Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Kurs EUR/PLN drgnął do góry, jednak perspektywy eurodolara (EUR/USD) nie wróżą utrzymania tego kierunku

|
selectedselectedselected
Kurs EUR/PLN drgnął do góry, jednak perspektywy eurodolara (EUR/USD) nie wróżą utrzymania tego kierunku | FXMAG INWESTOR
własne źródło
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

HU: Dziś o godz. 14:00 poznamy decyzję Narodowego Banku Węgier co do stóp procentowych. Rynki finansowe oczekują utrzymania głównej stopy proc. na poziomie 13,0% i zrównania z nią jednodniową stopą depozytową (obecnie na poziomie 14,0%). Stopa jednodniowa została wprowadzona niemal rok temu dla stabilizowania kursu forinta. Rynki oczekują pierwszej obniżki głównej stopy procentowej jeszcze w 2023 r.

US: O godz. 16:00 poznamy indeks nastrojów konsumentów w Stanach Zjednoczonych we wrześniu opracowany przez Conference Board. Konsensus prognoz wskazuje na spadek do 105,6 pkt z 106,1 pkt. Zaznaczmy jednak, że wydatki amerykańskich gospodarstw domowych są lepsze niż wynikałoby to z analizy wskaźników nastrojów konsumenckich.

 

Kurs EUR/PLN drgnął do góry, jednak perspektywy eurodolara (EUR/USD) nie wróżą utrzymania tego kierunku - 1Kurs EUR/PLN drgnął do góry, jednak perspektywy eurodolara (EUR/USD) nie wróżą utrzymania tego kierunku - 1

 

Wydarzenia i komentarze

Reklama

PL: Narodowy Bank Polski opublikował „Założenia polityki pieniężnej na 2024 r.”. Jest to dokument, który corocznie Rada Polityki Pieniężnej musi przedstawić Sejmowi. Założenia te nie różnią się od tych, które obowiązują w 2023 r. RPP utrzymała cel inflacyjny na poziomie 2,5% r/r z dopuszczalnymi odchyleniami +/- 1 pkt proc. oraz zestaw narzędzi do jego osiągnięcia. Najważniejszym z nich pozostają stopy procentowe NBP. Polityka pieniężna będzie prowadzona w warunkach płynnego kursu walutowego, choć NBP dopuszcza stosowanie interwencji na rynku walutowym. Do korekty warunków monetarnych RPP wykorzystywać też może operacje otwartego rynku, czy stopę rezerwy obowiązkowej. Warto przy tym zwrócić uwagę, iż RPP utrzymuje strategię średniookresowego celu inflacyjnego. Należy rozumieć to w ten sposób, że RPP może akceptować odchylenia inflacji od celu, jeśli spowodowane będą przez czynniki znajdujące się poza kontrolą władz monetarnych. Opublikowane założenia do polityki pieniężnej na 2024 r. nie zmieniają naszych oczekiwań co do stóp procentowych NBP w kolejnych miesiącach. Utrwalają one nasze przekonanie, iż RPP akceptuje wolniejsze tempo powrotu inflacji do celu NBP, kładąc większy nacisk na utrzymanie niskiego bezrobocia i dynamiki PKB na ścieżce wzrostu. Podtrzymujemy więc naszą ocenę, iż powrót inflacji do celu inflacyjnego pozostaje odległą perspektywą.

GE: Indeks instytutu Ifo, wskaźnik najszerzej obrazujący koniunkturę w Niemczech, wyniósł we wrześniu 85,7 pkt wobec 85,8 pkt w sierpniu. Dane okazały się nieco wyższe od konsensusu. Średnio w 3Q 2023 indeks Ifo wyniósł 86,3 pkt wobec 91,3 pkt w 2Q 2023. Naszym zdaniem przemawia to za oczekiwaniami spadku PKB w 3Q 2023, po tym jak w 2Q 2023 niemiecka gospodarka była w stagnacji (dynamika PKB wynosząca 0,0% kw/kw). Jednocześnie odczekiwania na przyszłość w horyzoncie 6 miesięcy pozostają pesymistyczne. Choć koniunktura w Niemczech przestała się pogarszać, to ożywienie gospodarcze jest odległą perspektywą.

PL: Według oficjalnych danych Głównego Urzędu Statystycznego stopa bezrobocia rejestrowanego utrzymała się w sierpniu na poziomie 5,0%. Spodziewamy się, że także w nadchodzących kwartałach stopa bezrobocia będzie pozostawała niska.

 

Kurs EUR/PLN drgnął do góry, jednak perspektywy eurodolara (EUR/USD) nie wróżą utrzymania tego kierunku - 2Kurs EUR/PLN drgnął do góry, jednak perspektywy eurodolara (EUR/USD) nie wróżą utrzymania tego kierunku - 2

 

Rynki na dziś

Reklama

Złoty rozpoczyna wtorkową sesję od osłabienia w relacji do euro. Kurs EUR/PLN, który jeszcze wczoraj przejściowo poruszał się wokół poziomu 4,5822 obecnie powrócił powyżej bariery 4,60. Nie uważamy jednak, by dzisiejszy zakres potencjalnego ruchu wzrostowego EUR/PLN był znaczący. W szczególności, iż naszym zdaniem eurodolara powinien mieć problemy ze skutecznym spadkiem poniżej poziomu 1,0580. Testem siły dolara będą dzisiejsze dane dotyczące sprzedaży nowych domów oraz indeksu Conference Board w USA.

 

Zobacz także: Wyprzedaż długu źle wróży dla akcji - europejskim indeksom nie udało się uchronić przed ciosem

 

 

Kurs EUR/PLN drgnął do góry, jednak perspektywy eurodolara (EUR/USD) nie wróżą utrzymania tego kierunku - 3Kurs EUR/PLN drgnął do góry, jednak perspektywy eurodolara (EUR/USD) nie wróżą utrzymania tego kierunku - 3

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Millennium analizy i komentarze

Millennium analizy i komentarze

Bank Millennium jest ogólnopolskim, nowoczesnym bankiem oferującym swoje usługi wszystkim segmentom rynku poprzez sieć placówek, sieci indywidualnych doradców i bankowość elektroniczną. Wykorzystujemy najnowocześniejsze technologie i najlepsze tradycje bankowości, z powodzeniem konkurując we wszystkich segmentach rynku finansowego.


Reklama
Reklama