Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Kurs eurodolara (EUR/USD) wrócił na poziomy z 2023 roku! Czy złoty (PLN) ulegnie presji?

|
selectedselectedselected
Kurs eurodolara (EUR/USD) wrócił na poziomy z 2023 roku! Czy złoty (PLN) ulegnie presji?
freepik
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Patrząc na zachowanie Bunda, można było oczekiwać relatywnie silnego umocnienia SPW. Z drugiej jednak strony towarzyszący spadkowi rentowności zagranicznego FI wzrost awersji do ryzyka mitygował szansę na gwałtowniejszą aprecjację krajowych papierów. W rezultacie dochodowość SPW na głównych węzłach przesunęła się w dół o 2, 4 oraz 4 pb. do odpowiednio 5,28% (2Y), 5,54% (5Y) oraz 5,67% (10Y). Dalszemu zawężeniu uległa marża ASW na 10Y. Wynosi ona 38 pb. (-3 pb.) i testuje ostatnie minima, a także jest w zakresie zmienności obserwowanej przed pandemią (20-50 pb.).

W kolejnych godzinach spodziewamy się ograniczonej zmienności na krajowym rynku. Scenariuszem bazowym jest handel zbliżony do poziomu 5,65% na 10Y SPW.

 

EURUSD najniżej od początku listopada

Za nami trudny tydzień dla EURUSD. Wtorkowy, wyższy od oczekiwań odczyt CPI z USA oraz piątkowy wzrost awersji do ryzyka spowodowany eskalacją napięcia na Bliskim Wchodzie przeceniły parę o niespełna 2% (1,0620). Jednocześnie wycena euro do dolara spadła do najniższego poziomu od pół roku i weszła w zakres zmienności obserwowany podczas turbulencji rynkowych widzianych w pierwszej części IV kw. ub.r. (wtedy dochodowość 10Y UST testowała 5%).

Pierwsze poniedziałkowe kwotowania przynoszą odreagowanie ostatnich spadków. Oczekiwanie na złagodzenie warunków monetarnych w strefie euro przy odsuwaniu tego ruchu przez Fed połączone z utrzymującym się zagrożeniem na Bliskim Wschodzie może utrudniać EURUSD wypracowanie silniejszej aprecjacji. Oceniamy, że mimo poprawy nastrojów globalnych EURUSD może mieć problemy z powrotem powyżej wartości 1,0700.

Reklama

 

Zobacz także: Co dalej z kursem eurodolara? Analiza i wskazówki dla pary EUR/USD 15 kwietnia

 

Złoty nie oparł się presji sprzedających

Popołudniowa ucieczka od ryzyka na globalnym FX spowodowała wyraźną przecenę krajowej waluty. EURPLN poszybował z okolic 4,26 do niespełna 4,29 (+0,65%). Na waluty CEE wróciła także zaburzona ostatnio stara korelacja. Najmniej na wzrost awersji do ryzyka zareagowała czeska korona (pozostała stabilna do euro), a największej przecenie uległ forint (EURHUF +0,9%). Przy deprecjacji złotego do euro i silnym spadku EURUSD wycena USDPLN poszybowała o 1,5% do 4,03. Na starcie europejskich notowań część piątkowych ruchów ulega korekcie. EURPLN wraca poniżej 4,28, a wycena dolara spada do poziomu 4,01 zł. Oceniamy, że w kolejnych godzinach sytuacja na złotym ustabilizuje się i euro będzie handlowane blisko poziomu 4,27, a dolar powinien być kwotowany w pobliżu 4,00 zł.

 


 

Nie przegap najciekawszych artykułów! Obserwuj nas w Wiadomościach Google (GOOGLE NEWS)!  Obserwuj FXMAG>>

Reklama

 


Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


BGK - analizy ekonomiczne

BGK - analizy ekonomiczne

Bank Gospodarstwa Krajowego to polski bank rozwoju, jedyna taka instytucja w kraju. BGK wspiera zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy Polski. Jego działania wpływają na powstawanie miejsc pracy, budowę mieszkań, rozwój infrastruktury i poprawę jakości powietrza. Bank dba o przyszłe pokolenia - buduje kapitał społeczny, rozwija przedsiębiorczość i zapewnia odpowiedzialne finansowanie. Jest obecny w każdym regionie Polski, a także za granicą - ma swoje przedstawicielstwa w Brukseli, Londynie, Frankfurcie nad Menem i Amsterdamie. BGK wspiera eksport i ekspansję zagraniczną polskich firm. Jest pomysłodawcą, współzałożycielem i głównym udziałowcem Funduszu Trójmorza, który inwestuje w infrastrukturę transportową, energetyczną i cyfrową w krajach regionu Trójmorza. BGK, poprzez współpracę z biznesem, sektorem publicznym i instytucjami finansowymi, odpowiada na potrzeby gospodarcze oraz podejmuje szereg inicjatyw promujących zrównoważony rozwój.


Reklama
Reklama