Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Kurs złotego (PLN) napotkał sporą przeszkodę. Eurodolar (EUR/USD) sam nie wie co dalej

|
selectedselectedselected
Bank Millennium S.A. - komentarz dzienny: Jak silnie odbiła w kwietniu produkcja w przemyśle?
freepik
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

PL: Dziś o godz. 10:00 Główny Urząd Statystyczny opublikuje dane o produkcji sprzedanej przemysłu w kwietniu. Według naszej prognozy wzrosła ona, licząc w cenach stałych, o 4,3% r/r po zaskakująco mocnym spadku o 6,0% r/r w marcu. Konsensus prognoz wynosi 5,6% r/r. Poprawa rocznej dynamiki produkcji to w dużej mierze efekt większej niż przed rokiem liczby dni roboczych. Dlatego też ważna będzie dynamika produkcji w ujęciu miesiąc do miesiąca po odsezonowaniu. W marcu wyniosła ona tylko -5,5% m/m. Ewentualna kolejna negatywna niespodzianka nasiliłaby obawy o ścieżkę odbudowy aktywności w kolejnych kwartałach w przemyśle, który pozostaje pod negatywnym wpływem recesji w niemieckim sektorze wytwórczym. Dla oceny aktywności w polskim przemyśle pomocne będą także wyniki badania koniunktury GUS za maj, które zostaną opublikowane też o godz. 10:00.

PL: Wraz z danymi o produkcji przemysłowej poznamy też wyliczenie inflacji cen produkcji sprzedanej w kwietniu. Według naszej prognozy wskaźnik PPI wzrósł do -8,4% r/r z -9,3% r/r, co jest zbliżone do konsensusu prognoz. W cenach producenta utrzymuje się głęboka deflacja, która sprzyja spadającej inflacji cen towarów uwzględnionych we wskaźniku konsumpcyjnej inflacji bazowej.

PL: O godz. 10:00 GUS opublikuje też dane za kwiecień z rynku pracy w sektorze przedsiębiorstw. Spodziewamy się, że przeciętne zatrudnienie spadło o 0,2% r/r, po spadku w takiej samej skali przed miesiącem. Konsensus prognoz wynosi -0,3% r/r. Nasza prognoza jest trochę bardziej optymistyczna, gdyż za część spadku zatrudnienia w marcu odpowiadało zmniejszenie zdolności wytwórczych, a nie zwolnienia pracowników. Dla kwietnia spodziewamy się poprawy aktywności i niewielkiego odreagowania w przeciętnym zatrudnieniu. W przypadku przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia spodziewamy się wzrostu o 12,6% r/r wzrostu o 12,0% r/r w marcu. Wysoka presja płacowa związana z ciasnym rynkiem pracy jest jednym z powodów podwyższonej inflacji bazowej. Rynek pracy jest na tyle mocny, że jest argumentem za stabilizowaniem stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej.

 

Rynki na dziś

Reklama

Próby zejścia kursu EUR/PLN poniżej poziomu 4,25 pozostają póki co nieudane. Nieskuteczność ataku wiążemy z jednej strony z siłą oporu technicznego oraz z brakiem impulsów ze strony czynników fundamentalnych. Co prawda dziś poznamy rozbudowany zestaw odczytów z polskiej gospodarki jednak naszym zdaniem nie będzie on przełomowy dla Rady Polityki Pieniężnej i chęci jej większości członków do stabilizacji stóp procentowych w kolejnych miesiącach.

 

Zobacz także: Kursy walut 22.05.: euro poleciało jak na łeb!

 

Rynek krajowy

Patrząc na przebieg poniedziałkowej, ale i wczorajszej sesji widać wyraźnie, iż kurs EUR/PLN ma problemy ze złamaniem bariery 4,25. Taka sytuacja nie powinna dziwić w świetle braku istotnych publikacji makroekonomicznych w kalendarium danych, co implikuje także względny spokój eurodolara. W efekcie globalny sentyment inwestycyjny pozostaje dość stabilny generując niewielką zmienność na wielu aktywach. Tak jest obecnie w przypadku rynku złotego, ale i krajowych obligacji. Wczoraj ponownie wykazywały się one dużym spokojem. Dochodowość 10-latki obniżyła się o symboliczny 1 pkt. baz. do 5,68% kopiując tym samym zachowanie analogicznego długu Stanów Zjednoczonych, czy Niemiec.

 

Rynki zagraniczne

Reklama

Eurodolar pozostaje bez pomysłu i przekonania co do swoich ruchów. Efektem jest zatrzymanie się ostatnich wzrostów w okolicy 1,0870 i przedłużenie opisywanej przez nas w poprzednich raportach „zadyszki”. Zmienność pozostaje niewielka i wczoraj sięgnęła mniej niż połowy centa. Stabilne były ponadto wyceny 10-letniego długu Stanów Zjednoczonych i Niemiec. Tu wciąż kluczowe pozostaja oczekiwania co do momentu rozpoczęcia cykli łagodzenia polityki pieniężnej Fed i Europejskiego Banku Centralnego. O ile w przypadku strefy euro sytuacja pozostaje dość jasna tj. czerwiec jest prawdopodobnym momentem rozpoczęcie luzowania monetarnego, tak w przypadku Fed trwają rynkowe próby wskazania miesiąca, gdy stopy procentowe zostaną obniżone.

 


 

Nie przegap najciekawszych artykułów! Obserwuj nas w Wiadomościach Google (GOOGLE NEWS)!  Obserwuj FXMAG>>

 


Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Millennium analizy i komentarze

Millennium analizy i komentarze

Bank Millennium jest ogólnopolskim, nowoczesnym bankiem oferującym swoje usługi wszystkim segmentom rynku poprzez sieć placówek, sieci indywidualnych doradców i bankowość elektroniczną. Wykorzystujemy najnowocześniejsze technologie i najlepsze tradycje bankowości, z powodzeniem konkurując we wszystkich segmentach rynku finansowego.


Reklama
Reklama