Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Kurs funta przy 4,90 PLN. Frank blisko 4,18 zł. Korekta na polskim złotym i pogorszenie nastrojów na rynkach

|
selectedselectedselected
Kurs funta przy 4,90 PLN. Frank blisko 4,18 zł. Korekta na polskim złotym i pogorszenie nastrojów na rynkach
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Wtorkowy, poranny handel na rynku FX przynosi podtrzymanie słabszego PLN oraz kolejne próby zejścia niżej na eurodolarze. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,4946 PLN za euro, 3,8202 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,1767 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,8966 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 1,294% w przypadku obligacji 10-letnich.

Początek tygodnia na rynkach był nerwowy. Europejskie parkiety spadały 3-4%. Obrót w USA przyniósł już jednak próbę odbicia ( i finalny bilans ok. 1% zniżki). Inwestorzy obawiają się drugiej fali lockdown'ów z uwagi na podbicie statystyk dot. zachorowań na COVID19 w Europie. Podbicie awersji do ryzyka widoczne było również na rynku walutowym – drożał dolar, a większość walut EM znajdowała się pod presją. PLN nie był wyjątkiem, tracąc wczoraj ok. 5 gr względem euro. Już wcześniej wskazywaliśmy, iż potencjał dalszej zwyżki PLN jest ograniczony , a rynek czeka na pretekst do ewentualnej korekty na wycenie. Zauważalne osłabienie PLN nie stanowi jednak natychmiastowo sygnału do dalszych spadków – kluczowe wydaje się zachowanie eurodolara (i reakcja na próby zejścia poniżej 1,17 USD).

W trakcie dzisiejszej sesji GUS poda dane dot. koniunktury w przetwórstwie przemysłowym, budownictwie, handlu i usługach za wrzesień. NBP podzieli się informacją dot. podaży pieniądza w ujęciu M3 za sierpień. Globalny kalendarz makro zawiera dziś decyzję dot. stóp na Węgrzech czy sprzedaż domów na rynku wtórnym w USA.

Z rynkowego punktu widzenia wczorajszy spadek PLN był wyczekiwany przez dużą część rynku – punktem niepewności było jedynie to co będzie „triggerem” do ruchu. Nie oznacza to jednak iż PLN wchodzi natychmiastowo w trend korekcyjny – to zależne będzie najpewniej od zachowania się dolara w układzie USD vs EM.

 

Reklama

 

Nota prawna

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Konrad Ryczko

Konrad Ryczko

Makler Papierów Wartościowych, Wydział Analiz Rynkowych, Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.


Reklama
Reklama