Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Kurs dolara kontynuuje słabość! Funt (GBPUSD) naruszył kluczowy opór

|
selectedselectedselected
Kurs dolara kontynuuje słabość! Funt (GBPUSD) naruszył kluczowy opór | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Dolar kontynuuje swoją słabość widoczną wczoraj, kiedy to aktywność była niska ze względu na święta w USA i Wielkiej Brytanii. Niemniej rentowności 10-letnich obligacji idą do góry (1,6215 proc.) po zawróceniu wczoraj z okolic poniżej 1,60 proc. Słabo wypada dzisiaj chiński juan, co może być wynikiem informacji o wprowadzeniu częściowego lockdownu w mieście Guangzhou, oraz generalnie pogarszającej się sytuacji pandemicznej w Azji (Malezja, Wietnam). Opublikowane odczyty przemysłowego PMI Caixin wypadły nieźle (52,0 pkt. w maju), chociaż od pewnego czasu dynamika wzrostu jest symboliczna.

Większą zmienność notuje dzisiaj funt,

który w relacji do dolara naruszył dzisiaj kluczowy opór przy 1,4235, aby później szybko powrócić poniżej 1,42. Wygląda na to, że rynek jest coraz bardziej zdezorientowany w związku z szerzącą się na Wyspach indyjską mutacją COVID , która może doprowadzić do opóźnień w planowanych, kolejnych etapach odmrażania brytyjskiej gospodarki. Mieszanie zachowuje się dolar australijski, a komunikat RBA potwierdził "gołębią" narrację decydentów, którzy nie widzą potrzeby zmian poziomu stóp procentowych wcześniej, niż w 2024 r.

Dzisiaj mamy dzień z indeksami PMI dla przemysłu. Część z nich już poznaliśmy i przyniosły one pozytywne zaskoczenia (jak w Polsce, Czechach, czy na Węgrzech). Poza PMI w USA poznamy dzisiaj też odczyt indeksu ISM o godz. 16:00. 

OKIEM ANALITYKA - Inflacyjne rozważania

Kolejne "imponujące" odczyty inflacji przechodzą bez silniejszej reakcji. Mowa o 4,8 proc. r/r szacunkach GUS-u za maj, czy też 2,0 proc. r/r wyliczeniach HICP według Eurostatu dla całej strefy euro. Wygląda na to, że inwestorzy nie wierzą zbytnio, że może to coś zmienić w "gołębich" zapatrywaniach banków centralnych. W mniejszości są te, które podejmują działania ograniczając skalę skupu aktywów, bądź sygnalizując możliwość podwyżki stóp procentowych. Korzystają na tym lokalne waluty, co na dłuższą metę może prowadzić do konieczności stonowania "jastrzębiego" języka.

Reklama

Innymi słowy, to po stronie największych graczy (FED, EBC, BOJ) jest piłka i to one rozegrają ten inflacyjny mecz w nadchodzących miesiącach. Kluczowa niezmiennie pozostaje postawa FED i działania Treasury operującego na rynku długu. Czerwiec może okazać się dość zmiennym miesiącem, potencjalnie mocne dane z rynku pracy w najbliższy piątek, oraz odczyt inflacji CPI zaplanowany na 10 czerwca, najpewniej sprowokują FED do konieczności tłumaczenia się z tego, czy przyjęte jeszcze na jesieni ub.r nowe założenia polityki monetarnej są słuszne...

Nota prawna

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Marek Rogalski

Marek Rogalski

Główny analityk walutowy w Domu Maklerskim BOŚ. Ekspert w dziedzinie tematyki związanej z rynkiem FX – swoje długoletnie doświadczenie zdobywał pracując w czołowych domach maklerskich w Polsce (z DM BOŚ związany od 2009 r.), prywatnie inwestor giełdowy od 1994 r. Zdobywca szeregu nagród na najlepiej typującego analityka (Puls Biznesu), ceniony komentator bieżących wydarzeń w ogólnopolskich mediach. 

Autora możesz obserwować na LINKEDIN TWITTER


Reklama
Reklama