Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Kurs EUR/PLN: wracamy do aprecjacji polskiej waluty

|
selectedselectedselected
Kurs EUR/PLN: wracamy do aprecjacji polskiej waluty | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

PL: Dziś o godz. 09:00 poznamy wyliczenie za listopad indeksu PMI obrazującego nastroje w krajowym przemyśle. Spodziewamy się, że indeks wzrósł do 45,3 pkt z 44,5 pkt w październiku. Interesująca będzie przede wszystkim struktura wskaźnika, zwłaszcza zamówienia z krajowej gospodarki oraz komponent cen sprzedawanych produktów.

US: O godz. 16:00 natomiast opublikowane zostanie wyliczenie za listopad indeksu ISM dla przemysłu w USA. Według konsensusu prognoz wskaźnik ma wzrosnąć do 47,6 pkt z 46,7 pkt w październiku, co jednak nie zapowiadałoby istotnej poprawy koniunktury.

 

Kurs EUR/PLN wysoko się nie zdąży wspiąć. Wracamy do aprecjacji polskiej waluty - 1Kurs EUR/PLN wysoko się nie zdąży wspiąć. Wracamy do aprecjacji polskiej waluty - 1

 

Wydarzenia i komentarze

Reklama

PL: Według szybkiego szacunku GUS inflacja CPI w listopadzie obniżyła się do 6,5% r/r z 6,6% r/r miesiąc wcześniej. W skali miesiąca ceny konsumenta wzrosły o 0,7% m/m wobec zwyżki o 0,3% m/m miesiąc wcześniej, najszybciej od kwietnia br., na co wpływ miała silna zwyżka cen paliw na stacjach benzynowych (+8,8% m/m), po okresie ich sztucznego zaniżania przed wyborami parlamentarnymi. Obok cen paliw w ujęciu miesięcznym silnie wzrosły też ceny żywności (+0,8% m/m). Ze względu na wysoką bazę odniesienia ich roczna dynamika obniżyła się jednak do 7,2% r/r, poziomu najniższego od dwóch lat. Łagodzenie napięć inflacyjnych ma jednak szerszy zakres, co znalazło odzwierciedlenie w nieco głębszym od naszych założeń spadku inflacji bazowej (według nas do 7,4% r/r z 8,0% r/r w październiku). To niewątpliwie dobra informacja, niemniej przestrzeń do kontynuacji dezinflacji w kolejnych miesiącach stopniowo wyczerpuje się, a powrót inflacji do celu NBP pozostaje odległą perspektywą.

PL: Według najnowszych danych GUS PKB w 3Q 2023 wzrósł o 0,5% r/r po spadku o 0,6% r/r w 2Q 2023. Oznacza to rewizję w górę o 0,1 pkt proc. względem wstępnych danych. PKB po odsezonowaniu i w ujęciu kw/kw wzrósł natomiast o 1,5% kw/kw wobec 0,3% kw/kw w 2Q 2023. Poznaliśmy także strukturę PKB. Uwagę zwraca silny wzrost kw/kw konsumpcji w sektorze gospodarstw domowych (+2,3% kw/kw), który potwierdza ożywienie w wydatkach konsumentów. Czynnik ten, wraz z stabilizowaniem się inflacji CPI, wskazuje, że nie ma obecnie przestrzeni do obniżek stóp procentowych. Jest to zgodne z bieżącą retoryką większości członków Rady Polityki Pieniężnej.

 

Zobacz także: GPW może zacząć dzień z impetem! Akcje CCC już wczoraj zapoczątkowały dobrą passę

 

 

EZ: Według wstępnych danych inflacja HICP w strefie euro obniżyła się w listopadzie do 2,4% r/r z 2,9% r/r, nieco silniej niż wskazywał konsensus prognoz. Jest to najniższy odczyt od połowy 2021 r. Wstępne dane, pokazują szeroką dezinflację. Obniżyła się inflacja związana z czynnikami podażowymi (ceny żywności, energii), ale także inflacja bazowa, która spadła do 3,6% r/r z 4,2% r/r w październiku, tj. silniej od oczekiwań. Dane te wskazują, że trend obniżającej się inflacji utrwala się, co pozwala sądzić, że kolejnym krokiem ze strony Rady Prezesów Europejskiego Banku Centralnego będą już obniżki stóp procentowych. Niemniej Rada zapewne utrzyma na najbliższym posiedzeniu w połowie grudnia dotychczasową retorykę dla upewnienia się co do trwałości niższej inflacji.

Reklama

US: Inflacja PCE (deflator konsumpcji prywatnej) w USA obniżyła się w październiku do 3,0% r/r z 3,4% r/r przy konsensusie prognoz wynoszącym 3,1% r/r. W naszej ocenie dane nie wpływają na perspektywy działań Fed, który już nie będzie podnosił stóp procentowych w tym cyklu. Uwaga przenosi się zatem na datę pierwszej obniżki stóp, do której może dojść w I poł. przyszłego roku.

 

Kurs EUR/PLN wysoko się nie zdąży wspiąć. Wracamy do aprecjacji polskiej waluty - 2Kurs EUR/PLN wysoko się nie zdąży wspiąć. Wracamy do aprecjacji polskiej waluty - 2

 

Rynki na dziś

W naszej ocenie zakres korekcyjnego ruchu wzrostowego EUR/PLN wyczerpuje się. Dziś spodziewamy się, iż próby wybicia kursu EUR/PLN powyżej 4,37, które w naszej ocenie okażą się nieskuteczne, a złoty może stopniowo powracać do umocnienia i niewykluczone, że w przyszłym tygodniu testować będzie poziom 4,31. Piątek na rynkach globalnych to przede wszystkim odczyty indeksów PMI oraz wskaźnika ISM, które jednak naszym zdaniem nie będą generować takiej zmienności, jak niedawne publikacje danych inflacyjnych. W rezultacie uważamy, iż kurs EUR/USD podejmie dziś próbę stabilizacji po ostatnich dwóch dniach dość wyraźnego umocnienia dolara.

 

Reklama

Kurs EUR/PLN wysoko się nie zdąży wspiąć. Wracamy do aprecjacji polskiej waluty - 3Kurs EUR/PLN wysoko się nie zdąży wspiąć. Wracamy do aprecjacji polskiej waluty - 3

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Millennium analizy i komentarze

Millennium analizy i komentarze

Bank Millennium jest ogólnopolskim, nowoczesnym bankiem oferującym swoje usługi wszystkim segmentom rynku poprzez sieć placówek, sieci indywidualnych doradców i bankowość elektroniczną. Wykorzystujemy najnowocześniejsze technologie i najlepsze tradycje bankowości, z powodzeniem konkurując we wszystkich segmentach rynku finansowego.


Reklama
Reklama