Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Kurs dolara (USD) odbija po wtorkowej wyprzedaży

|
selectedselectedselected

Słabsze szacunki indeksów PMI w USA za kwiecień dały wczoraj impuls rynkom - inwestorzy potraktowali dane, jako "gołębie" licząc na to, że FED jednak zdecyduje się obniżyć stopy procentowe na jesieni - chociaż prawdopodobieństwo takiego scenariusza we wrześniu nadal nie przekracza 70 proc. 

Kurs dolara (USD) odbija po wtorkowej wyprzedaży
depositphotos.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Dodatkowego wsparcia dostały indeksy na Wall Street, które dobrze zachowywały się jeszcze w poniedziałek. Dolar we wtorek stracił na szerokim rynku, potwierdzając tym samym tygodniowe wskazania z indeksu dolara po ostatnim piątku. Co dalej? Mocne dane w kalendarzu makro z USA poznamy dopiero jutro (szacunki PKB za I kwartał) i w piątek (inflacja PCE Core), tym samym większą uwagę mogą przykuwać indeksy na Wall Street - jesteśmy po dwóch dniach wyraźnego odbicia, które mogło zachęcić inwestorów do cieplejszego spojrzenia ponownie w stronę ryzykownych aktywów. Ale i też główne indeksy są w ważnych punktach technicznych, a wyniki kwartalne kluczowych big-techów są dopiero przed nami (dzisiaj po sesji informacje poda Meta). Niemniej reakcja na wczorajsze doniesienia z Tesli może napawać lekkim optymizmem, co do rynku ogółem.

Dolar w środę jednak nieco odbija, co sugerowałoby, że inwestorzy są jednak jeszcze ostrożni w temacie powrotu trybu risk-on na rynki. Dzisiaj lepiej od dolara amerykańskiego zachowują się tylko waluty Antypodów. AUD dostał mocne wsparcie po danych o kwartalnej inflacji CPI, która wypadła powyżej prognoz rynku. W efekcie rynki skasowały oczekiwania, co do obniżki stóp przez RBA w tym roku. Teoretycznie, zatem AUDUSD jest jedną z tych par, które może mieć potencjał do dalszych zwyżek, gdyby klimat wokół ryzyka miał utrzymać się na rynkach na dłużej.

O godz. 10:00 poznaliśmy dane IFO z Niemiec - wskaźnik nastrojów w biznesie wypadł w kwietniu lepiej rosnąc do 89,4 pkt. Para EURUSD jednak lekko cofa się schodząc poniżej 1,07. Wczoraj nie dotknęliśmy jednak oporu przy 1,0724. W kalendarzu mamy dzisiaj jeszcze dane z Kanady o sprzedaży detalicznej i USA o zamówieniach na dobra trwałego użytku (godz. 14:30). 

 

EURUSD - dolar potrzebuje więcej impulsów

Reklama

Para EURUSD zdołała wyjść ponad poziom 1,07, ale na chwilę. Dzisiejsze lepsze dane Ifo z Niemiec nie dały na razie wsparcia euro. Na EURUSD osunęliśmy się w stronę krótkoterminowego wsparcia w rejonie 1,0680. Co dalej?

 

kurs dolara usd odbija po wtorkowej wyprzedazy grafika numer 1kurs dolara usd odbija po wtorkowej wyprzedazy grafika numer 1

 

Wykres dzienny EURUSD

Reklama

 

Rynki mogą potrzebować więcej impulsów, aby przekonać się do scenariusza dalszej słabości dolara. Same gorsze dane PMI z USA, jakie poznaliśmy wczoraj, mogą tu nie wystarczyć. Z kolei narracja wokół euro cały czas bazuje na pierwszej obniżce stóp przez ECB w czerwcu. Jest, zatem "gołębia" i taka pozostanie. Jeżeli myślimy o wzroście EURUSD, to ruch ten może być wykreowany głównie słabością dolara na szerokim rynku. Ta z kolei może być, zależna od globalnego sentymentu.

Wczoraj nie dotarliśmy do oporu z początku kwietnia przy 1,0724. Ten rejon może być jednak cały czas w "grze". Są to też okolice połowy czarnej świecy na wykresie tygodniowym. 

 

Zobacz także: Kurs euro po 4,50 złotego w 2025? Zdumiewające prognozy ekspertów dla EUR/PLN

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Marek Rogalski

Marek Rogalski

Główny analityk walutowy w Domu Maklerskim BOŚ. Ekspert w dziedzinie tematyki związanej z rynkiem FX – swoje długoletnie doświadczenie zdobywał pracując w czołowych domach maklerskich w Polsce (z DM BOŚ związany od 2009 r.), prywatnie inwestor giełdowy od 1994 r. Zdobywca szeregu nagród na najlepiej typującego analityka (Puls Biznesu), ceniony komentator bieżących wydarzeń w ogólnopolskich mediach. 

Autora możesz obserwować na LINKEDIN TWITTER


Reklama
Reklama