Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Kurs dolara kanadyjskiego pod presją - co zrobi dziś Bank Kanady?

|
selectedselectedselected
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Bank Kanady podejmie dziś decyzję w sprawie stóp procentowych. Kurs dolara kanadyjskiego może z tego względu podlegać dziś znacznym wahaniom. Kierunek jego ruchu zależeć będzie od postawy jaką przyjmą decydenci z BoC.

 

Rok temu Bank Kanady rozpoczął cykl podwyżek stóp procentowych. Do tej pory dokonał 3 podwyżek, wynosząc stopy procentowe do poziomu 1,25%. Jeśli teraz zdecyduje się na kolejny ruch, to osiągnięty zostanie poziom nie widziany od 7,5 roku.

Choć w ostatnich tygodniach publikacje makroekonomiczne rozczarowywały, to i tak podwyżka stóp na lipcowym posiedzeniu jest scenariuszem bazowym.

 

Stopy procentowe w Kanadzie

Reklama

bank kanadybank kanady

 

Sytuacja makroekonomiczna

Od czasu ostatniego posiedzenia Banku Kanady napływające dane makroekonomiczne nie napawały optymizmem. Większość istotnych odczytów rozczarowywała. Szczególnie negatywnie w kontekście potencjalnej podwyżki stóp wypadły dane o inflacji. Dynamika cen w ujęciu ogólnym nie spadła, ale oczekiwano wyraźnego wzrostu. Spadł za to poziom inflacji bazowej, który jest bardziej stabilnym miernikiem dynamiki cen w gospodarce. Pozytywnym aspektem jest to, że inflacja w Kanadzie znajduje się na poziomach, które nie wykluczają kontynuacji zacieśniania polityki pieniężnej – ogólny poziom inflacji znajduje się w górnej, a bazowy w dolnej połowie przedziału celu inflacyjnego (1-3%). W ostatnim pozytywny wpływ na oczekiwania co do podwyżek stóp miały dane o PKB i raport z rynku pracy. Ten drugi wymazał nieco negatywne wrażenia po publikacji poprzedniego raportu.

Publikacje makroekonomiczne od czasu ostatniego posiedzenia BoC:

  • Inflacja utrzymała się w maju na poziomie 2,2% (prognoza: 2,5%), a inflacja bazowa spadła z 1,5% do 1,3% (prognoza: 1,4%)
  • PKB wzrósł w kwietniu o 0,1% m/m (prognoza: 0,0% m/m)
  • W maju zatrudnienie w gospodarce kanadyjskiej spadło o 7,5 tys. (prognoza: wzrost o 17,5 tys.), a stopa bezrobocia utrzymała się na poziomie 5,8% (zgodnie z prognozą). W czerwcu zatrudnienie wzrosło o 31,8 tys. (prognoza: 24 tys.), a bezrobocie wzrosło do 6,0% (prognoza: 5,8%).
  • Sprzedaż przemysłowa spadła w kwietniu o 1,3% m/m (prognoza: +0,6% m/m)
  • Sprzedaż detaliczna spadła w kwietniu o 1,2% m/m (prognoza: 0,0% m/m)
  • Indeks PMI (wg Ivey) spadł w maju z 71,5 do 62,5 (prognoza: 69,7), a w czerwcu wzrósł do 63,1 (prognoza: 63,2)

 

Na co zareaguje dolar kanadyjski?

Patrząc na ostatnie publikacje makroekonomiczne wyłącznie pod względem pozytywnych lub negatywnych zaskoczeń należałoby wskazać na obniżone prawdopodobieństwo podwyżek stóp. Nie należy jednak zapominać, że gospodarka Kanady prezentuje się i tak solidnie, a wskaźniki makroekonomiczne są zadowalające. Biorąc pod uwagę to, że kolejna podwyżka stóp była już i tak odkładana od pewnego czasu, jej dokonanie w lipcu nie powinno być zaskoczeniem.

Reklama

Jeszcze na początku miesiąca oczekiwania wskazywały na nieco większe prawdopodobieństwo scenariusza podwyżki stóp procentowych, ale brak podwyżki pozostawał bardzo realną opcją. Teraz rynki są praktycznie pewne co do tego, że BoC podniesie dziś poziom stóp procentowych. To sprawia, że mamy niewiele przestrzeni dla pozytywnego zaskoczenia. Z drugiej strony, ekonomiści i rynki spodziewają się, że będziemy mieli do czynienia z tzw. gołębią podwyżką stóp. Innymi słowy, uważają, że podwyżce będą towarzyszyć gołębie komentarze, wskazujące na istotne czynniki ryzyka dla dalszych podwyżek stóp (np. napięcia w handlu międzynarodowym). Część ekonomistów uważa, że w takim przypadku nawet neutralny wydźwięk komunikatu może dać dolarowi kanadyjskiemu paliwo do wzrostów. Rynek skupi się na tym jakie sygnały decydenci zawrą w komunikacie odnośnie przyszłych podwyżek stóp. Dla dolara kanadyjskiego najważniejsze będzie więc to jak zmienią się oczekiwania odnośnie kolejnej podwyżki stóp procentowych – czy wskażą na to, że w tym roku jest możliwa kolejna, czy też nie.

Warto odnotować, że wpływ na budowanie oczekiwań co do przyszłych podwyżek stóp będą miały również najnowsze prognozy makroekonomiczne, które opublikowane zostaną wraz z decyzją w sprawie stóp. Zmiany w prognozach dotyczących inflacji i wzrostu PKB mogą mieć duże znaczenie dla kierunku reakcji dolara kanadyjskiego. Komunikat z decyzją BoC, a także najnowsze prognozy makroekonomiczne poznamy o godzinie 16:00. W tym czasie można spodziewać się znacząco podwyższonej zmienności kursu dolara kanadyjskiego.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Jakub Wilk

Jakub Wilk

Redaktor portalu FXMAG. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.


Reklama
Reklama