Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Kurs eurodolara (EUR/USD) czeka na decyzję EBC i dane z rynku pracy w USA – kalendarz makro

|
selectedselectedselected
Kurs eurodolara (EUR/USD) czeka na decyzję EBC i dane z rynku pracy w USA. Polski złoty (PLN) odpoczywa
freepik
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

PL: Dziś o godz. 09:00 opublikowany zostanie indeks PMI dla polskiego przemysłu. Spodziewamy się jego zwyżki w maju do 48,2 pkt. z 45,9 pkt. miesiąc wcześniej. Konsensus rynkowy kształtuje się na poziomie 47,0 pkt. Poprawie wskaźnika dla polskiego przemysłu sprzyjać powinny lepsze nastroje w gospodarce strefy euro, w szczególności w Niemczech. Wskaźnik PMI wciąż utrzymuje się poniżej granicznej wartości 50 pkt, oddzielającej recesję od rozwoju, niemniej opublikowane dziś dane powinny wpisać się w obraz stopniowego odrodzenia aktywności ekonomicznej w tym sektorze gospodarki. Znalazło to już odzwierciedlenie w poprawie wskaźników koniunktury publikowanych przez Główny Urząd Statystyczny.

PL: O godz. 10:00 GUS opublikuje natomiast szczegółowe dane o PKB w 1Q br. Przypomnijmy, że według szybkiego szacunku wzrost PKB w 1Q br. przyspieszył do 1,9% r/r z 1,0% r/r kwartał wcześniej. W ujęciu odsezonowanym kw/kw gospodarka urosła natomiast o 0,4% kw/kw wobec stagnacji (0,0%) w 4Q 2023. Z opublikowanych danych wysokiej częstotliwości szacujemy, że głównym motorem gospodarki w pierwszych miesiącach tego roku była konsumpcja prywatna oraz eksport netto. Wyhamowała natomiast dynamika inwestycji, głównie ze względu na wygaśnięcie inwestycji współfinansowanych ze środków poprzedniej perspektywy finansowej budżetu Unii Europejskiej. Wynik polskiej gospodarki w 1Q 2024 jest nieco słabszy niż nasze oczekiwania z początku roku, niemniej podtrzymujemy naszą ocenę, iż w całym br. wzrost PKB wyniesie 3,1%.

 

Rynki na dziś

Początek czerwca na rynkach finansowych zapowiada się emocjonująco za sprawą decyzji Europejskiego Banku Centralnego (wysoce prawdopodobna obniżka stóp procentowych), czy danych z amerykańskiego rynku pracy budujących oczekiwania co do ruchów Fed. Oba wydarzenia kształtować będą sentyment inwestycyjny m.in. na rynku eurodolara, który drugą połowę maja spędził w trendzie bocznym. Uzupełnieniem wydarzeń będzie posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej, choć tu nie oczekujemy przełomu. Tym bardziej, iż w lipcu RPP zapozna się już z najnowszymi prognozami makro.

 

Zobacz także: Akcje PKO paliwem krajowego indeksu. Dodatkowym wsparciem akcje Millenium i akcje Tauron

Reklama

 

Rynek krajowy

Koniec maja przyniósł wyraźne uspokojenie wyceny złotego, po wcześniejszych dwóch dniach dość silnej przeceny, kiedy kurs EUR/PLN chwilowo sięgnął nawet poziomu 4,29. Piątek natomiast upłynął pod znakiem stabilizacji notowań wokół poziomu 4,2650 i wyczekiwaniu na czerwcowe impulsy, do których zaliczamy przede wszystkim posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej (środa) i Europejskiego Banku Centralnego (czwartek). Koniec tygodnia na rynku obligacji bazowych przyniósł również uspokojenie notowań. Dochodowość podstawowych benchmarków (2, 5 i 10 lat) zmieniała się w sposób symboliczny. Z racji końca miesiąca poznaliśmy plan podaży obligacji skarbowych na czerwiec. Nie wzbudził on jednak większych emocji rynkowych.

 

Rynki zagraniczne

Za nami półcentowy wzrost notowań eurodolara i ponowna w ostatnim czasie próba wyniesienia notowań EUR/USD powyżej poziomu 1,09. Piątkowe odczyty inflacji ze strefy euro i Stanów Zjednoczonych mimo, iż były najwazniejszymi wydarzeniami dnia, a może i całego ubiegłego tygodnia, nie wywołały większych rynkowych zmian. Okazały się one być bowiem zbliżone do oczekiwań (in plus zaskoczyła przede wszystkim inflacja bazowa ze strefy euro). Z tego powodu niewielkie wzrosty dochodowości obserwowane były w notowaniach obligacji na rynku niemieckim. Rentowność 10-latki Niemiec wzrosła o 3 pkt.baz. do 2,70%.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Millennium analizy i komentarze

Millennium analizy i komentarze

Bank Millennium jest ogólnopolskim, nowoczesnym bankiem oferującym swoje usługi wszystkim segmentom rynku poprzez sieć placówek, sieci indywidualnych doradców i bankowość elektroniczną. Wykorzystujemy najnowocześniejsze technologie i najlepsze tradycje bankowości, z powodzeniem konkurując we wszystkich segmentach rynku finansowego.


Reklama
Reklama