Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Kurs euro wobec dolara (EUR/USD) - 5 dni spadków. Spowolnienie wskaźników umieralności napędza rynki

|
selectedselectedselected
Kurs euro wobec dolara (EUR/USD) - 5 dni spadków. Spowolnienie wskaźników umieralności napędza rynki
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Obawy o sytuację gospodarczą w warunkach przedłużonej kwarantanny w USA spowodowały spadek amerykańskich akcji w piątek po tym, jak w najnowszym raporcie o zatrudnieniu odnotowano utratę 701 tys. miejsc pracy w marcu. Kolejne dwa tygodnie danych dotyczących wniosków o zasiłek dla bezrobotnych poznamy w kwietniu, a odczyty, które zostaną opublikowane w maju, prawdopodobnie będą liczone w milionach. Odczyt piątkowy również był znacznie gorszy niż oczekiwano. Stopa bezrobocia wzrosła do 4,4%. Najbardziej ucierpiał sektor rozrywki i hotelarsko-gastronomiczny. Jeszcze bardziej zaskakujące w przypadku utraty miejsc pracy był fakt, że tygodniowe wnioski o zasiłek dla bezrobotnych przez te dwa tygodnie nie odzwierciedlały tych zwolnień.

Coraz więcej bezrobotnych w USA

Podczas gdy w amerykańskim raporcie o zatrudnieniu nie pojawiło się nic pocieszającego, w najnowszych danych europejskich sytuacja wyglądała niewiele lepiej. Działalność sektora usługowego gwałtownie spadła w marcu, a dane z Hiszpanii i Włoch również przyczyniły się do spadków na rynkach akcji. Pomimo braku pozytywnych wiadomości, europejskie giełdy zdołały utrzymać znaczną część zysków, które widzieliśmy po odbiciach od minimów z marca. Fakt ten sam w sobie jest pozytywny, biorąc pod uwagę, jak złe były dane z ostatniego tygodnia.

Wraz z rozpoczęciem nowego tygodnia, rynki wydają się czerpać z faktu, że wskaźniki śmiertelności zaczęły się wyrównywać w całej Europie, a Hiszpania, Włochy, Francja i Wielka Brytania odnotowują spadek w niedzielnych danych. W Nowym Jorku również pojawił się optymizm po spadku liczby zgonów, choć na ten moment jest zbyt wcześnie, aby wyciągać jakiekolwiek wnioski, ponieważ infekcje w USA nadal gwałtownie rosną. Włochy ogłosiły wczoraj najniższy wskaźnik zgonów od ponad dwóch tygodni i chociaż liczba ta jest nadal tragicznie wysoka, przynajmniej zmierza we właściwym kierunku. Pomimo spadku śmiertelności, nic nie wskazuje na to, aby którykolwiek z krajów był gotowy do sygnalizowania, kiedy prawdopodobne jest zniesienie kwarantanny. W ubiegłym tygodniu Włochy przedłużyły okres blokady do 13 kwietnia, a premier Hiszpanii, Pedro Sanchez, ogłosił jej przedłużenie do 25 kwietnia. Francja również przedłużyła kwarantannę, a Wielka Brytania prawdopodobnie zrobi to samo pod koniec tego tygodnia. W każdym razie spowolnienie śmiertelności przyniosło promyk nadziei, pomagając giełdom azjatyckim rozpocząć dobrze tydzień, podczas gdy rynki w Europie również mają szansę otworzyć się wyżej.

Jeśli chodzi o dane, niemieckie odczyty dotyczące zamówień fabrycznych w lutym mają wykazać spadek o 2,5% w lutym, po wzroście o 5,5% w styczniu. Prawdopodobnie będzie to początek procesu spowolnienia dla niemieckiego przemysłu, biorąc pod uwagę, że Chiny pozostawały w kwarantannie cały luty i byłyby zamknięte dla niemieckich eksporterów. W Wielkiej Brytanii mamy odczyt najnowszych rejestracji nowych samochodów w marcu, a po spadku o 2,9% w lutym, spodziewamy się jeszcze większego spadku teraz, biorąc pod uwagę, że kwarantanna w Wielkiej Brytanii rozpoczęła się 10 dni przed końcem miesiąca. Oczekuje się również, że najnowszy wskaźnik PMI dla sektora budowlanego odnotuje gwałtowny spadek w porównaniu z wynikiem 52,6 w lutym i oczekiwanym odczytem 44. Najnowsze dane dotyczące zaufania konsumentów dały również negatywny wgląd w to, jak zwykli ludzie postrzegają perspektywę na przyszłość, wynosząc -34, co jest najniższą wartością od 2008 r. i od kryzysu finansowego.

Po ogromnym wzroście pod koniec ubiegłego tygodnia, ceny ropy gwałtownie spadły po wiadomości w weekend, że dzisiejsze spotkanie OPEC+ zostało przełożone na czwartek. Spodziewano się, że uda się osiągnąć postęp i wesprzeć notowania, które w ciągu ostatnich tygodni gwałtownie nurkowały. Komentarze prezydenta Trumpa, że Rosja i Arabia Saudyjska mogą przekonać się do ograniczenia produkcji o 10 mln baryłek dziennie, pomogły podnieść ceny z najniższych od 18 lat, do najwyższych od dwóch tygodni. Amerykańscy producenci łupków z pewnością mają wiele powodów do zmartwień, biorąc pod uwagę, że próg rentowności osiągają blisko 50 USD za baryłkę i wspominając fakt, że Saudyjczycy chcą ich “zmiażdżyć”. Magazyny ropy już się zapełniają, a dzisiejsze posiedzenie OPEC+ jest opóźnione do czwartku, dlatego na rynkach możliwa jest nerwowość. Głównym problemem pozostaje fakt, że nawet przy pewnej formie porozumienia w sprawie obniżki, ceny wciąż mogą nie podnieść się wystarczająco, zwłaszcza przy spadającym popycie, co oznacza, że moglibyśmy zaobserwować powszechne niewykonanie zobowiązań w amerykańskim sektorze łupków w nadchodzących tygodniach.

Reklama

Obecnie wszelkie porozumienia między krajami produkującymi ropę naftową prawdopodobnie musiałyby obejmować również amerykańskich producentów łupków, czym przecież do tej pory Stany Zjednoczone nie były zainteresowane. W rzeczywistości prezydent Trump wykazywał niewielką skłonność do tego, by znajdować czas na OPEC i może mieć trudności polityczne w roku wyborczym, aby zgodzić się na działania, które okażą się złe dla interesów USA. Zaangażowanie USA w negocjacje z pewnością przyczynia się do jeszcze większej niepewności i tak już trudnych relacji między Arabią Saudyjską a Rosją. Rzeczywistość jest taka, że przy braku jakichkolwiek porozumień, cięcia produkcji i tak musiałyby się wydarzyć, jedyną różnicą jest to, że byłyby one konieczne z powodu wyczerpania miejsc magazynowych.

Główne kursy walut

Kurs euro względem dolara EURUSD – po 5 dniach spadków, para znalazła wsparcie przy 1,0770/80 i jeśli poziom ten zostanie przełamany, możliwy jest spadek w kierunku poprzednich dołków, przy 1,0630. Musimy powrócić w okolice 1,0920, by para mogła się ustabilizować. 

Kurs funta wobec dolara GBPUSD – para na krótko spadła poniżej 1,2240 przed odbiciem z 1,2200. Dopóki utrzymujemy się powyżej 1,2200, możliwy jest powrót do szczytów z minionego tygodnia, przy 1,2475. Poziom 1,2500 pozostaje kluczowym oporem i przeszkodą w wędrówce na 1,2775.

Kurs euro w relacji do funta EURGBP – wsparcie znajduje się przy 200-dniowej MA, przy 0,8740. Przełamanie poziomu 0,8720 niesie perspektywę powrotu w okolice 0,8600. Odbicie musi utrzymać się poniżej 0,8900, by spadkowe momentum zostało zachowane.

Kurs dolara względem jena USDJPY – kurs znalazł wsparcie przy 106,80 w zeszłym tygodniu. Jeśli poziom się utrzyma, możliwy celem jest 108,70 z oporem w okolicy 109,20.

Indeks FTSE100 - oczekiwany wzrost na otwarcie o 107 punktów do 5,522

Reklama

Indeks DAX - oczekiwany wzrost na otwarcie o 345 punktów do 9,870

Indeks CAC40 - oczekiwany wzrost na otwarcie o 136 punktów do 4,290

     

Sentyment rynkowy CMC Markets:

US 30 – mimo ostatnich wzrostów  nastroje wśród Klientów przeprowadzających transakcje na kontrakcie CFD opartym o amerykański Dow Jones są w tej chwili niedźwiedzie. Transakcje Sprzedaj stanowią 63% - w tym przypadku odnotowano zmianę o jeden punkt w górę w stosunku do piątku. Z kolei przy analizie wartości transakcji, pozycje na spadki utrzymują się na poziomie 64%, z jednopunktowym spadkiem w stosunku do ostatnich odczytów z zeszłego tygodnia.

Ropa Crude WTI –  sentyment na kontrakcie CFD na ropę wskazuje na stopniowe poszerzanie się grona byków wśród Klientów spekulujących na cenach surowca. Pozycje długie stanowią 83% wszystkich otwartych transakcji (wzrost o 5 punktów), a w przypadku wartości pozycji, pozycje Kup stanowią 75% - o dziewięć punktów procentowych więcej niż w piątek.

Reklama

Kurs euro wobec dolara EUR/USD – nastawienie Klientów spekulujących na kontrakcie CFD na EUR/USD jest wciąż dość wyrównane,  z niewielką przewagą ilościową Klientów oczekujących umocnienia się euro. Ilościowo pozycje Kup stanowią dziś 52% (bez zmian w stosunku do piątku). Po stronie wartości pozycji, transakcje Kup znajdują się na poziomie 65 % - w tym miejscu nastąpił dwupunktowy wzrost.  

Spowolnienie wskaźników umieralności napędza rynki    - 1Spowolnienie wskaźników umieralności napędza rynki    - 1

 

 
Prezentowany materiał służy wyłącznie celom informacyjnym i nie ma na celu udzielania porad handlowych lub inwestycyjnych. Zastrzegamy sobie prawo do zmiany jakichkolwiek informacji zawartych w niniejszym materiale w dowolnym momencie, w przypadku wystąpienia błędu. CMC Markets nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty, które można ponieść, bezpośrednio lub pośrednio, wynikające z inwestycji opartych na jakichkolwiek informacjach tutaj zawartych.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Michael Hewson

Michael Hewson

Główny Analityk Rynkowy, CMC Markets (Wielka Brytania)

Michael posiada ponad 25-letnie doświadczenie w transakcjach na rynkach finansowych, specjalizuje się w analizie technicznej.

Najbardziej ceniony za szczery i bezpośredni styl komentarzy rynkowych. Michael jest rozpoznawalną twarzą zarówno w stacjach telewizyjnych o tematyce finansowej jak i mainstreamowej, regularnie pojawia się w BBC News, Bloomberg, CNBC, CNN, Fox Business i kilku innych stacjach w Wielkiej Brytanii, Ameryce Północnej oraz na Bliskim Wschodzie.

Jego głównym celem jest dostarczenie analizy technicznej i fundamentalnej dla codziennych ruchów mających miejsce na rynkach finansowych. Jest również autorem wnikliwych komentarzy, w których koncentruje się na aktualnych zagadnieniach finansowych i gospodarczych. Michael regularnie organizuje webinaria inwestycyjne dla klientów oraz seminaria o różnym poziomie zaawansowania na terenie Wielkiej Brytanii.

Michael posiada sześć lat doświadczenia w aktywnym przeprowadzaniu transakcji na rynku Forex, ze szczególnym naciskiem i wagą przykładaną do analizy wykresów oraz analizy technicznej. Zanim rozpoczął pracę w CMC Markets, pracował ponad 12 lat w firmie zajmującej się danymi rynkowi, prowadząc szkolenia z analizy technicznej dla inwestorów prywatnych i klientów korporacyjnych.

Michael prowadził seminaria dotyczące inwestowania i analizy technicznej dlaWorld Money Show, London Business School and London Stock Exchange. Posiada tytuł MSTA od UK Society of Technical Analysts (STA) a także tytuł CFTe od the International Federation of Technical Analysts (IFTA).

Michael regularnie wyprzedza analityków z 29 międzynarodowych banków i instytucji finansowych w cotygodniowych rankingach dla rynku Forex, bazując na miesięcznych, kwartalnych i rocznych prognozach na pięciu głównych par walutowych.

Autora możesz obserwować na LINKEDIN | TWITTER


Tematy

Reklama
Reklama