Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Kurs dolara na kolanach. Szef Rezerwy Federalnej pogrąża USD

|
selectedselectedselected

Kurs dolara do złotego (USD/PLN) jest najtańszy od 3 lat. Tylko w piątek spada o kolejne 4 grosze. Mocny spadek napędziły słowa najważniejszego bankiera na świecie, szefa Rezerwy Federalnej.

Kurs dolara na kolanach. Szef Rezerwy Federalnej pogrąża USD
MANDEL NGAN/AFP/East News
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop
  • Jerome Powell, szef Fed, przemawiał w Jackson Hole
  • Zapowiedział obniżki stopy procentowej we wrześniu
  • Deklaracja jest ostatecznym potwierdzeniem, że wkrótce zaczną się obniżki stóp proc.
  • To niekorzystne dla notowań dolara

 

Dolar coraz tańszy. Słowa szefa Fed ciosem w USD

Kurs dolara do złotego w piątek po południu runął do najniższych poziomów od 3 lat. Dolar kosztuje już tylko 3,81 PLN. Po raz ostatni tak tani USD był we wrześniu 2021 roku.

Polski złoty pokazał siłę w ostatnich miesiącach. Jeszcze zeszłej jesieni kurs dolara sięgał 4,45 PLN. Od tamtej pory potaniał już o 60 groszy.

Piątkowa reakcja kursu dolara wywołana została słowami przewodniczącego Rezerwy Federalnej, Jerome’a Powella. Na hucznym sympozjum ekonomicznym w Jackson Hole powiedział on, że nadchodzą obniżki stopy procentowej.

 

Reklama

Wykres: Kurs dolara do złotego (USDPLN)

kurs dolara na kolanach szef rezerwy federalnej pograza usd grafika numer 1kurs dolara na kolanach szef rezerwy federalnej pograza usd grafika numer 1

Źródło: TradingView.

 

To nic nowego. Rynki wyceniają taki krok już od kilku tygodni. Istotne jest jednak to, że prezes najważniejszego banku centralnego powiedział o tym wprost i bez ogródek. Do tej pory, były to komunikaty mówiące o tym, że gdy przyjdzie czas, to odpowiedni ruch zostanie dokonany.

Nadszedł czas na dostosowanie polityki” - podkreślił Jerome Powell, przewodniczący Rezerwy Federalnej na sympozjum w Jackson Hole w Wyoming.

Reklama

Kierunek jest jasny, a czas i tempo obniżek stóp procentowych będą zależeć od napływających danych, zmieniających się perspektyw i równowagi ryzyka” - podkreślił prezes Fed.

Jerome Powell nie wspomniał, kiedy jego zdaniem rozpocznie się łagodzenie polityki. W opublikowanym w środę protokole z lipcowego posiedzenia Komitetu ds. Operacji Otwartego Rynku (FOMC) czytamy, że zdecydowana większość urzędników uważa, że cięcie we wrześniu będzie odpowiednie. Oczywiście, o ile nie będzie niespodzianek w danych.

Szef Rezerwy Federalnej zwrócił uwagę na postępy w kwestii stopy inflacji. Zaznaczył, że Fed może teraz skupić się również na drugiej stronie swojego podwójnego mandatu. Chodzi o dbanie o to, by gospodarka pozostała w stanie pełnego zatrudnienia.

“Inflacja znacznie spadła. Rynek pracy nie jest już przegrzany, a warunki są teraz mniej napięte niż te, które panowały przed pandemią” - zaznaczył Jerome Powell.

Szef Fed przyrzekł, że bank centralny zrobi wszystko, co w jego mocy, aby upewnić się, że rynek pracy pozostanie silny. Oprócz tego, działania w zakresie inflacji będą kontynuowane.

“Ograniczenia podaży znormalizowały się. Zmienił się również bilans zagrożeń dla naszych dwóch mandatów” - podkreślił.

Reklama

Stopa inflacji nie wróciła jeszcze do celu Rezerwy Federalnej. W lipcu wyniosła ona 2,9% rdr. Jednak Fed większą wagę przywiązuje do wskaźnika PCE, który wyniósł 2,5% rdr.

Naszym celem było przywrócenie stabilności cen przy jednoczesnym utrzymaniu silnego rynku pracy, unikając gwałtownych wzrostów bezrobocia, które charakteryzowały wcześniejsze epizody dezinflacyjne, kiedy oczekiwania inflacyjne były słabiej zakotwiczone” - zaznaczył Powell.

“Chociaż zadanie to nie jest jeszcze ukończone, poczyniliśmy znaczne postępy w tym kierunku” - dodał.

Stopa bezrobocia w USA konsekwentnie wzrastała w ostatnich miesiącach i osiągnęła poziom 4,3%. Jerome Powell stwierdził, że wzrost bezrobocia w USA to efekt większej liczby osób wchodzących na rynek pracy, a także wolniejszego tempa zwiększania zatrudniania. Nie ma to być rezultat wzrostu liczby zwolnień lub ogólnego pogorszenia sytuacji na rynku pracy.

 

Zobacz również: Sygnał kryzysu w gospodarce. Więcej sklepów zamyka się niż otwiera

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę

Ładowanie komentarzy...

Reklama
Reklama