Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Kurs dolara (USD) wraca na należne mu miejsce. Stopy procentowe nie robią wrażenia na złotym (PLN)

|
selectedselectedselected
Kurs dolara (USD) wraca na należne mu miejsce. Stopy procentowe nie robią wrażenia na złotym (PLN) | FXMAG INWESTOR
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

W bieżącym tygodniu częstotliwość danych makro sprzyjała leniwe handlowi na rynku walutowym i do połowy tygodnia faktycznie tak się działo, a eurodolar konsolidował przy poziomie 1,07, cały czas mając szanse na ponowienie ataku na opór na 1,08. Sytuacja jednak zmieniła się w drugiej połowie tygodnia, kiedy to wcale nie tak jastrzębio została odebrana konferencja po posiedzeniu EBC. Teraz jeszcze rynek czeka na dane o inflacji CPI z USA za maj. Póki co eurodolar spadł do 1,0620, a szersza konsolidacja to 1,05-1,08 i dopiero spadek poniżej 1,05 będzie klarownym sygnałem sprzedaży euro.

EBC program QE zakończy w lipcu i wtedy też rynek spodziewa się podwyżki stóp o 25 pb, zapowiedzianej klarownie przez szefową EBC. EBC podniósł prognozy inflacji względem marca z 5,1% w 2022 r. oraz 2,1% w 2023 r. do 6,8% w 2022 r. oraz 3,5% w 2023 r., prognozy wzrostu PKB zrewidowano do 2,8% w 2022 r. oraz 2,1% w 2023 r., odpowiednio o 0,9pp oraz 0,7pp w dół. Straszenie inflacją i prawdopodobieństwem podwyżki o 50 pb. we wrześniu wpłynęło może negatywnie na indeksy giełdowe, ale nie dało wsparcia euro. Rynek albo nie wierzy w zdecydowanie EBC albo i tak nastawia się na agresywniejsze podwyżki w USA. Dodatkowo wzrosty cen surowców energetycznych, obawy o kolejne ogniska pandemii w Chinach i cykle zacieśniania polityki pieniężnej w wielu krajach skutecznie psuły w tym tygodniu nastroje inwestycyjne, przekładając się na zyskującego na sile dolara. Jeśli inflacja w USA okaże się wyższa od oczekiwań, dolar może zakończyć tydzień mocnym akcentem.

 

 

Reklama

Na złotym większego wrażenia nie zrobiła podwyżka stóp procentowych przez RPP o 75 pb., bo dokładnie tego spodziewał się rynek. WIBOR-y powoli idą do góry, ale decyzja nie przyspieszyła tego ruchu. Co więcej, konferencja prezesa NBP w kolejnym dniu nie była już tak jastrzębia jak poprzednie. Owszem, RPP stopy dalej powinna podnosić, ale prezes Glapiński mówił też o powolnym kończeniu cyklu podwyżek, wspominając nawet o perspektywie obniżek w połowie przyszłego roku. W obecnych, trudno przewidywalnych warunkach, wychodzenie na rok do przodu nie może być traktowane jako wiarygodna zapowiedź obniżek, niemniej daje to rynkowi jakiś pogląd na dyskusje w RPP. Złoty w relacji na słowa z konferencji osłabiał się i obecnie kurs EUR/PLN próbuje powrócić powyżej oporu na 4,60, z kolei USD/PLN już przebił 4,30 i jest przy 4,34. Potencjalnie wysoka inflacja w USA powinna mieć przełożenie na dynamiczniejsze umacnianie się dolara niż euro względem złotego.

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


MM Prime TFI

MM Prime TFI

MM Prime TFI S.A. jest niezależnym towarzystwem funduszy inwestycyjnych, opierającym się w pełni na polskim kapitale. Towarzystwo nie należy do żadnej kapitałowej grupy bankowej czy ubezpieczeniowej - jego założycielami są członkowie zarządu oraz rady nadzorczej spółki. Akcjonariuszami są także zarządzający funduszami, co stabilizuje politykę inwestycyjną firmy. MM Prime TFI S.A. zarządza funduszami inwestycyjnymi zamkniętymi o zróżnicowanych klasach aktywów.


Reklama
Reklama