Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Krajowe dane potwierdzą kontynuację ożywienia koniunktury. Kurs dolara (USD) najsłabszy w tym roku

|
selectedselectedselected
Dziennik ING: W tym tygodniu konwencja Demokratów w Chicago i sympozjum bankierów centralnych w Jackson Hole. Krajowe dane potwierdzą kontynuację ożywienia koniunktury na początku 3kw24.
freepik
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Wiadomości zagraniczne

USA: Korzystne dane z drugiej połowy ubiegłego tygodnia: inflacja CPI, sprzedaż detaliczna, jobless claims i nastroje konsumentów.

  • Druga połowa minionego tygodnia przyniosła serię korzystnych odczytów amerykańskich danych. Inflacja CPI w lipcu (0,2%m/m i 2,9%r/r) bliska konsensusu (0,2% i 3,0%), podobnie jak inflacja bazowa (również 0,2%m/m i 3,2%r/r, zbieżnie z konsensusem). Obydwie miary inflacji w ujęciu r/r nieznacznie zwolniły o 0,1pp w porównaniu z poprzednim odczytem.
  • Sprzedaż detaliczna w lipcu zaskoczyła pozytywnie (wzrost o 1,0%m/m przebił oczekiwania 0,4% po -0,2% w czerwcu (po rewizji w dół z 0,0%). Po wyłączeniu sprzedaży samochodów, sprzedaż wzrosła o 0,4%m/m, powyżej oczekiwań 0,1% oraz podobnie jak miesiąc wcześniej (0,5%m/m, po rewizji w górę z 0,4%).
  • Dane tygodniowe o rynku pracy (jobless claims) wróciły do odczytów poniżej 230tys. W ubiegłym tygodniu zarejestrowano 227tys. nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych, poniżej konsensusu 235tys. oraz 234tys. w poprzedzającym tygodniu. Sygnalizuje to raczej stopniowe ochłodzenie rynku pracy.
  • Piątkowe dane o nastrojach konsumentów wg Uniwersytetu Michigan w sierpniu (67,8pkt.) również zaskoczyły pozytywne (konsensus 66,7pkt., poprzednio 66,4pkt.). Badanie to przyniosło także stabilizację oczekiwań inflacyjnych w horyzoncie 1 rok naprzód na poziomie 2,9% oraz w długim terminie na poziomie 3,0%.
  • Słabiej wypadły wskaźniki sygnalizujące wyniki inwestycji. Liczba rozpoczętych inwestycji budowy domów spadła w lipcu do 1,238mln w ujęciu rocznym, poniżej konsensusu 1,340mln oraz 1,329mln w czerwcu (po korekcie w dół z 1,353mln). Rozczarował również odczyt liczby nowych pozwoleń na budowę domów za lipiec (1,396mln w ujęciu rocznym, konsensus 1,430mln, poprzednio 1,454mln).

 

Najbliższy tydzień na rynkach bazowych: Konwencja Partii Demokratycznej w USA, sympozjum w Jackson Hole i koniunktura w sierpniu wg PMI.

  • Dziś rozpocznie się 4-dniowa narodowa konwencja Partii Demokratycznej w Chicago, podczas której zostanie oficjalnie potwierdzona kandydatura Kamali Harris na prezydenta w listopadowych wyborach w USA. W ostatnich tygodniach Harris zbliżyła się w sondażach preferencji wyborczych do notowań Donalda Trumpa w kluczowych dla wyniku listopadowych wyborów stanach. Sondaże wskazują, że Harris prowadzi w Arizonie i Karolinie Północnej i nieznacznie przegrywa z Trumpem w Newadzie i Georgii.
  • W najbliższy czwartek rozpocznie cię coroczne sympozjum gospodarcze w Jackson Hole w stanie Wyoming, które tradycyjnie zgromadzi przedstawicieli kluczowych banków centralnych i dostarczy wytycznych dla obecnej sytuacji gospodarczej w USA i na świecie. Inwestorzy będą wypatrywać wskazówek dla decyzji FOMC podczas posiedzenia 17-18 września i możliwego cięcia stóp o 50pb w kontekście zawirowań rynkowych po podwyżce stóp przez Bank Japonii oraz rozczarowujących danych payrolls za lipiec. Dane z ostatnich dwóch tygodni przyniosły jednak uspokojenie na rynkach.
  • Sympozjum w Jackson Hole poprzedzą publikacje protokołów z lipcowych posiedzeń głównych banków centralnych – w środę Fed, a w czwartek – EBC oraz wystąpienia przedstawicieli Fed (m.in. Wallera, Barra i Bostica). Dla wrześniowej decyzji EBC istotne będą dane o koniunkturze gospodarczej, w tym sierpniowe PMI, które poznamy w czwartek. Nie spodziewamy się jednak, że przyniosą one przełom w stagnacyjnej sytuacji strefy euro i jej największych gospodarek.
  • W tym tygodniu decyzje w sprawie stóp procentowych podejmie szwedzki Riksbank, który prawdopodobnie wróci do cyklu łagodzenia i obniży główną stopę procentową o 25pb do 3,50%. Natomiast turecki bank centralny prawdopodobnie utrzyma 50% stopę procentową bez zmian i będzie to piąta tego typu decyzja z rzędu. Wydarzenia w tym tygodniu:
    • Poniedziałek: wskaźnik wyprzedzający Conference Board za lipiec (nasza prognoza -0,3%m/m, poprzednio -0,2%); wystąpienie przedstawiciela Fed (Waller),
    • Wtorek: inflacja producencka PPI z lipiec z Niemiec (nasza prognoza -0,2%m/m i -1,9%r/r, poprzednio odpowiednio +0,2% i -1,6%); decyzje banków centralnych Szwecji i Turcji ws. stóp procentowych, wystąpienia przedstawicieli Fed (Bostic, Barr),
    • Środa: protokół z lipcowego posiedzenia FOMC, coroczna rewizja danych payrolls,
    • Czwartek: protokół z lipcowego posiedzenia EBC; wstępne wskaźniki PMI dla przemysłu i usług za sierpień, w tym z Europy Zachodniej – nasza prognoza dla Niemiec 43,1pkt. w przemyśle, po 43,2pkt. w lipcu oraz 52,0pkt. w usługach po 52,5pkt. miesiąc wcześniej) rozpoczęcie sympozjum w Jackson Hole; sprzedaż domów na rynku wtórnym w USA za lipiec (nasza prognoza 3,92mln w ujęciu rocznym po 3,89mln w czerwcu),
    • Piątek: sprzedaż nowych domów w USA w lipcu (nasza prognoza 640tys., po 617tys. w czerwcu); wystąpienie prezesa Fed w Jackson Hole.

 

Zobacz także: Kurs złotego (PLN) mocno zakończył tydzień. Odczyty makro oraz sympozjum w Jackson Hole na pierwszym planie

 

Wiadomości krajowe

Tydzień z serią danych miesięcznych za lipiec.

  • W tym tygodniu poznamy serię lipcowych danych z przemysłu (środa), budownictwa i handlu (czwartek). Spodziewamy się, że potwierdzą one, że na początku 3kw24 polska gospodarka nadal znajdowała się na ścieżce ożywienia. Dane z rynku pracy (środa) pozostaną pod wpływem słabszej koniunktury w 2023, a spadkowi zatrudnienia towarzyszył nadal solidny, dwucyfrowy wzrost płac.
  • Prognozujemy, że produkcja przemysłowa wzrosła w lipcu o 10,0%r/r (konsensus: 7,3%), po wzroście o 0,3%r/r w czerwcu. Aktywności przemysłowej w ubiegłym miesiącu sprzyjał korzystny układ kalendarza (2 dni robocze więcej niż w lipcu 2023). Pomimo niekorzystnego otoczenia zewnętrznego (słabość europejskiego przemysłu, zwłaszcza sektora samochodowego w Niemczech), polski przemysł stopniowo odbija. W 2kw24 produkcja przemysłowa wzrosła o 0,9%r/r, po spadkach w ujęciu rocznym w poprzednich pięciu kwartałach. Nasze prognozy lipcowej produkcji dają nadzieje na dalszą poprawę rocznego tempa wzrostu produkcji przemysłu w 3kw24.
  • Spadek cen producentów (PPI) hamuje od lutego, a wg naszych prognoz w lipcu indeks PPI obniżył się o 5,0%r/r (konsensus na tym samym poziomie), po spadku o 6,1%r/r w czerwcu. Spodziewamy się, że do wzrostu cen producentów w ujęciu m/m przyczyniły się w głównej mierze wyższe ceny zaopatrywania w energię, przy niewielkim spadku cen w górnictwie i stabilizacji cen w przetwórstwie.
  • Wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw rosną w ostatnich miesiącach nieco wolniej niż jeszcze na początku roku, głównie z uwagi na niższe premie i jednorazowe rekompensaty w górnictwie i energetyce niż miało to miejsce w ubiegłym roku. Szacujemy, że średnia płaca wzrosła w lipcu o 10,5%r/r (konsensus: 11,0%) vs. 11,3%r/r w czerwcu. W lipcu wzrostowi płac w przetwórstwie i budownictwie sprzyjała większa liczba dni roboczych oraz kolejna podwyżka płacy minimalnej. Wprawdzie jej wzrost w lipcu był niewielki (z PLN4242 do PLN4300), ale dotyczył większej liczby pracowników niż rok temu.
  • Od lutego poziom zatrudnienia w przedsiębiorstwa obniża się nieznacznie. Prognozujemy, że przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw w lipcu było na zbliżonym poziomie jak w czerwcu, co przełożyło się na spadek o 0,5%r/r (konsensus: -0,4%), wobec spadku o 0,4%r/r w czerwcu.
  • Konsumpcja pozostaje głównym motorem napędowym polskiej gospodarki. Chociaż gospodarstwa domowe ostrożnie otwierają swoje portfele, a skłonność do oszczędzania pozostaje podwyższona, to dynamiczny wzrost realnych dochodów daje przestrzeń do wzrostu wydatków. Prognozujemy, że sprzedaż detaliczna towarów wzrosła w lipcu o 5,1%r/r (konsensus: 5,2%) po wzroście o 4,4%r/r w czerwcu. Wprawdzie nastroje konsumpcyjne pogorszyły się ostatnio, a wyższe rachunki za energię w 2poł24 mogą ograniczać wydatki na inne cele, ale nie powinno to istotnie ograniczyć tempa wzrostu konsumpcji w najbliższych kwartałach.
  • Budownictwo pozostaje jednym z najsłabszych obszarów polskiej gospodarki i jest głównym powodem spadku inwestycji (budownictwo odpowiada za około 50% inwestycji ogółem). Nasze prognozy wskazują, że w lipcu produkcja budowlano-montażowa obniżyła się o 2,4%r/r (konsensus: -2,5%), wobec spadku o 8,9%r/r w czerwcu. Słabość budownictwa pozostaje dość szeroko zakrojona i dotyczy zarówno mieszkalnictwa, obiektów inżynieryjnych, jak i budowli przedsiębiorstw.
Reklama

 

MF: Po lipcu deficyt budżetu państwa wzrósł do PLN82,8mld.

  • W okresie styczeń-lipiec 2024 deficyt budżetu państwa wyniósł PLN82,8mld (45% rocznego planu) przy dochodach w wysokości PLN356,5mld (52,2% rocznego planu) i wydatkach wynoszących PLN439,3mld (50,7% planu). Po siedmiu miesiącach tego roku dochody VAT były o PLN29,4mld (+20,8%r/r) wyższe niż w analogicznym okresie 2023, wpływy z akcyzy zwiększyły się o PLN3,5mld (+7,5%), dochody z PIT wzrosły o PLN11,3mld (+30,2%), a z CIT obniżyły się o ok. PLN11,6mld (-23,5%).
  • W samym lipcu dochody z VAT wyniosły ok. PLN27,1mld, co daje wzrost o 22,3%r/r, czyli wyraźnie mniej niż założony na cały rok wzrost o blisko 30%. W 2024 dochody z VAT mogą być o ok. PLN15mld niższe od zakładanych w ustawie budżetowej. Budżet państwa nie otrzymał również planowanej na ten rok wpłaty z zysku NBP (PLN6mld). W tym kontekście kwestia ewentualnej nowelizacji tegorocznej ustawy budżetowej pozostaje otwarta.
  • Ministerstwo analizuje stronę dochodową budżetu, ale obecnie nie pracuje nad podwyżkami podatków – poinformował minister finansów A. Domański. Dodał, że rząd stawia na zwiększenie dynamiki PKB i budowanie trwałej konkurencyjności polskiej gospodarki, na bazie czego będą rosły dochody budżetowe z VAT i innych podatków.
  • Na koniec lipca stan środków walutowych na rachunkach budżetowych obniżył się do €12,3mld z €17,2mld na koniec czerwca. W ramach obsługi zadłużenia zagranicznego dokonano spłat kapitału na kwotę €2,6mld oraz odsetek w wysokości €145mln.

 

NBP: Inflacja bazowa wzrosła w lipcu do 3,8%r/r z 3,6%r/r w czerwcu.

  • Inflacja bazowa z wyłączeniem cen żywności i energii wzrosła w lipcu do 3,8%r/r z 3,6%r/r w czerwcu. Wzrostowi cen bazowych sprzyjały m.in. podwyżki cen usług dostawy wody i odbioru ścieków oraz wyższe ceny wyrobów tytoniowych i alkoholowych. Wzrosły także pozostałe miary inflacji bazowej.

 

MFiPR: We wrześniu dwa wnioski na wypłaty z KPO na kwotę ponad PLN30mld.

  • Do 13 września Polska złoży dwa kolejne wnioski o wpłatę środków na Krajowy Plan Odbudowy (KPO), które będą w sumie opiewać na ponad PLN30mld - poinformowała minister funduszy i polityki regionalnej K. Pełczyńska-Nałęcz. Polska powinna otrzymać środki do końca roku.
  • W 2025 spodziewany jest napływ środków z KPO z tytułu wniosków nr 4,5 i 6 w wysokości łącznie ponad €13,9mld (blisko PLN59,5mld) wynika z informacji Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej w odpowiedzi na interpelację poselską.

 

Komentarz rynkowy

Reklama

Rynek obawia się recesji w USA, dolar najsłabszy w tym roku.

  • Zachowanie rynków w ubiegłym tygodniu zdominowały obawy przed recesją w USA i agresywnymi obniżkami stóp Fed. Obserwowaliśmy osłabienie dolara i w zależności od segmentu krzywej ponowne umocnienie na rynkach długu lub stabilizację. Kurs €/US$ wzrósł do około 1,1050, najwyżej w tym roku. Ostatni raz para była wyżej w grudniu 2023. Dochodowości np. amerykańskiej 10latki są natomiast około 30pb ponad dołek jaki pojawił się zaraz po ostatnich payrolls.
  • W takim otoczeniu dalsze umocnienie złotego nie było zaskoczeniem. Kurs €/PLN spadł w piątek blisko 4,26 i jest już bardzo blisko tegorocznych minimów (okolice 4,25). Rentowności SPW zakończyły tydzień wyżej, około 6pb na długim końcu. Uporczywie wysoka inflacja w kraju, szczególnie bazowa, wspiera scenariusz utrzymania wysokich stóp NBP mimo obniżek Fed, czy EBC.

 

 

Osłabienie dolara może się kończyć, ale złoty ma jeszcze pole do umocnienia.

  • Naszym zdaniem obecna fala osłabienia dolara zbliża się do końca. Wskaźniki techniczne sugerują rosnące ryzyko korekty / spadku €/US$. Nadal para ma jednak pole do krótkoterminowego wzrostu do około 1,11-1150. Dużo jednak może zależeć od napływających danych, szczególnie rocznej rewizji danych z rynku pracy w USA w środę. To właśnie słaby wynik payrolls był katalizatorem do ostatniej przeceny dolara. Czekamy także na dane o koniunkturze ze strefy euro (PMI).
  • Po wakacjach widzimy istotne szanse na umocnienie dolara. Sytuacja na amerykańskim rynku pracy może nie być tak słaba jak sugerowały ostatnie payrolls (szczególnie dosyć wahliwa stopa bezrobocia), a perspektywy obniżek stóp w USA nie tak agresywne jak wycenia rynek. Dołożą się do tego tematy geopolityczne, szczególnie wybory prezydenckie w USA. Choć ostatnie sondaże wskazują na rosnące szanse K. Harris, to prawdopodobieństwo wygranej D. Trumpa jest wciąż wysokie. Zapowiadane przez niego polityki, np. większa ekspansja fiskalna i wprowadzenie lub podwyższenie ceł (a więc impuls inflacyjny i potencjalnie mniejsza przestrzeń na obniżki Fed), są wspierające dla dolara.
  • Kurs €/PLN powinien w tym tygodniu kontynuować spadek co najmniej do tegorocznych dołków w okolicach 4,25. Technicznie poziomem docelowym na ten miesiąc wydają się okolice 4,23. Złotego wspiera uspokojenie na rynkach, słabszy dolar i jastrzębie nastawienie RPP na tle głównych banków centralnych. Z kraju mamy co prawda serię danych, ale to tematy globalne, szczególnie sytuacja na €/US$, powinny pozostać kluczowe z punktu widzenia złotego.
  • W dalszej części roku obawiamy się jednak pewnego osłabienia złotego. Widzimy ryzyko umocnienia dolara i ogólnego pogorszenia sentymentu dla walut rynków wschodzących, szczególnie gdyby szanse na wygraną D. Trumpa znów wzrosły. Lansowane przez niego polityki np. protekcjonizm są dla walut EM niekorzystne. Wydaje się jednak, że rynek zaczął wyceniać te ryzyka jeszcze w wakacje. Dlatego choć w 4kw24 zmienność walut EM może pozostać podwyższona, to niekoniecznie musi dojść do wiele większego wzrostu pary €/PLN niż okolice 4,30-35.

 

W tym tygodniu na rynkach długu raczej stabilnie.

  • W tym tygodniu spodziewamy się stabilizacji na bazowych rynkach długu. Obligacje powinny przejść w trend w oczekiwaniu na kolejne payrolls na początku września. Inwestorzy mieli już okazję zareagować zarówno na dane o koniunkturze jak i inflacji z amerykańskiej gospodarki. Także oczekiwania na kolejne posunięcia Fed są już raczej racjonalne i w tym tygodniu nie spodziewamy się ich większych zmian.
  • W przypadku SPW spodziewamy się również umiarkowanych zmian w tym tygodniu. Sytuacja na rynkach bazowych powinna sprzyjać mniejszym zmianom na krajowym długim końcu. Liczymy natomiast na nieco lepsze od oczekiwań dane z kraju w tym tygodniu (szczególnie produkcję przemysłową). Może to powodować niewielkie wzrosty rentowności na krótkim końcu.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


ING Bank Śląski analizy i komentarze

ING Bank Śląski analizy i komentarze

Bank komercyjny z siedzibą w Katowicach, świadczący usługi bankowe dla klientów indywidualnych oraz firm i instytucji. Jest 5. bankiem w Polsce pod względem wartości aktywów. W II kwartale 2021 bank obsługiwał ponad 4,3 mln klientów detalicznych oraz ponad 504 tys. klientów korporacyjnych.

Obserwuj autoraTwitterLinkedInYouTube


Reklama
Reklama