Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Kurs euro (EURPLN) uzależniony od zewnetrznego sentymentu. W oczekiwaniu na wzrost inflacji i PKB

|
selectedselectedselected
Kurs euro (EURPLN) uzależniony od zewnetrznego sentymentu. W oczekiwaniu na wzrost inflacji i PKB
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Dla krajowego rynku finansowego rozpoczynający się tydzień to przede wszystkim oczekiwanie na wynik posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej. Nie uważamy jednak, by w czwartek miałoby dojść do zmian w polityce monetarnej. Liczymy, iż kurs EUR/PLN przez większość tygodnia koncentrować się będzie wokół poziomu 4,52 a o kierunku notowań złotego w największym stopniu decydować będzie sentyment zewnętrzny.

Ten natomiast kształtowany będzie przez zaplanowane

na najbliższe dni opisy czerwcowych posiedzeń Fed oraz Europejskiego Banku Centralnego, a także zestaw danych makro obejmujący odczyty indeksów koniunktury w usługach strefy euro oraz Stanów Zjednoczonych. W tle pojawiać się będzie również temat przebiegu kolejnej fali zachorowań na COVID-19. Mimo potencjalnych impulsów nie widzimy obecnie podstaw do istotnych korekt także na bazowych rynkach finansowych, czy to eurodolara, czy obligacji.

RPP zapewne utrzyma obecną retorykę pomimo podwyższonej inflacji

W czwartek odbędzie się posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. W naszej ocenie parametry polityki pieniężnej nie ulegną zmianie i taki też jest konsensus rynkowy. Najistotniejsza będzie wymowa komunikatu, w którym zawarte będą wnioski z najnowszej projekcji PKB i inflacji. Szczególnie interesująca będzie natomiast piątkowa wideokonferencja prezesa NBP. W naszej ocenie centralne ścieżki wzrostu gospodarczego i inflacji skorygowane zostaną w górę. Nie wydaje nam się, aby wpłynęło to jednak istotnie na retorykę komunikatu. Dotychczasowe wypowiedzi części członków RPP, w tym prezesa A. Glapińskiego wskazują na brak pospiechu w procesie normalizacji polityki pieniężnej. Rada przyjmuje nastawienie „wait-and-see” oczekując na dane makroekonomiczne, szczególnie inflację i PKB.

W naszej ocenie kolejne dane wskazujące się utrwalanie się wzrostu gospodarczego na solidnym poziomie,

a jednocześnie utrzymywanie się inflacji powyżej 4% może wpłynąć na zmianę retoryki RPP pod koniec tego roku. W środę poznamy aktualizację prognoz Komisji Europejskiej W środę o 11:00 Komisja Europejska opublikuje wyniki letniej rundy prognoz dla Unii Europejskiej. W szczególności spodziewamy się podwyższenia prognoz inflacji konsumenckiej, która w ostatnich miesiącach nasiliła się i zaskakiwała w górę. Korekta oczekiwań dla tempa wzrostu gospodarczego w 2021 r. najpewniej będzie zróżnicowana. Z jednej strony bowiem dane dla za 1Q br. dla części krajów okazały się lepsze od założeń. Z drugiej za s przedłużające się obostrzenia mogą wpływać na rewizję w dół wzrostu PKB dla krajów południa. Dla Polski spodziewamy się wyższej ścieżki inflacji, a także wzrostu PKB.

W tym tygodniu publikacja protokołów z posiedzenia Fed i EBC

W środę o godz. 20:00 opublikowany zostanie protokół z czerwcowego posiedzenia amerykańskiej Rezerwy Federalnej, podczas którego bankierzy centralni wskazali na początek dyskusji o możliwości zmniejszenia sumy bilansowej Fed oraz przedstawili oczekiwania wcześniejszego rozpoczęcia podwyżek stóp proc. (obecnie w 2023 r.). Protokół ze spotkania jest potencjalnie ciekawy, gdyż może rzucić więcej świata na termin rozpoczęcia taperingu. W analizie minutek Europejskiego Banku Centralnego (publikacja w czwartek o godz. 14:00) punktem centralnym będą naszym zdaniem perspektywy trwałości zwyżki inflacji i realizacji Pandemicznego Programu Skupu Aktywów (PEPP), który ma być zakończony według obecnych planów do końca marca 2022 r.

Czerwcowy – niższy od konsensusu

Reklama

– odczyt inflacji CPI schłodził oczekiwania na rychłe podwyżki stóp procentowych. W średnim terminie jednak – co wyrażone jest między innymi notowaniami kontraktów FRA 15x18 – rynek pozostaje w przekonaniu, iż prędzej, czy później do normalizacji polityki pieniężnej dojdzie także w Polsce. Pytaniem pozostaje jedynie kwestia terminu rozpoczęcia działań.

kurs euro eurpln uzalezniony od zewnetrznego sentymentu w oczekiwaniu na wzrost inflacji i pkb grafika numer 1kurs euro eurpln uzalezniony od zewnetrznego sentymentu w oczekiwaniu na wzrost inflacji i pkb grafika numer 1

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Millennium analizy i komentarze

Millennium analizy i komentarze

Bank Millennium jest ogólnopolskim, nowoczesnym bankiem oferującym swoje usługi wszystkim segmentom rynku poprzez sieć placówek, sieci indywidualnych doradców i bankowość elektroniczną. Wykorzystujemy najnowocześniejsze technologie i najlepsze tradycje bankowości, z powodzeniem konkurując we wszystkich segmentach rynku finansowego.


Reklama
Reklama