Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Kurs jena (JPY) pod znakiem zapytania. Decyzja BoJ może wszystko przesądzić

|
selectedselectedselected
Kurs jena (JPY) pod znakiem zapytania. Decyzja BoJ może wszystko przesądzić  | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Na początku dzisiejszej sesji na rynkach walutowych najwięcej uwagi, zgodnie z oczekiwaniami, przyciąga sytuacja w Japonii. Dzisiaj Bank Japonii podjął bowiem decyzję ws. stóp procentowych oraz rzucił więcej światła na dalszą politykę monetarną w tym kraju.

 

 

Sama decyzja BoJ w sprawie stóp procentowych nie zaskoczyła – utrzymane zostały ujemne stopy w krótkoterminowej perspektywie (na poziomie -0,1%) oraz stopa 10-letnich obligacji w okolicach 0%. BoJ obniżył także prognozy inflacji w Japonii dla obecnego roku fiskalnego, z 2,8% do 2,4%.

Samo utrzymanie przez BoJ ultraluźnej polityki monetarnej nie sprzyja wyższej wycenie jena. Fakt, że bank ten pozostaje praktycznie jedynym kluczowym globalnym bankiem centralnym, utrzymującym tak łagodną politykę monetarną, przez wiele ostatnich miesięcy szkodziło wycenie jena, a kurs USD/JPY doprowadziło do bariery niemal 150,00.

Reklama

Niemniej, w decyzji BoJ pojawiły się także sugestie, że instytucja ta może rozważyć rozpoczęcie wycofywania się z ujemnych stóp procentowych, jeśli sytuacja gospodarcza w Japonii pozostanie stabilna. W podobnym tonie wypowiedział się szef Banku Japonii, Kazuo Ueda, w swojej wypowiedzi na konferencji prasowej po decyzji BoJ.

Co prawda nadal nie ma żadnych konkretnych ram czasowych takiej potencjalnej decyzji, ale sam fakt jej zasygnalizowania sprawił, że tuż po decyzji BoJ jen się nieco umocnił, a po wypowiedzi Uedy dodatkowo ruszył w górę. W rezultacie, notowania USD/JPY otarły się nawet o poziom 147,00, najniższy od połowy stycznia br.

 

Dolar pod presją

Początek wtorkowej sesji jest momentem osłabienia amerykańskiego dolara. Notowania EUR/USD po raz kolejny powróciły do okolic 1,09, które obecnie stanowią najbliższy techniczny opór. Dolar osłabia się również wobec jena w obliczu rosnącej zmienności japońskiej waluty po decyzji BoJ.

Dzisiaj rano w dół kierują się również notowania USD/CNH. Chiński juan otrzymał bowiem wiatr w skrzydła od władz Chin, które rozważają kolejne programy stymulujące tamtejszą gospodarkę, a dodatkowo – zobowiązują się do prób stabilizacji lokalnej giełdy. To oznacza wsparcie także dla chińskiego juana.

Sytuacja w Azji przyciąga na początku tygodnia najwięcej uwagi inwestorów, ale warto pamiętać, że już od jutra będzie pojawiał się szereg danych z kluczowych gospodarek zachodnich, jak również komunikaty kolejnych banków centralnych. Istotne będzie w szczególności czwartkowe stanowisko Europejskiego Banku Centralnego – jeśli podobnie jak Fed, utrzyma ostrożną, jastrzębią retorykę, to notowania eurodolara mogą pozostać w równowadze.

Reklama

 

Zobacz także: KUPUJ, taniej nie będzie! Ten rynek dostał łomot, ale analitycy widzą w nim wielką okazję

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Dorota Sierakowska

Dorota Sierakowska

Analityczka, inwestorka, seryjna przedsiębiorczyni i zapalona podróżniczka. Pierwsza w Polsce analityczka, specjalizująca się wyłącznie w rynku surowcowym – czyli inwestycjach w złoto, ropę naftową czy … kawę oraz autorka bestsellerowej książki: „Świat Surowców”. Jedna z niewielu kobiet-analityczek w branży inwestycyjnej w Polsce. Założycielka Girls Money Club.


Reklama
Reklama