Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Kurs złotego (PLN) słabnie na starcie tygodnia: inwestorzy oczekują kluczowych danych makroekonomicznych

|
selectedselectedselected

Nowy tydzień złoty rozpoczął od niewielkiego osłabienia względem euro i dolara, kurs EUR/PLN kończył dzień w pobliżu 4,26, a USD/PLN w okolicy 3,92. Na bazowych rynkach FX kurs EUR/USD zwyżkował w pobliże 1,0860.

Kurs słabnie na starcie tygodnia: inwestorzy oczekują kluczowych danych makroekonomicznych
depositphotos.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Brak inwestorów zagranicznych (święta w USA i Wielkiej Brytanii) był w poniedziałek widoczny na krajowym rynku FX, zmienność na głównych parach ze złotym przez dużą część notowań była niewielka i dopiero po południu pod wpływem nacisku strony popytowej nieco się zwiększyła. Na bazowych rynkach FX dolar amerykański reprezentowany przez jego indeks (DXY) był stabilny i utrzymywał się nad średnioterminową linią trendu wzrostowego, gdyż główne odczyty makroekonomiczne mogące mieć wpływ na rynkowe oczekiwania dotyczące przyszłego poziomu stóp procentowych Fed i EBC poznamy dopiero w czwartek i piątek. Z ubogiego, poniedziałkowego kalendarium makro warto zwrócić uwagę na słabszy od rynkowych oczekiwań odczyt wskaźnika obrazującego nastroje wśród niemieckich przedsiębiorców za maj br. (Indeks instytutu Ifo), co na EUR/USD zatrzymało widoczne w ciągu dnia próby wybicia jego kursu górą z lokalnej konsolidacji.

 

Obraz zawierający tekst, zrzut ekranu, Czcionka, numer

Opis wygenerowany automatycznieObraz zawierający tekst, zrzut ekranu, Czcionka, numer

Opis wygenerowany automatycznie

 

We wtorek na rynek wrócą inwestorzy z Wielkiej Brytanii i USA, a z danych makro warto naszym zdaniem obserwować odczyt indeksu zaufania konsumentów Conference Board z USA, gdzie rynek oczekuje jego spadku czwarty raz pod rząd. Inwestorzy w danych tych szukać będą sygnałów potwierdzających lub negujących ubiegłotygodniowe mocniejsze odczyty makro z USA, które na rynku FX umocniły nieco amerykańskiego dolara, skorelowanego ujemnie z walutami EM. Analizując bilans szans i zagrożeń, ale i obraz krótkoterminowych trendów na rynku FX podtrzymujemy nasze zdanie, że szanse na skuteczne ataki kursów EUR/PLN i USD/PLN odpowiednio na poziomy 4,25 oraz 3,90 są w nadchodzących dniach spore.

Reklama

W poniedziałek rynek FI w USA był zamknięty, w Niemczech natomiast rentowności tamtejszych obligacji skarbowych zniżkowały o ok. 4-5 pb. Polskie SPW były stabilne, a ich dochodowości pozostały w okolicy zamknięć z ubiegłego piątku.

 

Obraz zawierający tekst, zrzut ekranu, Czcionka, numer

Opis wygenerowany automatycznieObraz zawierający tekst, zrzut ekranu, Czcionka, numer

Opis wygenerowany automatycznie

 

Korekta techniczna po mocnych wzrostach rentowności z ubiegłego tygodnia wsparta w poniedziałek słabszym od oczekiwań odczytem Indeksu instytutu Ifo, to główna przyczyna mocniejszego zachowania skarbowych papierów z Niemiec. Wpływ na poprawę nastrojów mógł mieć także wywiad głównego ekonomisty EBC Philipa Lane dla Financial Times, w którym wskazał on, że bank jest gotowy do rozpoczęcia obniżek stóp już na posiedzeniu w przyszłym tygodniu. Spadek rentowności obligacji niemieckich pozwolił na ich oddalenie od okolic tegorocznych maksimów z kwietnia br., jednak krajowe SPW na ten pozytywny sygnał nie reagowały, a rynkowi ciążyła zapewne między innymi aukcja zamiany, którą we wtorek przeprowadzi MF. Warto dodać, że spread pomiędzy polskimi i niemieckimi obligacjami w tenorach 5- i 10 letnich zbliżył się do tegorocznych maksimów, a średnioterminowe trendy wzrostowe rentowności ww. polskich SPW są dalej obowiązujące.

We wtorek do gry wraca rynek FI z USA, inwestorzy będą śledzić dane o nastrojach tamtejszych konsumentów, jednak to odczyty inflacji konsumenckiej publikowane w środę (Polska), czwartek-piątek (z Europy) i piątek (z USA), będą w naszej opinii mieć kluczowy wpływ na rynkowe nastroje. W przypadku polskich obligacji skarbowych nie oczekujemy w najbliższej przyszłości przełamania tegorocznych maksimów rentowności, jednak inwestorzy oczekujący poprawy nastrojów na krajowym rynku FI będą musieli liczyć przede wszystkim na wsparcie z głównych parkietów, gdyż lokalne otoczenie znaczącym spadkom rentowności póki co nie sprzyja.

Reklama

 

Zobacz także: Rynek nieruchomości w Polsce czeka katastrofa demograficzna. To zmieni rynek o 180 stopni

 

Wykres dnia: Polskie SPW ponownie słabną względem obligacji niemieckich, a spready na środku i długim końcu krzywej zbliżają się do tegorocznych maksimów.

Obraz zawierający tekst, linia, Czcionka, Wykres

Opis wygenerowany automatycznieObraz zawierający tekst, linia, Czcionka, Wykres

Opis wygenerowany automatycznie

Źródło: Refinitiv

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski jest niekwestionowanym liderem polskiego sektora bankowego. Wg wstępnych danych na koniec 2020 r. jego skonsolidowany zysk netto wyniósł 2,65  mld zł a wartość aktywów 382 mld zł. Bank jest podstawowym dostawcą usług finansowych dla wszystkich segmentów klientów, osiągając najwyższe udziały w rynku oszczędności (18,4 proc.), kredytów (17,6 proc.), w rynku leasingowym (11,2 proc.) oraz w rynku funduszy inwestycyjnych osób fizycznych (22,2 proc.). Posiadając ponad 9,51 mln kart płatniczych, bank jest największym wydawcą kart debetowych i kredytowych w Polsce. Dzięki rozwojowi narzędzi cyfrowych, w tym aplikacji IKO, która na koniec 2020 r. miała ponad 5 mln aktywnych aplikacji, PKO Bank Polski jest najbardziej mobilnym bankiem w Polsce. Silną pozycję Banku wzmacniają spółki Grupy Kapitałowej. Dom Maklerski PKO Banku Polskiego jest liderem pod względem liczby i wartości transakcji IPO i SPO na rynku kapitałowym. 


Reklama
Reklama