Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Komentarz walutowy: RPP utrzyma stopy bez zmian, ale czy zapowie obniżki?

|
selectedselectedselected
Komentarz walutowy: RPP utrzyma stopy bez zmian, ale czy zapowie obniżki? | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Dzisiaj prawdopodobnie po godzinie 14 powinniśmy poznać kolejną decyzję Rady Polityki Pieniężnej o wysokości stóp procentowych. Oczywiście nie oczekujemy zmian, a stopy procentowe utrzymywane są na relatywnie wysokim poziomie od września zeszłego roku. W komunikacie nie powinniśmy również znaleźć żadnych sygnałów nadchodzącej zmiany komunikacji, dlatego uwaga skupi się na jutrzejszej konferencji prasowej. Wydaje się, że nie ma podstaw do obniżek stóp procentowych w tym roku, ale sygnały tego, że może być jednak inaczej nadchodzą z samej RPP.

 

Inflacja CPI w Polsce spadła do poziomu 14,7% r/r za kwiecień. Oczywiście są to wstępne dane, ale dane ostateczne, które poznamy 15 maja nie powinny się wiele różnić. Z drugiej strony inflacja bazowa dalej rośnie i jest bardzo prawdopodobne, że w maju lub w czerwcu inflacja bazowa znajdzie się wyżej niż główna inflacja. W tym momencie w mediach mówi się o tym, że inflacja w Polsce stała się lepka, co oznacza, że może nie odpuścić w dłuższym terminie, co powinno oznaczać, że RPP nie powinna rozważać obniżki stóp procentowych. Warto zauważyć, że RPP sporządzając swoje prognozy widzi ok. 50% prawdopodobieństwo, że inflacja zejdzie do celu na koniec 2025 roku przy założeniu utrzymania stóp procentowych przy obecnych poziomach! Jeśli RPP obniżyłaby stopy w tym roku, to okres dojścia do celu mógłby się dodatkowo wydłużyć. Oczywiście istnieje też szansa, że inflacja będzie spadać dosyć szybko, co faktycznie otworzy miejsce do obniżek, choć patrząc np. jedynie na ceny paliw, które rosły od początku roku, nie wydaje się, aby było to możliwe.

 

Reklama

Z drugiej strony Wnorowski czy Dąbrowski z RPP sugerują, że przestrzeń do obniżek może pojawić się w tym roku. Doszło nawet do sugestii, że mogłoby to nastąpić po sierpniu, choć pojawia się pytanie, czy inflacja spadnie wtedy poniżej 10%? Z drugiej strony mamy Kotowskiego czy Tyrowicz, który wskazują, że obecne poziomy inflacyjne wymagają jeszcze wyższych stóp niż obecnie. Rynek kontraktów wycenia jednak, że w perspektywie jednego roku, główna stopa procentowa może być obniżona do 6%.

 

Z perspektywy globalnego rynku poznamy dzisiaj odczyt inflacji CPI w USA, który również może dać nam obraz, gdzie inflacja może zmierzać w Polsce. Tym razem nie oczekuje się drastycznego obniżenia inflacji, a utrzymania na poziomie 5%. Kluczowa będzie jednak inflacja bazowa, która ostatnio zaskakująco odbiła do 5,6% w ujęciu rocznym, a dzisiaj niektórzy oczekują powrotu do 5,5%. Jeśli inflacja zaskoczy wyższymi odczytami, może dojść do ponownej presji na kontynuację podwyżek stóp procentowych w USA.

 

Nota prawna

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Michał Stajniak

Michał Stajniak

Wicedyrektor Działu Analiz XTB. Specjalizuje się rynkach surowców i towarów, rynku walutowym oraz sytuacji ekonomicznej w Polsce, USA i Chinach. Z XTB związany od 2014 roku, gdzie rozpoczął jako analityk rynków finansowych, by w 2019 roku awansować na stanowisko Zastępcy Dyrektora Działu Analiz. Jego komentarze często pojawiają się w mediach, w których dzieli się swoją wiedzą z zakresu rynków finansowych. Wykładowca Akademii Leona Koźmińskiego na studiach podyplomowych “Profesjonalny Inwestor”

Obserwuj autoraTwitterLinkedIn


Reklama
Reklama