Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Kurs złotego (PLN) mocno tąpnął. Zdoła się jeszcze pozbierać?

|
selectedselectedselected
Kurs złotego (PLN) mocno tąpnął. Zdoła się jeszcze pozbierać?  | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

W tym tygodniu uwaga rynków finansowych skupiona była na sierpniowej inflacji CPI w USA (+0,6% m/m i +3,7% r/r) oraz przede wszystkim na czwartkowym posiedzeniu Europejskiego Banku Centralnego, na którym EBC podniósł stopy procentowe o 25 punktów bazowych (przesuwając stopę dyskontową do 4% - najwyższego poziomu w historii EBC).

 

Kalendarz makroekonomiczny w Polsce był relatywnie pusty w porównaniu do poprzedniego tygodnia, kiedy to NBP zaszokował rynki finansowe obniżką stóp procentowych. Lipiec zakończył się nadwyżką rachunku bieżącego w wysokości 566 mln EUR. Inflacja CPI wyniosła w sierpniu 0% m/m i +10,1% r/r. Jednak polityka pieniężna NBP i kurs złotego pozostały w centrum uwagi w tym tygodniu, a niektórzy członkowie RPP (Litwiniuk, Kotecki) komentowali, że lepiej byłoby poczekać z cięciem stóp do nowej prognozy NBP w listopadzie. Przeciwko gwałtownej deprecjacji złotego wypowiedział się również doradca ekonomiczny premiera P. Borys (jego zdaniem złoty optymalnie powinien znajdować się w przedziale 4,40-4,60 PLN/EUR).

 

Reklama

Biorąc pod uwagę, jak bardzo złoty osłabił się po posiedzeniu NBP (prawie 4,70 PLN/EUR) i komentarze niektórych członków NBP, uważamy, że szanse na dalszą deprecjację złotego w drugiej połowie września maleją. Naszym zdaniem rośnie wręcz prawdopodobieństwo stabilizacji złotego i handel w przedziale 4,60-4,70 PLN/EUR, alternatywnie na poziomie 4,50-4,70 PLN/EUR. W relacji do dolara złoty osłabił się i w piątek rano był blisko 4,35 PLN/USD. Po czwartkowym posiedzeniu EBC na głównej parze walutowej euro osłabiło się poniżej poziomu 1,07 USD/EUR.

Zobacz także: Stopy procentowe w USA: recesja i inflacja zagrożeniem – Fed w trudnym położeniu! Znamy prognozy ekonomistów

 

Malwina Krakus, analityczka instytucji płatniczej AKCENTA

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Akcenta

Akcenta

Międzynarodowa instytucja płatnicza, oferująca obsługę transakcji walutowych dla firm zajmujących się eksportem i importem.
AKCENTA specjalizuje się w wymianie walut, realizacji płatności zagranicznych i transakcjach zabezpieczających kursy walut. Przewagami AKCENTY wobec banków są bardzo dobre oferowane kursy walut, które każdy Klient może negocjować, niskie opłaty za przelewy międzynarodowe oraz bezpłatne rachunki. Przewagą AKCENTY wobec kantorów internetowych jest specjalizacja w kierunku obsługi firm i pełna oferta usług walutowych uwzględniających potrzeby przedsiębiorstw, w tym transakcje z rynku terminowego (forwardy).
AKCENTA działa na rynkach finansowych od ponad 20 lat, obecnie w 7 krajach Europy: w Czechach, Francji, Niemczech, Polsce, Rumunii oraz na Słowacji i Węgrzech. 


Reklama
Reklama