań na bazowych i lokalnym rynku FX, a ryzyka dalszego, globalnego umacniania dolara pozostały w naszej opinii po czwartkowej sesji podwyższone.

Reklama

 

kurs zlotego pln nie daje za wygrana przed swietami grafika numer 2kurs zlotego pln nie daje za wygrana przed swietami grafika numer 2

 

W czwartek na bazowych rynkach stopy procentowej rentowności obligacji skarbowych zmieniły się w zakresie 0/+5 pb., a w przypadku polskich papierów krótki koniec krzywej dochodowości nie zmienił się, przy spadkach na jego środku i długim końcu o ok. 4 pb. 

Polskie obligacje skarbowe w tenorze 5- i 10-letnim kontynuowały w czwartek pozytywny trend z dwóch ubiegłych sesji, który interpretujemy póki co jako odreagowanie po wyraźnych wzrostach rentowności (o ok. 40 pb.) z minionych trzech tygodni. W naszej opinii zmiany te wspiera przede wszystkim trwająca od połowy marca poprawa sentymentu na bazowych rynkach FI, gdyż w krajowym otoczeniu makro w ostatnich dniach nowe, wspierające ten trend czynniki nie pojawiły się. Na rynkach bazowych czwartkowe kalendarium makro było rozbudowane, a generalnie słabe dane z Niemiec i mieszane, choć w przeważającej części wyższe od rynkowych oczekiwań odczyty ze Stanów Zjednoczonych podtrzymały rynkowe wyceny mocniejszych niż w USA cięć stóp przez EBC w bieżącym roku. Reakcje rynków były jednak stonowane, gdyż istotne dla rynkowych oczekiwań co do ścieżki stóp Fed i EBC dane o inflacji konsumenckiej (piątek 29 marca z USA oraz 2 i 3 kwietnia z Niemiec i strefy euro) dopiero przed nami.  

 

Reklama

kurs zlotego pln nie daje za wygrana przed swietami grafika numer 3kurs zlotego pln nie daje za wygrana przed swietami grafika numer 3



Podsumowując, druga połowa marca przyniosła wyraźną poprawę sentymentu na bazowych rynkach FI, krajowe SPW dołączyły do tego trendu w ostatnich dniach miesiąca, choć obecne stanowisko RPP raczej nie pozwoli na znaczącą kontynuację tego trendu w perspektywie najbliższych tygodni. Nawet jeśli piątkowy odczyt polskiej inflacji CPI wskazałby poziom niższy niż 2%. Przy założeniu jednak braku negatywnych zaskoczeń inflacji konsumenckiej z rynków bazowych widzimy przestrzeń do zejścia rentowności krajowych obligacji 5-cio i 10-letnich odpowiednio w okolice 5,20-5,25% oraz 5,35% w perspektywie połowy kwietnia br.

 

Zobacz także: Spółka z GPW pokazała rekordowe wyniki, ale kurs akcji zanurkował… Dlaczego?

 

Wykres dnia: Po ostatniej aukcji MF krajowy rynek FI również po stronie kontraktów FRA dołączył do pozytywnych trendów z głównych parkietów.

kurs zlotego pln nie daje za wygrana przed swietami grafika numer 4kurs zlotego pln nie daje za wygrana przed swietami grafika numer 4

Reklama

Źródło: Refinitiv

 


 

Nie przegap najciekawszych artykułów! Obserwuj nas w Wiadomościach Google (GOOGLE NEWS)!  Obserwuj FXMAG>>

 


Reklama

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski jest niekwestionowanym liderem polskiego sektora bankowego. Wg wstępnych danych na koniec 2020 r. jego skonsolidowany zysk netto wyniósł 2,65  mld zł a wartość aktywów 382 mld zł. Bank jest podstawowym dostawcą usług finansowych dla wszystkich segmentów klientów, osiągając najwyższe udziały w rynku oszczędności (18,4 proc.), kredytów (17,6 proc.), w rynku leasingowym (11,2 proc.) oraz w rynku funduszy inwestycyjnych osób fizycznych (22,2 proc.). Posiadając ponad 9,51 mln kart płatniczych, bank jest największym wydawcą kart debetowych i kredytowych w Polsce. Dzięki rozwojowi narzędzi cyfrowych, w tym aplikacji IKO, która na koniec 2020 r. miała ponad 5 mln aktywnych aplikacji, PKO Bank Polski jest najbardziej mobilnym bankiem w Polsce. Silną pozycję Banku wzmacniają spółki Grupy Kapitałowej. Dom Maklerski PKO Banku Polskiego jest liderem pod względem liczby i wartości transakcji IPO i SPO na rynku kapitałowym. 


Reklama
Reklama