Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Konto walutowe - jak działa w praktyce?

|
selectedselectedselected
Konto walutowe - jak działa w praktyce? | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop
Wyjeżdżając na wakacje lub w celach biznesowych za granicę, zawsze warto mieć przy sobie niewielką sumę gotówki w obcej walucie. Może ona okazać się niezbędna podczas płacenia za taksówkę lub produkty spożywcze w lokalnych sklepach. Oprócz tego, nawet w przypadku krótkich pobytów za granicami kraju, przydatne może się okazać konto walutowe. Teoretycznie taki rachunek nie różni się znacząco od standardowego rachunku rozliczeniowo-oszczędnościowego, jednak podczas płatności w obcej walucie umożliwia spore oszczędności. Do konta walutowego jest najczęściej wydawana karta wielowalutowa, umożliwiająca m.in. płatności zbliżeniowe. Jak działa tego typu konto i dlaczego warto je założyć? Na co zwrócić szczególną uwagę w trakcie analizy ofert konkretnych instytucji finansowych?
 

Do czego można wykorzystać konto walutowe? Jak działa i jakie możliwości oferuje?

Teoretycznie poza granicami można płacić kartami powiązanymi z rachunkami prowadzonymi w złotówkach. W praktyce jest to mało opłacalne, m.in. ze względu na niekorzystny spread bankowy. Przewalutowania transakcji w większości przypadków są realizowane po niekorzystnym dla nas kursie. Ponadto trzeba liczyć się z pobieraną przez bank dodatkową prowizją za przewalutowanie transakcji (wysokość tej opłaty jest  uzależniona od konkretnej instytucji finansowej). W praktyce płacimy więcej niż wynosi cena produktu lub usługi. Jakie korzyści daje prowadzenie rachunku w obcych walutach?

  • Przede wszystkim zdecydowanie niższy spread walutowy. To pierwsza i najważniejsza korzyść wynikająca z posiadania konta walutowego. Ponadto w większości przypadków banki nie pobierają prowizji za płatność. Oczywiście dotyczy to przypadków, gdy płacimy w walucie, w której mamy konto.
  • Darmowe wypłaty gotówki z zagranicznych bankomatów to kolejna duża zaleta. Warto jednak pamiętać, że bank może ustalić limit maksymalnych wypłat miesięcznych, po przekroczeniu którego jest naliczana opłata. Co więcej, operator bankomatu może naliczać dodatkową prowizję podczas wypłacania gotówki.
  • Konto walutowe można bez problemu założyć przez Internet. Jest to zdecydowanie najszybsza i najprostsza metoda.

Przed wyborem konkretnej oferty warto przeprowadzić analizę rynku. Korzystając z portalu https://moneteo.com/ranking-kont-walutowych w szybki, przejrzysty i przede wszystkim zrozumiały sposób dokonamy porównania aktualnych ofert. 

Konto walutowe - dodatkowe informacje

Otwierając rachunek w obcej walucie zyskujemy również dodatkowe korzyści. Jedną z nich jest kantor internetowy, który w wielu przypadkach oferuje znacznie lepsze kursy wymiany walut niż stacjonarne kantory. Nie trzeba osobiście wymieniać pieniędzy. Wystarczy kilka kliknięć w komputerze lub aplikacji mobilnej, aby dokonać przewalutowania. Co jeszcze warto wiedzieć o kontach walutowych?

  • Osoby pracujące za granicą z pewnością docenią przelewy walutowe. W przypadku przesyłania euro wykorzystuje się przelewy SEPA. Ten rodzaj przelewów ma zastosowanie nie tylko wśród banków na terenie Unii Europejskiej, ale również Szwajcarii, Lichtensteinu, Norwegii i Islandii. Z kolei przelewy typu SWIFT są wykorzystywane m.in. w przypadku przesyłania środków pieniężnych w innej walucie.

Kolejnym udogodnieniem, z którego możemy skorzystać, jest karta wielowalutowa. Dzięki niej możemy dokonywać płatności w różnej walucie po bardzo atrakcyjnym kursie. Ponadto w większości przypadków banki nie pobierają dodatkowej prowizji za przewalutowanie. 

Jakie jeszcze korzyści daje konto dewizowe?

Coraz więcej osób decyduje się lokować swoje oszczędności w obcych walutach, takich jak dolar amerykański, frank szwajcarski, funt brytyjski lub euro. W tym celu otwierają konto walutowe. Jak działa to w praktyce? W sytuacji gdy uznamy kurs wymiany za korzystny, wówczas możemy błyskawicznie przewalutować złotówki na wybraną walutę. Ponadto konta dewizowe niezwykle często oferują tak zwane automatyczne przewalutowanie. Gdy kurs waluty osiągnie określony przez nas poziom, wówczas nastąpi wymiana zaplanowanych środków. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, które ogranicza do minimum konieczność ciągłego monitorowania kursów walut. Konto dewizowe otwierają również osoby, które mają zobowiązania finansowe w obcej walucie. Dzięki nim można obniżyć m.in. koszty spłaty kredytów. W trakcie wyboru konkretnego konta, warto również dokładnie przyjrzeć się aplikacji mobilnej. Przede wszystkim powinna cechować się prostą i intuicyjną obsługą, a także stabilnym i szybkim działaniem. Niektóre banki oferują wersje demo swojej aplikacji, dzięki czemu każdy może ją pobrać, przetestować i ocenić jej działanie.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Julia Zagórska

Julia Zagórska

Absolwentka Uniwersytetu Ekonomicznego i Akademii Górniczo-Hutniczej. Głównie zajmuje się analizą wpływu wydarzeń makroekonomicznych na sytuację na rynku. Aktywny trader Forex od 2013 roku. 


Reklama
Reklama