Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Kurs jena (JPY) wraca do lat 80 - tych?

|
selectedselectedselected

Początek tygodnia w Europie upływa pod znakiem wyników pierwszej tury wyborów parlamentarnych we Francji. Zjednoczenie Narodowe zyskało najwięcej głosów, niemniej jednak - partia Marine Le Pen ma nikłe szanse na samodzielne rządy ze względu na swoje niewielkie zdolności koalicyjne.

Jen wraca do lat 80 - tych?
xtb
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Rynki zareagowały na wyniki pierwszej tury wyborów we Francji z umiarkowanym optymizmem - EURUSD odrabia część zeszłotygodniowych strat, a europejskie indeksy giełdowe w większości zyskują na początku tygodnia. Uwaga inwestorów skupia się jednak na JPY - czy jen wraca do lat 80-tych?

W minionym tygodniu kurs USDJPY przetestował okolice 161.00 co oznacza, że para walutowa osiągnęła najwyższą wartość od 1986 roku. Długoterminowo, jen znajduje się już w obszarze silnego niedowartościowania, jednak historia dolara australijskiego sugeruje, że sytuacja ta wcale nie musi być krótkotrwała. Słabość japońskiego jena wcale nie musi jednak być czymś jednoznacznie negatywnym. Eksport w Japonii odpowiada za ok. 20% PKB, co oznacza, że słaba waluta lub obniżanie cen eksportowych jest ważnym elementem japońskiego wzrostu gospodarczego. Z drugiej strony, dalsze osłabianie się JPY oznacza kontynuację ubożenia społeczeństwa, które w dużej mierze korzysta z dóbr importowanych (żywność, paliwa etc.).

Problem Japonii jest jednak wielowarstwowy, a przyczyna leżeć może tak naprawdę w demografii. Japońskie społeczeństwo dynamicznie się starzeje, co w połączeniu z wysoką kulturowo stopą oszczędności powoduje drenowanie popytu wewnętrznego. Wydaje się, że w tej sytuacji ratunkiem jest właśnie dalsze osłabianie jena, pompujące tym samym zyski firm i ułatwiające inwestycje zagraniczne. Co dalej z JPY i czy zmiana w polityce Fed i BoJ zmieni długoterminowy trend USDJPY?

 

W dzisiejszym webinarze:

  • Czy USDJPY powinien być tak wysoko?
  • Co dalej z JPY?
  • Co nam mówią ostatnie dane makro?


Oglądaj online na: https://pl.xtb.com/aktualnosci-rynkowe-wideo

Reklama

 

 

Inwestowanie jest ryzykowne. Inwestuj odpowiedzialnie.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Przemysław Kwiecień

Przemysław Kwiecień

Główny Ekonomista X-Trade Brokers. Doktor nauk ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego, absolwent UW i London Metropolitan University (tytuł MSc). Najlepszy analityk makroekonomiczny 2014 roku według NBP, Rzeczpospolitej i Parkietu. Wielokrotnie w czołówce rankingów prognoz walutowych agencji Bloomberg.

Autora możesz obserwować na LINKEDIN | TWITTER


Tematy

Reklama
Reklama