Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Kurs złotego (PLN) mocno zareagował. Eskalacja napięcia na linii Iran-Izrael nie służy narodowej walucie

|
selectedselectedselected

W ubiegłym tygodniu kurs EURPLN wzrósł 4,3309 (osłabienie złotego o 1,3%). Zgodnie z naszymi oczekiwaniami przez cały ubiegły tydzień kurs złotego pozostawał pod wpływem podwyższonej awersji do ryzyka na świecie związanej z eskalacją napięcia na linii Iran-Izrael.

Kurs złotego (PLN) mocno zareagował. Eskalacja napięcia na linii Iran-Izrael nie służy narodowej walucie
depositphotos.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

W pierwszej części tygodnia doszło do wyraźnego wzrostu kursu EURPLN w oczekiwaniu na reakcję Izraela na przeprowadzony w weekend dwa tygodnie temu przez Iran atak rakietowy na Izrael (por. MAKROmapa z 15.04.2024). Początkowy brak odpowiedzi Izraela doprowadził w środę do częściowej korekty i umocnienia złotego. W piątek doszło jednak do ponownego, przejściowego wzrostu kursu EURPLN po tym, jak Izrael przeprowadził atak odwetowy na instalacje wojskowe w Iranie.

Podwyższona awersja do ryzyka sprzyjała w ubiegłym tygodniu dalszemu umocnieniu dolara względem euro. Czynnikiem pozytywnym dla kursu dolara była również publikacja wyraźnie wyższych od oczekiwań danych o sprzedaży detalicznej w USA, która osłabiła oczekiwania rynku na obniżki stóp procentowych przez Fed.

W tym tygodniu kluczowa dla złotego będzie dzisiejsza publikacja danych o krajowej produkcji przemysłowej. W przypadku realizacji naszej niższej od konsensusu rynkowego prognozy dane mogą przyczynić się do osłabienia złotego. Oczekujemy, że przewidziane na ten tydzień pozostałe publikacje z polskiej i ze światowej gospodarki będą neutralne dla kursu złotego. Jednocześnie uważamy, że kurs złotego w tym tygodniu pozostanie pod wpływem podwyższonej awersji do ryzyka związanej z konfliktem na linii Iran-Izrael.

 

Zobacz także: Ulica wierzy w hossę giełd akcji. To zwykle kończyło się krachem, wynika z mądrości Warrena Buffetta

Reklama

 

kurs zlotego pln mocno zareagowal eskalacja napiecia na linii iran izrael nie sluzy narodowej walucie grafika numer 1kurs zlotego pln mocno zareagowal eskalacja napiecia na linii iran izrael nie sluzy narodowej walucie grafika numer 1

 

Sytuacja na Bliskim Wschodzie kluczowa dla rentowności obligacji

W ubiegłym tygodniu 2-letnie stawki IRS zmniejszyły się do 5,54 (spadek o 9pb), 5-letnie zwiększyły się do 5,29 (wzrost o 4pb), a 10-letnie do 5,41 (wzrost o 10pb). Początek tygodnia przyniósł wzrost stawek IRS na całej długości krzywej w ślad za rynkami bazowymi, co wynikało ze wspomnianego wyżej wzrostu awersji do ryzyka. W kolejnych dniach doszło do korekty i obniżenia stawek IRS. Publikacja wyraźnie lepszych od oczekiwań danych o sprzedaży detalicznej w USA miała ograniczony wpływ na krzywą. 

Uważamy, że dzisiejsza publikacja krajowych danych o produkcji przemysłowej może przyczynić się do lekkiego spadku stawek IRS. Naszym zdaniem przewidziane na ten tydzień pozostałe publikacje z polskiej i ze światowej gospodarki będą neutralne dla stawek IRS. Jednocześnie uważamy, że stawki IRS w tym tygodniu pozostaną pod wpływem podwyższonej awersji do ryzyka związanej z konfliktem na linii IranIzrael.

Reklama

 

kurs zlotego pln mocno zareagowal eskalacja napiecia na linii iran izrael nie sluzy narodowej walucie grafika numer 2kurs zlotego pln mocno zareagowal eskalacja napiecia na linii iran izrael nie sluzy narodowej walucie grafika numer 2

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę

Reklama
Reklama