Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Akcje PKO paliwem krajowego indeksu. Dodatkowym wsparciem akcje Millenium i akcje Tauron

|
selectedselectedselected

Piątkowa sesja nie przyniosła dużej zmienności na rynkach europejskich – najsłabszy spośród głównych indeksów IBEX korygował się o 0,14%, najsilniejsze brytyjskie FTSE100 zyskiwało 0,54%. Inflacja w strefie euro nieoczekiwanie wzrosła w maju z 2,4% r/r do 2,6% r/r (prognozy: 2,5% r/r), a w ujęciu bazowym z 2,7% r/r do 2,9% r/r (prognozy: 2,% r/r). Dane komplikują jeszcze bardziej czwartkową decyzję EBC.

Zdecydowane zwycięstwo Modi’ego
freepik
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Scenariuszem bazowym wciąż pozostaje obniżka, ale szanse na to, że do końca roku zobaczymy więcej niż 2-3 cięcia wciąż spadają. Bardzo możliwe wydaje się również, że jeżeli cykl zostanie rozpoczęty w czerwcu, nie będzie miał ciągu dalszego w lipcu – Rada będzie zapewne chciała zacząć działać przed Fed i BoE, ale bardziej konserwatywni członkowie będą mieli zapewne problem z czymkolwiek więcej niż jego symbolicznym otwarciem.

Słabsze dane inflacyjne z Europy zostały w piątek przyćmione solidnym odczytem bazowego PCE w USA (0,2% m/m, wartość bliska prognozom lub minimalnie od nich niższa). Kwietniowy wskaźnik oddala scenariusz dalszego opóźniania obniżek stóp przez Fed, ale niemal na pewno nie wpłynie na decyzję FOMC, by w czerwcu wciąż pozostawić je na niezmienionym poziomie.

 

Zobacz także: Kursy walut 03.06.: to koniec rajdu? Gigantyczny spadek dolara (USD), kurs PLNa niczym z sierpnia 2008!

 

WIG20 wzrósł w piątek o 0,87%, mWIG40 o 0,26%, a sWIG80 o 0,02%. Głównym silnikiem napędowym najważniejszego indeksu było PKO (+3,31%), a hamulcowym Allegro (-3,45%), wzrosty miały jednak dość szeroki charakter, na minusie zamykały się zaldwie cztery spółki, kolejne dwie kończyły dzień neutralnie. W drugim szeregu błyszczały Millenium (+4,85%) i Tauron (+4,82%), ale przeceniało się aż 17 komponentów mWIG40.

Reklama

Przez większość sesji w USA obserwowaliśmy spadki, ale NASDAQ (-0,01%) wymazał je w końcówce właściwie w całości, a S&P500 zamknęło się aż 0,8% wyżej. O 7,54% drożało Salesforce po czwartkowym załamaniu, ale wzrosty były tym razem nadzwyczaj demokratyczne – drożało aż 425 spółek S&P500.

 

W poniedziałek potężne wzrosty notuje większość rynków azjatyckich, W Hong Kongu przekraczają one 2%, ale jeszcze silniej po sukcesie wyborczym N. Modi’ego drożeją akcje w Bombaju – na dwie godziny przez otwarciem GPW Sensex zyskuje ponad 2,7%. Zdecydowana wygrana partii urzędującego premiera (która ma szansę na zwiększenie swojej ilości posłów z 350 do ponad 400 w liczącej 543 miejsca niższej izie parlamentu) wspiera także rupię, notującą około półprocentowe wzrosty względem dolara. Po weekendowych wyborach w Meksyku pewne wydaje się, że Claudia Sheinbaum zostanie pierwszą kobietą na czele rządu południowego sąsiada USA. Weekendowa decyzja OPEC+, by zacząć znosić ograniczenia produkcji w październiku nie wywołała na razie silnej reakcji ropy, która tanieje bardzo nieznacznie. Najważniejszymi danymi dnia będą amerykańskie PMI oraz ISM dla tamtejszego przemysłu. Sesja w Polsce i Europie niemal na pewno rozpocznie się od silnych wzrostów.

Nota prawna

 


 

Reklama

Nie przegap najciekawszych artykułów! Obserwuj nas w Wiadomościach Google (GOOGLE NEWS)!  Obserwuj FXMAG>>

 


Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Kamil Cisowski

Kamil Cisowski

Absolwent Wydziału Nauk Ekonomicznych oraz Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. Posiada licencję Maklera Papierów Wartościowych oraz tytuł CFA. Karierę rozpoczął w 2008 r., a doświadczenie zdobywał w Departamencie Skarbu Raiffeisen Bank Polska, w Domu Maklerskim X-Trade Brokers oraz w PKO Banku Polskim. Od września 2015 r. w MetLife TFI odpowiadał za makroalokację w funduszach zagranicznych, komunikację inwestycyjną, a także rozwój oferty produktowej. Pracę w Domu Inwestycyjnym Xelion rozpoczął w 2017 r.


Reklama
Reklama