Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Kurs EUR/USD w cieniu niepewności banków centralnych

|
selectedselectedselected
Kurs EUR/USD w cieniu niepewności banków centralnych | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Czwartkowa sesja walutowa cechowała się stosunkowo niską zmiennością pomimo podwyżki stóp procentowych przez EBC o 50pb. Notowania EUR/USD zamknęły się powyżej ceny 1,06, zwyżkując zaledwie 0,32%. Kurs EUR/PLN zniżkował o 0,08% zamykając się poniżej 4,70, a opublikowane bardzo korzystne statystyki bilansu płatniczego nie wywarły widocznego wpływu na poprawę kondycji złotówki. USD/PLN zniżkował o 0,40%. pozostając w konsolidacji od ponad miesiąca poniżej kursu 4,50. Piątkowa sesja walutowa przebiega jeszcze spokojniej a po południu EUR/USD, EUR/PLN, USD/PLN znajdują się w okolicach cen z otwarcia.

Kurs EUR/USD w cieniu niepewności banków centralnych - 1Kurs EUR/USD w cieniu niepewności banków centralnych - 1

Wykres EUR/USD, 3m, źródło: baha.com

EBC pomimo problemów sektora bankowego podtrzymuje swoją jastrzębią politykę, czego potwierdzeniem jest środowa podwyżka stóp procentowych o 50pb. Część inwestorów oczekiwała zrewidowania wcześniej zapowiadanych podwyżek po upadku dwóch amerykańskich banków i problemów Credit Suisse, który ostatecznie dostanie 50 miliardów franków szwajcarskich wsparcia od SNB. Rada Prezesów w komentarzu opublikowanym wraz z decyzją, że sytuacja kapitałowa i płynnościowa sektora bankowego strefy euro jest stabilna, jednakże nie zostały oficjalnie zapowiedziane kolejne podwyżki. W najbliższym czasie należy również zwracać uwagę na dynamikę zwalniania inflacji w strefie euro, która w lutym wyniosła 8,50% dalece odbiegając od celu inflacyjnego.

W przyszłą środę poznamy decyzję Fed dotyczącą zmiany stóp procentowych. Posiedzenie FOMC zapowiada się bardzo interesującą ponieważ już dzisiaj wiemy, że Fed powrócił do luzowania ilościowego. W tym momencie kryzys bankowy wydaje się być opanowany, jednakże dodrukowane około 300 mld. dolarów w tym tygodniu przekreśliło kilka miesięcy zacieśniania ilościowego.

Reklama

Na kurs naszej rodzimej waluty wciąż największy wpływ będą miały przede wszystkim wydarzenia globalne, jak obecny kryzys bankowy oraz przebieg wojny w Ukrainie, co w przypadku zaostrzenia lub eskalacji konfliktu wpłynie na umocnienie się dolara i jednocześnie deprecjację walut Europy Środkowo-Wschodniej. RPP oraz inne banki regionu nie zapowiadają obecnie zmian poziomu stóp procentowych, co może wpłynąć negatywnie na kursy ich walut ze względu na rosnące stopy w USA i strefie euro. Ważnym wydarzeniem związanym z wojną w Ukrainie w nadchodzącym tygodniu będą osobne spotkania prezydenta Chin Xi Jingpinga z prezydentami Rosji I Ukrainy. Niejasna pozycja Chin oraz ogłoszenie przez Polskę dostarczenia myśliwców dla Ukrainy w nadchodzących tygodniach sugeruje, że w najbliższym czasie nie należy spodziewać się deeskalacji konfliktu.

Daniel Targosz, Trading Desk Manager w Superfund TFI, 2023.03.17

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Paweł Grubiak

Paweł Grubiak

Prezes Zarządu, Doradca Inwestycyjny w Superfund TFI


Reklama
Reklama