Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Kurs eurodolara (EUR/USD) jak na rollercoasterze. Polska waluta nie wzruszona komunikatem EBC

|
selectedselectedselected
Kurs eurodolara (EUR/USD) jak na rollercoasterze. Polska waluta nie wzruszona komunikatem EBC
freepik
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Za nami nienajlepsza dzień dla rodzimego długu. Dochodowość 10Y SPW wzrosła wyraźnie więcej niż sugerowało to zachowanie długu (bazowego i peryferii) w strefie euro. Z drugiej strony spadek wartości czeskich papierów był nawet głębszy niż polskich (dochodowość 10Y południowego sąsiada poszybowała o ponad 10 pb. w górę). W rezultacie wczorajszą ruchy odbieramy bardziej jako regionalne niż lokalne. Ostatecznie na głównych węzłach krajowa krzywa przesunęła się w górę o 2,6 oraz 7 pb. do odpowiednio 5,29% (2Y), 5,58% (5Y) oraz 5,71% (10Y). Dalszemu zawężeniu uległa marża ASW, która na 10Y spadła o 2 pb. do 41 pb.

Dzisiejszy CA z kraju powinien być neutralny dla SPW. Przy spokojnych notowaniach na bazowym FI spodziewamy się odrobienia części wczorajszych strat i zejścia krajowych papierów na 10Y do okolic 5,65%.

 

EURUSD pozostaje pod presją

Skierowany w delikatnie łagodniejszą stronę przekaz ze strony EBC osłabiał euro do dolara. Nie były to jednak silny ruch i ostatecznie udało się wybronić poziom 1,0700. W kolejnych godzinach parze mogły nieco pomagać lepsze nastroje na Wall Street. Ostatecznie więc wycena europejskiej do amerykańskiej waluty spadała o 0,15% do 1,0725.

Pierwsze kwotowania w Europie przynoszą natomiast presję spadkową na EURUSD i zejście pary do 1,0680. Nie było pojedynczego katalizatora tych spadków, ale niewykluczone, że rynek zaczyna coraz poważniej rozważać głębszą dywergencję w polityce monetarnej EBC i Fed.

Reklama

 

Zobacz także: Kurs złotego (PLN) się nie poddaje. Eurodolar (EUR/USD) wróci do wzrostów?

 

Złoty nadal stabilny

Krajowa waluta była niewrażliwa na wczorajsze posiedzenie EBC. Wahania EURPLN były marginalne i ostatecznie zamknięcie wypadło na poziomie 4,26 (-0,1%). W obecnym środowisku zewnętrznym nadal widzimy potencjał do delikatnego umocnienia złotego do euro (dywergencja polityk monetarnych). Ten ruch jednak może być stopniowy i przerywany przez wzrosty awersji do ryzyka (jak to miało miejsce w środę po danych CPI z USA). W kolejnych godzinach złoty powinien pozostawać stabilny w przedziale 4,25-4,27 zł za euro.

 


 

Nie przegap najciekawszych artykułów! Obserwuj nas w Wiadomościach Google (GOOGLE NEWS)!  Obserwuj FXMAG>>

Reklama

 


Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


BGK - analizy ekonomiczne

BGK - analizy ekonomiczne

Bank Gospodarstwa Krajowego to polski bank rozwoju, jedyna taka instytucja w kraju. BGK wspiera zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy Polski. Jego działania wpływają na powstawanie miejsc pracy, budowę mieszkań, rozwój infrastruktury i poprawę jakości powietrza. Bank dba o przyszłe pokolenia - buduje kapitał społeczny, rozwija przedsiębiorczość i zapewnia odpowiedzialne finansowanie. Jest obecny w każdym regionie Polski, a także za granicą - ma swoje przedstawicielstwa w Brukseli, Londynie, Frankfurcie nad Menem i Amsterdamie. BGK wspiera eksport i ekspansję zagraniczną polskich firm. Jest pomysłodawcą, współzałożycielem i głównym udziałowcem Funduszu Trójmorza, który inwestuje w infrastrukturę transportową, energetyczną i cyfrową w krajach regionu Trójmorza. BGK, poprzez współpracę z biznesem, sektorem publicznym i instytucjami finansowymi, odpowiada na potrzeby gospodarcze oraz podejmuje szereg inicjatyw promujących zrównoważony rozwój.


Reklama
Reklama