Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Kurs euro (EUR) najsłabszy od połowy czerwca. Wspólna waluta pogłębi przecenę?

|
selectedselectedselected
Kurs euro (EUR) najsłabszy od połowy czerwca. Wspólna waluta pogłębi przecenę?  | FXMAG INWESTOR
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Polska produkcja przemysłowa skurczyła się w lipcu bardziej niż oczekiwano (-2,7% r/r wobec rynkowych szacunków na poziomie -0,6% r/r). Spadek aktywności jest szóstym z rzędu miesiącem kurczenia się we wszystkich podobszarach. Ceny producentów spadły w lipcu o 1,7% r/r, co było pierwszym spadkiem od listopada 2020 r. Wzrost płac w sektorze prywatnym spowolnił w lipcu do 10,4% r/r (11,9% r/r w czerwcu). Wolniejszy wzrost gospodarczy zaczyna być zatem odzwierciedlany w zmianach zatrudnienia, co może mieć wpływ na konsumpcję gospodarstw domowych w nadchodzących kwartałach. Obecny rozwój sytuacji w sektorze detalicznym sugeruje poprawę (spowolnienie spadku r/r), ale sprzedaż spadła szósty miesiąc z rzędu. Kolejną ważną informacją jest przesunięcie posiedzenia NBP o tydzień (na 13.09).

 

Sierpniowe badanie PMI pokazało, że sprawy nie wyglądają dobrze dla europejskiej gospodarki w drugiej połowie tego roku. Podczas gdy poprzednie miesiące były bardzo słabe pod względem aktywności w przemyśle, sierpień przyniósł również znaczne pogorszenie w sektorze usług. Sympozjum bankierów centralnych w Jackson Hole rozpoczęło się w czwartek, a znaczący ruch na eurodolarze jest bardziej prawdopodobny w piątek po południu, kiedy szef Fed J. Powell i szefowa EBC Ch. Lagarde wygłoszą swoje przemówienia.

 

Reklama

W ciągu tygodnia euro osłabiło się wobec dolara i w piątek rano było poniżej 1,08 USD/EUR (najsłabsze euro od połowy czerwca). Notowania złotego do euro wahały się głównie w przedziale 4,46-4,48 PLN/EUR. W stosunku do dolara złoty osłabił się (za sprawą zmian EUR/USD) i w piątek rano był blisko 4,15 PLN/USD.

Zobacz także: NBP znów wpłaci do państwowej kasy miliardy złotych

 

 

Malwina Krakus, analityczka instytucji płatniczej AKCENTA

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Akcenta

Akcenta

Międzynarodowa instytucja płatnicza, oferująca obsługę transakcji walutowych dla firm zajmujących się eksportem i importem.
AKCENTA specjalizuje się w wymianie walut, realizacji płatności zagranicznych i transakcjach zabezpieczających kursy walut. Przewagami AKCENTY wobec banków są bardzo dobre oferowane kursy walut, które każdy Klient może negocjować, niskie opłaty za przelewy międzynarodowe oraz bezpłatne rachunki. Przewagą AKCENTY wobec kantorów internetowych jest specjalizacja w kierunku obsługi firm i pełna oferta usług walutowych uwzględniających potrzeby przedsiębiorstw, w tym transakcje z rynku terminowego (forwardy).
AKCENTA działa na rynkach finansowych od ponad 20 lat, obecnie w 7 krajach Europy: w Czechach, Francji, Niemczech, Polsce, Rumunii oraz na Słowacji i Węgrzech. 


Reklama
Reklama