Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Kurs euro (EUR) dawno nie był aż tak słaby! Europejska waluta ciągle pada w dół!

|
selectedselectedselected
Kurs euro (EUR) dawno nie był aż tak słaby! Europejska waluta ciągle pada w dół!
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

W środę kurs euro znalazł się w pobliżu najniższych poziomów od trzech miesięcy, gdyż dane z Niemiec rozbudziły obawy o siłę odbicia w europejskiej gospodarce. Inwestorzy czekają na wieczorną publikację protokołu z posiedzenia Fed w czerwcu.

Euro wyceniano na 1,1820 dolara,

blisko trzymisięcznego minimum osiągniętego we wtorek. Wspólna waluta osłabiła się też do 130,81 jena, blisko najniższego poziomu od dwóch miesięcy. Nastroje inwestorów w Niemczech mocno pogorszyły się w lipcu, choć pozostały na wysokim poziomie, wynika z wtorkowego indeksu ZEW. Z odrębnych danych wynika, że zamówienia w niemieckim przemyśle spadły w maju do najniższego poziomu od początku pandemii w 2020 roku. Nieoczekiwanie zmalała też produkcja przemysłowa.

Z kolei waluty krajów bogatych w surowce

osłabiły się w reakcji na spadek cen ropy po tym, jak główni producenci nie zdołali się porozumieć w sprawie zwiększenia podaży. Dolar australijski zwyżkował o 0,15% do 0,7502 dolara USA , stabilizując się po wtorkowych zwyżkach w reakcji na ograniczenie przez Bank Rezerw Australii programu zakupów aktywów. Awersja do ryzyka sprzyjała natomiast jenowi, którego kurs był stabilny w pobliżu 110,66 za dolara. Rentowności obligacji USA spadły tymczasem do najniższego poziomu od lutego gdyż dane wskazały, że amerykański sektor usług rósł w wolniejszym tempie w czerwcu.

Rentowności spadały w ostatnich tygodniach,

ponieważ wielu graczy, którzy sądzili, że wyższa inflacja zmusi Fed do szybkiego zaostrzania polityki pieniężnej, musiało wycofać się ze swych pozycji. Nowe wskazówki co do perspektyw polityki Fed może zapewnić środowa publikacja z ostatniego posiedzenia banku. "Inwestorzy chcą się dowiedzieć, jaki będzie prawdopodobny termin ograniczania QE, a jakiekolwiek wskazówki, że decydenci rozważają już konkretnie, kiedy i w jakim tempie zaczną ograniczać wsparcie, byłyby postrzegane jako jastrzębia niespodzianka" - powiedział Valentin Marinov z Credit Agricole.

"Po drugie inwestorzy będą wypatrywać sygnałów co do możliwości jeszcze wcześniejszych podwyżek stóp, w sytuacji gdy rynek wycenia już blisko 90-procentowe prawdopodobieństwo trzech podwyżek w najbliższych dwóch latach" - dodał. Kursy kryptowalut pozostawały relatywnie stabilne - bitcoin był wyceniany na 34.823 dolarów, a ether na 2392 dolary.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Reuters null

Reuters

Reuters – należąca do spółki Thomson Reuters agencja prasowa z siedzibą w Londynie. Do 1916 roku znana jako Reuter's. Główna siedziba Reuters Group mieściła się od 1939 w Londynie przy Fleet Street, a od 2005 znajduje się na Canary Wharf.


Reklama
Reklama