Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Kurs euro do dolara (EUR/USD) w wyjątkowo wąskim korytarzu. Przewaga torysów w sondażach sprzyja brytyjskiej walucie

|
selectedselectedselected
Kurs euro do dolara (EUR/USD) w wyjątkowo wąskim korytarzu. Przewaga torysów w sondażach sprzyja brytyjskiej walucie
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Za nami kolejny tydzień na rynku walutowym. Zobaczmy, które waluty ostatnio radziły sobie lepiej od innych, a które odstawały od reszty.

W grupie walut G10 wyjątkowo dobrze radził sobie m.in. funt brytyjski.

Szterling umacniał się w relacji do większości najważniejszych walut świata. Jednoznacznie wskazuje to, że rynki finansowe liczą na wygraną Partii Konserwatywnej w nadchodzących wyborach parlamentarnych w Wielkiej Brytanii. Dobre nastroje panujące wśród inwestorów oznaczały również, że gorzej radziły sobie waluty tradycyjnie uznawane za bezpieczne, czyli tak zwane waluty “safe haven”, szczególnie jen japoński. W minionym tygodniu w wyjątkowo wąskim korytarzu poruszał się kurs euro do dolara EUR/USD. Ograniczonej zmienności bez wątpienia sprzyjał okres świąteczny w Stanach Zjednoczonych.

Warto też wspomnieć o utrzymującej się słabości walut Ameryki Łacińskiej. Przez ostatnie kilka miesięcy region ten cierpiał ze względu na liczne protesty polityczne, które dotykają jeden kraj po drugim. W minionym tygodniu peso kolumbijskie było z tego względu najgorzej radzącą sobie z istotniejszych walut świata.

W tym tygodniu najważniejszą publikacją ekonomiczną będzie raport z amerykańskiego rynku pracy, który nadejdzie w piątek. Oprócz niego, na zachowanie głównej pary mogą wpłynąć przemówienia przewodniczącej EBC, Christine Lagarde i Benoita Coeure. Kurs funta z kolei powinien reagować przede wszystkim na nowe sondaże przed nadchodzącymi wyborami parlamentarnymi.

Kurs polskiego złotego PLN

Polski złoty w minionym tygodniu tracił w relacji do głównych walut. Informacje z Polski trudno jednak określić mianem negatywnych. Nie są to najważniejsze dane, jednak warto wspomnieć o tym, że stopa bezrobocia w Polsce w listopadzie spadła do poziomu 5%. Ostatni raz poziom ten notowano we wrześniu 1990 roku. Dane wskazują na siłę polskiego rynku pracy, która powinna wspierać wzrost gospodarczy w nadchodzących kwartałach.

Reklama

Dla złotego kluczowym punktem tego tygodnia będzie jego środek. W środę bowiem czeka nas decyzja ws. stóp procentowych i konferencja prasowa Rady Polityki Pieniężnej. Nie oczekujemy, żeby w grudniu miało dojść do zmiany stóp procentowych w Polsce, niemniej w kontekście ostatnich dość zróżnicowanych komunikatów ze strony członków RPP naszym zdaniem nadchodzące spotkania decyzyjne polskiego banku centralnego powinny zyskać na znaczeniu.

Kurs funta GBP

Od pewnego czasu zachowanie szterlinga zależy przede wszystkim od wieści związanych z nadciągającymi wyborami parlamentarnymi. W ostatnich tygodniach przed wyborami ryzyko powtórki scenariusza sprzed dwóch lat, kiedy to laburzyści nadgonili przewagę Partii Konserwatywnej w ostatnich dniach kampanii, zdaje się zmniejszać. W ostatnich sondażach prowadzenie torysów nad laburzystami wynosi kilkanaście punktów, a bukmacherzy szacują, że prawdopodobieństwo tego, że nowym premierem zostanie Jeremy Corbyn to około 2%. Mimo, że w ostatnim czasie nie miały zbyt dużego znaczenia, w tym tygodniu dane makroekonomiczne mogą w końcu przedrzeć się przez szum polityki - w pierwszych trzech dniach tygodnia poznamy bowiem najnowsze odczyty kluczowych indeksów PMI dla Wielkiej Brytanii.

Kurs euro EUR

Zadziwiające, jak mało uwagi rynki finansowe poświęciły publikacji wstępnych odczytów inflacji w strefie euro, które poznaliśmy w ubiegłym tygodniu. Kluczowy wskaźnik inflacji bazowej w bloku walutowym, czyli indeks, który wyklucza z koszyka konsumpcyjnego najbardziej zmienne komponenty (ceny żywności i energii) wzrósł o 0,2 p.p. W listopadzie inflacja bazowa w strefie euro znalazła się na poziomie 1,3% w ujęciu rocznym, tym samym dochodząc do górnej granicy korytarza (w którym utrzymywała się przez ostatnie trzy lata). Z punktu widzenia polityki Europejskiego Banku Centralnego jest to istotna informacja - wzrost inflacji bazowej do tego poziomu zdaje się odsuwać na bok perspektywy głębszego luzowania polityki monetarnej przez EBC.

W tym tygodniu będziemy obserwować przede wszystkim najnowsze publikacje danych o sprzedaży detalicznej oraz wskaźników zatrudnienia w strefie euro. Powyższe odczyty poznamy w czwartek. Jeśli będą one stanowić kontynuację ostatniego ciągu optymistycznych informacji ze strefy euro, powinniśmy zaobserwować umocnienie wspólnej europejskiej waluty w parze z dolarem amerykańskim.

Kurs dolara USD

Odczyty danych ekonomicznych, które poznaliśmy przed okresem świątecznym w USA w większości przypadków były lepsze od oczekiwań konsensusu, ale jednocześnie nie na tyle istotne, żeby w wyraźny sposób wpłynąć na rynek walutowy. Niemniej, warta uwagi jest rewizja szacunku dynamiki PKB w USA. W ujęciu zanualizowanym wzrost w trzecim kwartale wyniósł 2,1%, a nie 1,9% jak szacowano wcześniej, co wskazuje na utrzymującą się dobrą kondycję gospodarki USA.

Co tyczy się informacji z USA, w pierwszej części tygodnia nasza uwaga skupi się na odczytach indeksów aktywności biznesowej ISM, w piątek natomiast czeka nas publikacja jeszcze istotniejszego listopadowego raportu z amerykańskiego rynku pracy. Koniec strajku w General Motors najpewniej przełoży się na wzrost wskaźnika kreacji nowych miejsc pracy, co powinno przyczynić się do poprawy nastrojów na rynkach finansowych.

Reklama

 

 

 

Informacje zawarte w niniejszym dokumencie służą wyłącznie do celów informacyjnych. Nie stanowią one porady finansowej lub jakiejkolwiek innej porady, mają charakter ogólny i nie są skierowane dla konkretnego adresata. Przed skorzystaniem z informacji w jakichkolwiek celach należy zasięgnąć niezależnej porady. Ebury nie ponosi odpowiedzialności za konsekwencje działań podjętych na podstawie informacji zawartych w raporcie.

 

Ebury Partners UK Ltd jest regulowane przez FCA (Financial Conduct Authority) jako autoryzowana Instytucja Pieniądza Elektronicznego. Numer rejestru: 900797.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Enrique Diaz-Alvarez

Enrique Diaz-Alvarez

Analityk Ebury międzynarodowej firmy specjalizującej się w usługach finansowych dla małych i średnich przedsiębiorstw, która posiada status instytucji pieniądza elektronicznego. Ebury to fintech, który pomaga przedsiębiorstwom rozwijać biznes na rynkach zagranicznych, eliminując bariery w obszarze rozliczeń, transakcji walutowych oraz zarządzania ryzykiem walutowym.

Firma umożliwia transakcje w ponad 140 walutach, w tym wielu walutach odległych krajów (m.in. lira turecka, rupia indyjska, chiński juan, real brazylijski, tajski bat, meksykańskie peso) oraz dostarcza sprawdzone rozwiązania w handlu zagranicznym, dotychczas niedostępne dla polskich firm.


Reklama
Reklama