Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Kurs euro (EUR) wraca jak bumerang. Słabość jena (JPY) już nie dziwi rynku

|
selectedselectedselected
Kurs euro (EUR) wraca jak bumerang. Słabość jena (JPY) już nie dziwi rynki
freepik
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Krajowy dług wykorzystał pozytywne sygnały z bazowego FI

Jeszcze przed publikacją PCE z USA rodzime papiery delikatnie umacniały się i redukowały spread m.in. do czeskiego długu. Gdy okazało się, że inflacja za Oceanem nie przekroczyła konsensusu spadek dochodowości SPW pogłębił się. Finalnie na głównych węzłach krajowa krzywa przesunęła się w dół o 4, 7 oraz 6 pb. do odpowiednio 5,48% (2Y), 5,60% (5Y) oraz 5,76% (10Y). Zmiany stawek PLN IRS były łagodniejsze, co spowodowało zawężenie marży 10 ASW o 4 pb. do 36 pb.

Oczekujemy spokojnej sesji na polskich obligacjach i widzimy przestrzeń do kontynuacji piątkowych ruchów. W kolejnych godzinach istnieje przestrzeń do spadku dochodowości 10Y SPW do przedziału 5,70-5,75%.

 

EURUSD nadal blisko poziomu 1,0700

Piątkowa sesja nie przyniosła przełomu na FX. W pierwszej jej części EURUSD testował poziom 1,0750, ale próba jego przebicia nie zakończyła się powodzeniem. Miało to również swoje konsekwencje po południu, kiedy rynek walutowy prawdopodobnie większą wagę przyłożył do dobrej koniunktury amerykańskich konsumentów niż braku negatywnego zaskoczenia inflacją PCE. Sprowadziło to wycenę euro do dolara w okolicę poziomu 1,0680. Ostatecznie jednak para zakończyła tydzień blisko wartości 1,0700 (-0,25%).

Dzisiejszą sesję w Azji zdominowały wydarzenia na jenie. Podczas świątecznego handlu para USDJPY przetestowała poziom 160 (piątkowe notowania otwierały się jeszcze blisko 155,50, a zamknięcie tygodnia wypadło na poziomie 158), a następnie spadła do okolic 155 (inwestorzy spekulowali o interwencji BoJ lub MF). Pierwsze kwotowania USDJPY w Europie są zbliżone do 157. Słabość jena to cały czas rezultat łagodnej polityki pieniężnej BoJ w relacji do innych banków centralnych G7 oraz wykorzystywanie japońskiej waluty do transakcji carry trade.

Reklama

Start handlu na EURUSD nie przynosi przełomu. Para jest delikatnie powyżej 1,0700, ale nie widzimy dziś potencjału to wybicia się kursu poza zakres zmienności obserwowany w drugiej części ub. tyg. (1,0670-1,0750).

 

Zobacz także: Kurs dolara (USD) dalej przeżywa zeszłotygodniowe dane z USA. EBC zmniejsza szanse euro (EUR)

 

Spokojnie na złotym

Koniec tygodnia nie przyniósł większych zmian na złotym. Piątkowe notowania EURPLN przebiegały w zakresie zmienności 4,31-4,33, a zamknięcie wypadło blisko dolnego ograniczenia tego przedziału (4,3170). Zmiany wyceny krajowej waluty nie były także silne w regionie CEE. Złoty delikatnie tracił do forinta (-0,2%) oraz marginalnie aprecjonował do czeskiej korony (+0,1%).

W kolejnych godzinach spodziewamy się spokojnego handlu na EURPLN. Podobnie jak w piątek uważamy,że przedział zmienności pary będzie zawierał się w zakresie 4,31-4,33.

 


Reklama

 

Nie przegap najciekawszych artykułów! Obserwuj nas w Wiadomościach Google (GOOGLE NEWS)!  Obserwuj FXMAG>>

 


Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


BGK - analizy ekonomiczne

BGK - analizy ekonomiczne

Bank Gospodarstwa Krajowego to polski bank rozwoju, jedyna taka instytucja w kraju. BGK wspiera zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy Polski. Jego działania wpływają na powstawanie miejsc pracy, budowę mieszkań, rozwój infrastruktury i poprawę jakości powietrza. Bank dba o przyszłe pokolenia - buduje kapitał społeczny, rozwija przedsiębiorczość i zapewnia odpowiedzialne finansowanie. Jest obecny w każdym regionie Polski, a także za granicą - ma swoje przedstawicielstwa w Brukseli, Londynie, Frankfurcie nad Menem i Amsterdamie. BGK wspiera eksport i ekspansję zagraniczną polskich firm. Jest pomysłodawcą, współzałożycielem i głównym udziałowcem Funduszu Trójmorza, który inwestuje w infrastrukturę transportową, energetyczną i cyfrową w krajach regionu Trójmorza. BGK, poprzez współpracę z biznesem, sektorem publicznym i instytucjami finansowymi, odpowiada na potrzeby gospodarcze oraz podejmuje szereg inicjatyw promujących zrównoważony rozwój.


Reklama
Reklama