Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Kurs złotego (PLN) mocno zyskał w reakcji na wyniki wyborów parlamentarnych. Jak długo utrzyma się na powierzchni?

|
selectedselectedselected
Kurs złotego (PLN) mocno zyskał w reakcji na wyniki wyborów parlamentarnych. Jak długo utrzyma się na powierzchni? | FXMAG INWESTOR
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Obecna partia rządząca wygrała wybory w Polsce, ale straciła większość parlamentarną. Jest bardzo prawdopodobne, że nowy rząd utworzy obecna opozycja (jeśli tak się stanie, to prawdopodobnie dopiero w grudniu). Złoty zareagował umocnieniem, rynki oczekują, że wyniki wyborów poprawią relacje Polski z UE (i w efekcie odblokowanie funduszy unijnych). Bazowa inflacja konsumencka w Polsce spowolniła we wrześniu bardziej niż oczekiwano (do 8,4% r/r), podobnie jak dynamika wynagrodzeń w sektorze prywatnym (10,3% r/r). We wrześniu, podobnie jak w sierpniu, zatrudnienie utrzymało się na stałym poziomie rok do roku. Spadek produkcji przemysłowej przyspieszył we wrześniu do -3,1% r/r i wystąpił już ósmy miesiąc z rzędu.

 

Inflacja konsumencka w strefie euro za wrzesień została potwierdzona na poziomie 0,3% m/m i 4,3% r/r, tym samym jest najniższa od dwóch lat. Inflacja bazowa na poziomie 4,5% r/r jest najniższa od ponad roku. Sprzedaż detaliczna w USA była miłym zaskoczeniem, gdyż jej wzrost we wrześniu przekroczył oczekiwania rynkowe (0,7% m/m wobec szacunków na poziomie 0,3% m/m). Dane za sierpień również zostały zrewidowane w górę. Optymistycznie napawały także dane z amerykańskiego przemysłu, gdzie produkcja wzrosła o 0,3% m/m wobec oczekiwanej stagnacji.

 

Zobacz także: Czy w Polsce żyje się lepiej? Ten wskaźnik rozwieje Twoje wątpliwości

Reklama

 

Ogólnie rzecz biorąc, euro umocniło się nieznacznie w stosunku do dolara, na krótko kierując się w stronę poziomu 1,060 USD/EUR. Złoty umocnił się wobec euro poniżej poziomu 4,415 PLN/EUR, ale oddał większość zysków i zakończył na poziomie 4,46 PLN/EUR. W stosunku do dolara złoty oscylował w przedziale 4,17-4,24 PLN/USD. Umocnienie złotego od początku tygodnia uważamy za przejściowe i w perspektywie kilkutygodniowej bardziej prawdopodobny jest powrót złotego do słabszych wartości.

 

Magdalena Peterko, analityczka instytucji płatniczej AKCENTA

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Akcenta

Akcenta

Międzynarodowa instytucja płatnicza, oferująca obsługę transakcji walutowych dla firm zajmujących się eksportem i importem.
AKCENTA specjalizuje się w wymianie walut, realizacji płatności zagranicznych i transakcjach zabezpieczających kursy walut. Przewagami AKCENTY wobec banków są bardzo dobre oferowane kursy walut, które każdy Klient może negocjować, niskie opłaty za przelewy międzynarodowe oraz bezpłatne rachunki. Przewagą AKCENTY wobec kantorów internetowych jest specjalizacja w kierunku obsługi firm i pełna oferta usług walutowych uwzględniających potrzeby przedsiębiorstw, w tym transakcje z rynku terminowego (forwardy).
AKCENTA działa na rynkach finansowych od ponad 20 lat, obecnie w 7 krajach Europy: w Czechach, Francji, Niemczech, Polsce, Rumunii oraz na Słowacji i Węgrzech. 


Reklama
Reklama