Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Kurs euro do dolara (EUR/USD) zbliża się do ważnego oporu. Wnioski o zasiłek dla bezrobotnych przyćmią plan stymulacyjny w USA?

|
selectedselectedselected
Kurs euro do dolara (EUR/USD) zbliża się do ważnego oporu. Wnioski o zasiłek dla bezrobotnych przyćmią plan stymulacyjny w USA?
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Rynki europejskie notowały wczoraj drugi dzień przyzwoitych wzrostów, do czego przyczyniła się perspektywa bardziej znaczących wydatków stymulacyjnych po tym, jak Niemcy podpisały decyzję na ponad 750 miliardów euro nowych wydatków, w tym 156 miliardów euro nowych pożyczek oraz rosła nadzieja, że USA wdrożą własny, warty 2 trn USD, program stymulacyjny. Z nadzieją na umowę dotyczącą dopłat dla amerykańskich rodzin, program ratowania linii lotniczych i innych firm oraz rozszerzenie zasiłku dla bezrobotnych, rynki amerykańskie osiągnęły wzrost drugi dzień z rzędu, choć nie było tak od samego początku sesji. Było to spowodowane interwencją Berniego Sandersa w sprawie republikańskiego posunięcia, w celu ograniczenia poziomu zasiłków dla bezrobotnych, co groziło opóźnieniem uchwalenia ustawy. Jak się okazuje, Senat zdołał uchwalić ustawę, pomimo tego nieporozumienia, a teraz przechodzi ona do Izby Reprezentantów, gdzie jutro pojawi się prawdopodobnie pieczątka.

Z USA mogą dotrzeć fatalne dane

Dziś po południu opublikowane zostaną najnowsze cotygodniowe dane dotyczące wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA. Odczyty mogą być bardzo słabe i wynieść powyżej 1 miliona. Wczoraj premier Kanady, Trudeau, powiedział w parlamencie Ottawy, że 1 milion Kanadyjczyków ubiegało się o zasiłki dla bezrobotnych w zeszłym tygodniu. Jeśli sytuacja podobnie kształtowała się w amerykańskiej gospodarce, liczby te mogą być oszałamiające, z niektórymi szacunkami nawet do 4 mln, w porównaniu do 281 tys. w zeszłym tygodniu. Prognozy wskazują wynik około 1,6 miliona.

Perspektywa dalszych opóźnień, a także pewne zdenerwowanie przed publikacją w Stanach Zjednoczonych, spowodowały gwałtowny spadek na rynkach azjatyckich dziś rano i dlatego oczekuje się, że rynki w Europie również otworzą się niżej, przed prawdopodobnie wyjątkowo niestabilnym dniem, w czasie gdy nowe przypadki wirusa nadal rosną.

Na podstawie niektórych ostatnich danych ekonomicznych, powoli zaczynamy dostrzegać wpływ rozwijającego się kryzysu na gospodarkę Wielkiej Brytanii, przy wnioskach o kredyt uniwersalny w liczbie ponad pół miliona w ciągu ostatnich dziewięciu dni. Dzisiejsze poranne dane dotyczące sprzedaży detalicznej za luty mogą rzucić nieco światła na to, w jaki sposób informacje płynące z Chin i reszty Azji oraz gwałtowny wzrost przypadków we Włoszech, zaczęły wpływać na wydatki konsumentów w Wielkiej Brytanii. Należy również pamiętać, że duże powodzie w całym kraju mogły mieć również wpływ na te wyniki. W styczniu sprzedaż detaliczna, w tym paliwo, odbiła się silnie po słabym końcu 2019 r., ze wzrostem o 0,9%. Jest jednak mało prawdopodobne, aby utrzymała się na takim poziomie, a oczekiwania wskazują na wynik 0,2%.

Dzisiejsze spotkanie Banku Anglii nie będzie takie jak zawsze. Jest mało prawdopodobne, że w tym miesiącu nastąpią kolejne obniżki stóp po ostatnich cięciach. Obecnie stopy wynoszą 0,1%. Możliwe są dalsze zobowiązania banku do podjęcia kolejnych działań w celu ustabilizowania gospodarki. Bank już ogłosił kolejne 200 miliardów funtów skupu obligacji rządowych i korporacyjnych, co daje w sumie 645 miliardów funtów. Mimo to, wątpliwe jest, by polityka pieniężna mogła zrobić jeszcze wiele więcej, aby poradzić sobie z kryzysem zdrowotnym, który z kolei przekształca się w wielki kryzys gospodarczy. Teraz chodzi przede wszystkim o politykę fiskalną, a działania rządu mogą być pomocne w uspokojeniu niepokojów. Nowy Covid Corporate Finance Facility pomoże w rozwiązaniu problemów z krótkoterminowymi przepływami pieniężnymi dla firm, jednak nie jest to panaceum. Zakłada również, że obecny kryzys i kwarantanna nie potrwają dłużej niż trzy miesiące. Jeśli przeciągnie się do trzeciego kwartału, zarówno rząd, jak i bank centralny będą musiały wprowadzić o wiele więcej innowacji w zakresie polityki pieniężnej i fiskalnej. W komentarzach opublikowanych na początku tego miesiąca, nowy gubernator - Andrew Bailey - zasugerował, że pod uwagę mogą być brane również inne narzędzia, które byłyby uważane za nie do pomyślenia jeszcze na początku tego roku, jak bezpośrednie finansowanie pieniężne, w którym bank centralny bezpośrednio finansuje wydatki rządowe poprzez drukowane pieniądze, w stylu Zimbabwe. Bailey może napotkać pytania o to, jak daleko jest gotowy posunąć się w kontekście niezależności banku centralnego w tym zakresie.

Kursy głównych walut

Reklama

Kurs euro do dolara EURUSD – kolejny wyższy dołek przybliża euro do oporu przy poziomie 1,0930, a jego przełamanie może skierować kurs na 1,1000. Dopóki znajdujemy się poniżej 1,1000, istnieje ryzyko powrotu do ostatnich dołków w okolicy 1,0635.

Kurs funta do dolara GBPUSD – para dotarła do szczytu przy 1,1973 w dniu wczorajszym, jednak musimy wybić powyżej 1,2000, by mogło dojść do stabilizacji i zmniejszenia ryzyka spadków. Wsparcie znajduje się obecnie na poziomach powyżej dołka z zeszłego tygodnia, przy 1,410. Dopóki kurs jest poniżej 1,2000, istnieje ryzyko przełamania 1,1400 i ruchu w kierunku 1,1000.

Kurs euro do funta EURGBP – wsparcie znajduje się przy 0,8980. Dopóki kurs utrzymuje się powyżej tego poziomu, istnieje możliwość retestu ostatnich szczytów w okolicy 0,9500. Aby możliwe były dalsze spadki, musimy przełamać w dół 0,8980 i skierować się na 0,8820.

Kurs dolara do jena USDJPY – kurs wciąż walczy w okolicy 111,80 i oporu linii trendu wyznaczonej od szczytów z 2015 r. Poziom ten pozostaje kluczowy i pokrywa się ze szczytami z zeszłego miesiąca. Strefa przy 109,20/30 stanowi obecnie ważne wsparcie. Przełamanie 112,00 skieruje notowania w okolice 114,00.

Indeks FTSE100 - oczekiwany spadek na otwarcie o 138 punktów do 5,550

Indeks DAX - oczekiwany spadek na otwarcie o 174 punkty do 9,700

Reklama

Indeks CAC40 - oczekiwany spadek na otwarcie o 60 punktów do 4,372

Sentyment rynkowy CMC Markets:

US 30 –  nastroje panujące wśród Klientów przeprowadzających transakcje na kontrakcie CFD opartym o amerykański indeks Dow Jones, są raczej równo podzielone, z pewną dominacją pozycji niedźwiedzich. W chwili obecnej w odczycie dotyczącym ilości transakcji, pozycje Sprzedaj stanowią 57%, bez zmian w stosunku do środy. Podobna proporcja pojawia się w przypadku wartości otwartych transakcji: 56% to pozycje Sprzedaj, natomiast w tej kategorii odnotowaliśmy sześciopunktowy spadek w stosunku do ostatnich odczytów z dnia poprzedniego.

Cena złota – również sentyment dla kasowego kontraktu CFD na złoto, pozostaje od wczoraj na podobnym poziomie. Ilościowo wśród Klientów aktywnych na tym walorze utrzymuje się nastawienie wzrostowe (72%, bez zmian w stosunku do środy). W przypadku wartości pozycji, dominacja pozycji długich wynosi 64% – trzy punkty wyżej w stosunku do dnia poprzedniego.

Kurs euro do dolara EUR/USD – niezdecydowanie wśród Klientów przeprowadzających transakcje na kontrakcie CFD na EUR/USD. Ilościowo pozycje Kup stanowią dziś 55% (punkt w górę w stosunku do środy). Po stronie wartości pozycji, transakcje Sprzedaj znajdują się na poziomie 53% - w tym miejscu nastąpił spadek o wartości jednego punktu.  

Wnioski o zasiłek dla bezrobotnych przyćmią plan stymulacyjny w USA? - 1Wnioski o zasiłek dla bezrobotnych przyćmią plan stymulacyjny w USA? - 1

Reklama

Sentyment rynkowy CMC Markets

 

 
Prezentowany materiał służy wyłącznie celom informacyjnym i nie ma na celu udzielania porad handlowych lub inwestycyjnych. Zastrzegamy sobie prawo do zmiany jakichkolwiek informacji zawartych w niniejszym materiale w dowolnym momencie, w przypadku wystąpienia błędu. CMC Markets nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty, które można ponieść, bezpośrednio lub pośrednio, wynikające z inwestycji opartych na jakichkolwiek informacjach tutaj zawartych.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Michael Hewson

Michael Hewson

Główny Analityk Rynkowy, CMC Markets (Wielka Brytania)

Michael posiada ponad 25-letnie doświadczenie w transakcjach na rynkach finansowych, specjalizuje się w analizie technicznej.

Najbardziej ceniony za szczery i bezpośredni styl komentarzy rynkowych. Michael jest rozpoznawalną twarzą zarówno w stacjach telewizyjnych o tematyce finansowej jak i mainstreamowej, regularnie pojawia się w BBC News, Bloomberg, CNBC, CNN, Fox Business i kilku innych stacjach w Wielkiej Brytanii, Ameryce Północnej oraz na Bliskim Wschodzie.

Jego głównym celem jest dostarczenie analizy technicznej i fundamentalnej dla codziennych ruchów mających miejsce na rynkach finansowych. Jest również autorem wnikliwych komentarzy, w których koncentruje się na aktualnych zagadnieniach finansowych i gospodarczych. Michael regularnie organizuje webinaria inwestycyjne dla klientów oraz seminaria o różnym poziomie zaawansowania na terenie Wielkiej Brytanii.

Michael posiada sześć lat doświadczenia w aktywnym przeprowadzaniu transakcji na rynku Forex, ze szczególnym naciskiem i wagą przykładaną do analizy wykresów oraz analizy technicznej. Zanim rozpoczął pracę w CMC Markets, pracował ponad 12 lat w firmie zajmującej się danymi rynkowi, prowadząc szkolenia z analizy technicznej dla inwestorów prywatnych i klientów korporacyjnych.

Michael prowadził seminaria dotyczące inwestowania i analizy technicznej dlaWorld Money Show, London Business School and London Stock Exchange. Posiada tytuł MSTA od UK Society of Technical Analysts (STA) a także tytuł CFTe od the International Federation of Technical Analysts (IFTA).

Michael regularnie wyprzedza analityków z 29 międzynarodowych banków i instytucji finansowych w cotygodniowych rankingach dla rynku Forex, bazując na miesięcznych, kwartalnych i rocznych prognozach na pięciu głównych par walutowych.

Autora możesz obserwować na LINKEDIN | TWITTER


Reklama
Reklama