Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Kurs dolara (USD) wraca do spadków. Jak długo potrwa dominacja euro (EUR)?

|
selectedselectedselected
Kurs dolara (USD) wraca do spadków. Jak długo potrwa dominacja euro (EUR)? | FXMAG INWESTOR
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Czwartek przynosi już wyraźniejsze osłabienie amerykańskiej waluty na szerokim rynku. Z tego schematu wyłamuje się tylko jen, chociaż ruchy na USDJPY są kosmetyczne. Wygląda na to, że po krótkiej korekcie, rynek powraca do dobrze znanego mu schematu. Opublikowane wczoraj wieczorem zapiski z posiedzenia FED wskazały, że decydenci byli zgodni, co do tego, że stopy procentowe osiągnęły swój szczyt i mogą spadać. 

 

Kilku członków zgłaszało zdanie, że być może właściwym działaniem byłoby pozostawienie ich na "wysokim poziomie" do czasu, kiedy będą dowody dalszego znaczącego spadku inflacji. To jednak rynki tradycyjnie pominęły - implikowana wycena zakłada nadal 6 cięć stóp po 25 punktów baz. każda do końca roku (łącznie 150 punktów baz.) począwszy od marca. Opublikowane wczoraj dane makro były w zasadzie neutralne - ISM dla przemysłu wypadł w grudniu nieco lepiej, redukując negatywną wymowę odczytu PMI, a z kolei dane JOLTS za listopad przyniosły niewielkie odbicie. Dzisiaj w kalendarzu mamy głównie odczyt ADP, a zatem więcej emocji pojawi się dopiero jutro przy okazji danych Departamentu Pracy i odczytu ISM w usługach.

Dzisiaj rano na rynku mówi się o lepszych PMI dla usług z Chin, które są wyliczane przez Caixin i tym samym dotyczą bardziej sektora średnich przedsiębiorstw. Odczyt wypadł nieźle, podobnie jak wcześniejsze dane z przemysłu i kontrastuje z rządowymi danymi NBS, które w grudniu wypadły blado. Poza tym w nocy napłynęły też dane PMI z Japonii i Australii, ale te zwyczajowo mają mniejsze znaczenie. 

Do najmocniejszych walut dzisiejszego ranka zaliczają się AUD i NZD, oraz korony skandynawskie, co pokazuje powrót apetytu na ryzyko na rynki. Wprawdzie napięcie geopolityczne na Bliskim Wschodzie nadal się utrzymuje, a ropa jest dzisiaj wyżej, to wygląda na to, że inwestorzy nie obawiają się nadmiernie eskalacji sytuacji po ostatnich wydarzeniach w Libanie i Iranie.

Reklama

Dzisiaj napłyną ważne dane ze strefy euro. Za nami odczyt PMI w usługach, który w grudniu wypadł lepiej (48,8 pkt.), ale przed nami wstępne szacunki dotyczące inflacji w Niemczech (godz. 14:00). Dane z Hiszpanii, które napłynęły kilka dni temu wskazywały, że CPI opada szybciej, niż sądzono. Mogło mieć to wpływ na cofnięcie się notowań euro w ostatnich dniach.

 

Zobacz także: Praca w USA - tak słabo nie było od ponad dwóch lat! Kurs dolara reaguje

 

EURUSD - wsparcie z PMI, ale...

Dzisiaj poznaliśmy dane PMI dla usług w strefie euro, które wypadły nieco lepiej od oczekiwań - podbicie do 48,8 pkt. To dało wsparcie przecenionemu w ostatnich dniach euro, chociaż nie bez znaczenia jest też fakt powrotu do słabego dolara na szerokim rynku. Notowania EURUSD podeszły pod okolice 1,0970, które są już oporem. Wyżej mamy już barierę przy 1,10 i być może rynek zmierzy się z nią dopiero jutro w kontekście danych Departamentu Pracy. Dzisiaj mamy jeszcze dane o inflacji w Niemczech, oraz ADP z USA, ale mogą one mieć mniejsze znaczenie. 

Kurs dolara (USD) wraca do spadków. Jak długo potrwa dominacja euro (EUR)? - 1Kurs dolara (USD) wraca do spadków. Jak długo potrwa dominacja euro (EUR)? - 1

Wykres dzienny EURUSD

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Marek Rogalski

Marek Rogalski

Główny analityk walutowy w Domu Maklerskim BOŚ. Ekspert w dziedzinie tematyki związanej z rynkiem FX – swoje długoletnie doświadczenie zdobywał pracując w czołowych domach maklerskich w Polsce (z DM BOŚ związany od 2009 r.), prywatnie inwestor giełdowy od 1994 r. Zdobywca szeregu nagród na najlepiej typującego analityka (Puls Biznesu), ceniony komentator bieżących wydarzeń w ogólnopolskich mediach. 

Autora możesz obserwować na LINKEDIN TWITTER


Reklama
Reklama