Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Kurs dolara kończy tydzień na minusie, mimo dobrych danych z amerykańskiego rynku pracy. Umocnienie polskiego złotego

|
selectedselectedselected
Kurs dolara kończy tydzień na minusie, mimo dobrych danych z amerykańskiego rynku pracy. Umocnienie polskiego złotego
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Dolar amerykański ma za sobą ciężki okres. W ubiegłym tygodniu waluta Stanów Zjednoczonych osłabiła się w stosunku do głównych walut oraz polskiego złotego.

Zaskakująco dobre dane z amerykańskiego rynku pracy,

opublikowane w miniony piątek w stosunkowo ograniczony sposób wsparły kurs dolara USD. Słabe dane o produkcji przemysłowej w Niemczech nie sprzyjały natomiast euro. Walutą, która radziła sobie wyjątkowo dobrze był z kolei funt brytyjski. Wraz z odliczaniem ostatnich dni przed wyborami parlamentarnymi w Wielkiej Brytanii Partia Konserwatywna utrzymuje średnio dwucyfrowe prowadzenie w ostatnich sondażach przedwyborczych. Największym umocnieniem wśród grupy walut emerging markets cieszyły się waluty Ameryki Łacińskiej. Samo peso chilijskie zdołało odrobić około połowę strat poniesionych od momentu rozpoczęcia zamieszek.

W najbliższych kilku dniach uwaga rynku skupi się na polityce. Dla funta brytyjskiego kluczowy będzie oczywiście wynik czwartkowych wyborów parlamentarnych w Wielkiej Brytanii. Co więcej, w niedzielę 15 grudnia zbliża się termin wejścia w życie kolejnych amerykańskich ceł na chińskie towary. Spodziewamy się pewnej dozy “teatralności” z obu stron negocjacji w okolicy tego terminu, co powinno zakończyć się odłożeniem w czasie podwyżek ceł. To, w połączeniu z wysoce prawdopodobnym zwycięstwem Partii Konserwatywnej w wyborach w Wielkiej Brytanii oznacza, że nadciągający tydzień powinien być korzystny dla aktywów uznawanych za ryzykowne oraz szczególnie dla funta brytyjskiego. Podczas środowego spotkania Rezerwy Federalnej amerykańscy decydenci powinni potwierdzić zamierzenia dotyczące wstrzymania się z kolejnymi zmianami w polityce monetarnej w dającej się przewidzieć przyszłości. Z kolei czwartkowe spotkanie Europejskiego Banku Centralnego nie powinno przynieść żadnych informacji, które mogłyby się przyczynić do istotnego wzrostu zmienności na rynku.

Kurs polskiego złotego PLN

Ubiegły tydzień przyniósł umocnienie polskiego złotego, w czym pomogły zmiany na głównej parze. Informacje z Polski nie były złe, jednak nie były też na tyle istotne, żeby rynek przywiązał do nich większą wagę. Ostatnie spotkanie RPP oczywiście nie przyniosło zmian stóp procentowych, a retoryka decydentów sugeruje, że nieprędko się to zmieni. Kalendarz ekonomiczny dla Polski na najbliższe dni jest niemal pusty. Złoty tym bardziej powinien więc reagować na informacje z zewnątrz, których nie zabraknie.

Kurs funta GBP

Dość nieoczekiwana rewizja w górę indeksów aktywności biznesowej PMI (które co prawda nadal znajdują się na dość niskich poziomach) nie przyciągnęła większej uwagi rynku, który skupiony jest obecnie na obserwacji przedwyborczych sondaży. Z niepewnością wypatrywano ryzyka kontynuacji wzrostu poparcia Partii Pracy. Obecnie zjawisko to, obserwowane na początku ubiegłego tygodnia zaczęło wygasać, a torysi nadal utrzymują w sondażach średnio dwucyfrową przewagę. Uważamy, że jeżeli wyniki wyborów potwierdzą te szacunki, należy spodziewać się aprecjacji funta brytyjskiego.

Kurs euro EUR

Reklama

Na początku ubiegłego tygodnia ze strefy euro docierały dość pozytywne wieści w postaci rewizji w górę listopadowych indeksów PMI. Informacje o tym, że aktywność biznesowa, którą mierzą indeksy była nieco wyższa niż szacowano wstępnie pozwoliła nieco odsunąć na bok obawy o recesję we wspólnym bloku walutowym. Optymizm szybko jednak zgasł po piątkowym odczycie danych o produkcji przemysłowej w Niemczech, z którego wynikało, że trwa wyraźne kurczenie się niemieckiego sektora przetwórczego.

Nadchodzące, czwartkowe posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego nie powinno przynieść wielu nowych informacji, które mogłyby wpłynąć na rynek walutowy. Przewodnicząca Christine Lagarde w swojej retoryce najpewniej nadal będzie naciskać na rozluźnienie polityki fiskalnej w krajach wspólnego bloku walutowego, które mogą sobie na to pozwolić.

Kurs dolara USD

Piątkowy, bardzo dobry raport z amerykańskiego rynku pracy zdecydowanie przyćmił kilka słabszych odczytów danych, które poznaliśmy wcześniej. Z raportu wynika, że tempo kreacji nowych miejsc pracy w Stanach Zjednoczonych nie hamuje, stopa bezrobocia schodzi w dół, a wzrost realnych wynagrodzeń utrzymuje się na dobrym poziomie. To dobre warunki dla rynku akcji, jak i ogółem dla aktywów uznawanych za ryzykowne.

W kontekście najbliższego posiedzenia FOMC, które odbędzie się w środę spodziewamy się jednoznacznego podtrzymania stanowiska zgodnie z którym bank centralny w najbliższej przyszłości wstrzyma się od dalszych zmian w polityce monetarnej. W związku z tym, że najpewniej nie dowiemy się niczego istotnego, czego już teraz nie wiemy, sądzimy, że spotkanie banku centralnego będzie miało ograniczony wpływ na rynek walutowy.

 

Informacje zawarte w niniejszym dokumencie służą wyłącznie do celów informacyjnych. Nie stanowią one porady finansowej lub jakiejkolwiek innej porady, mają charakter ogólny i nie są skierowane dla konkretnego adresata. Przed skorzystaniem z informacji w jakichkolwiek celach należy zasięgnąć niezależnej porady. Ebury nie ponosi odpowiedzialności za konsekwencje działań podjętych na podstawie informacji zawartych w raporcie.

Reklama

 

Ebury Partners UK Ltd jest regulowane przez FCA (Financial Conduct Authority) jako autoryzowana Instytucja Pieniądza Elektronicznego. Numer rejestru: 900797.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Enrique Diaz-Alvarez

Enrique Diaz-Alvarez

Analityk Ebury międzynarodowej firmy specjalizującej się w usługach finansowych dla małych i średnich przedsiębiorstw, która posiada status instytucji pieniądza elektronicznego. Ebury to fintech, który pomaga przedsiębiorstwom rozwijać biznes na rynkach zagranicznych, eliminując bariery w obszarze rozliczeń, transakcji walutowych oraz zarządzania ryzykiem walutowym.

Firma umożliwia transakcje w ponad 140 walutach, w tym wielu walutach odległych krajów (m.in. lira turecka, rupia indyjska, chiński juan, real brazylijski, tajski bat, meksykańskie peso) oraz dostarcza sprawdzone rozwiązania w handlu zagranicznym, dotychczas niedostępne dla polskich firm.


Reklama
Reklama