Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Dzieje się na „czarnym złocie”: Ropa naftowa rośnie na fali napięć na Bliskim Wschodzie

|
selectedselectedselected

Początek tygodnia na rynkach finansowych upłynął spokojnie, co w dużej mierze wynika z oczekiwania na decyzje banków centralnych. W tym czasie ropa naftowa doświadczyła znacznego wzrostu cen, co jest bezpośrednio związane ze wzrostem napięcia na Bliskim Wschodzie. 

Komentarz walutowy, 27.08.2024 r.
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

W obliczu ograniczonego kalendarza makroekonomicznego, dzisiejszy handel może być zdominowany przez reakcje na wydarzenia geopolityczne oraz oczekiwania związane z przyszłymi decyzjami banków centralnych.

 

Niewielka zmienność na rynku walutowym

Ostatni tydzień sierpnia przebiega w spokojnej, wakacyjnej atmosferze, a zmienność na głównych aktywach pozostaje ograniczona. Wczorajszy dzień przyniósł jedynie lekkie umocnienie dolara amerykańskiego, zwłaszcza względem euro, choć kurs EUR/USD ustabilizował się wokół poziomu 1,1160 $. Taka sytuacja nie zaskakuje, biorąc pod uwagę mieszane sygnały z rynku: z jednej strony gołębi przekaz szefa Fed Jerome'a Powella z Jackson Hole, z drugiej rosnące napięcie na Bliskim Wschodzie. W związku z tym aktywa uważane za bezpieczne, takie jak dolar, mogą pozostać w cenie. Do końca tygodnia w kalendarzu nie ma zbyt wielu istotnych wydarzeń, z wyjątkiem piątkowego odczytu inflacji PCE ze Stanów Zjednoczonych, co sugeruje, że większe rozstrzygnięcia na rynku walutowym mogą nastąpić dopiero po wrześniowych posiedzeniach banków centralnych, takich jak EBC i Fed.

 

Dynamiczny wzrost cen ropy

Mimo ogólnie spokojnego początku tygodnia, ropa naftowa odnotowała znaczący wzrost cen. Kilkuprocentowy ruch w górę wynika z eskalacji konfliktu na Bliskim Wschodzie, gdzie Hezbollah zaatakował Izrael w niedzielę. Jeszcze w ubiegłym tygodniu pojawiały się spekulacje o możliwym zawieszeniu broni, jednak obecnie sytuacja znów jest napięta, a pojawiają się zapowiedzi dalszych działań odwetowych. Dodatkowo, wstrzymanie produkcji w Libanie oraz groźba blokady cieśniny Ormuz potęgują obawy o dostępność surowca. W efekcie, w najbliższych dniach możemy spodziewać się dalszych wzrostów cen ropy, a analiza techniczna wskazuje na możliwość kontynuacji tego trendu. Równocześnie rynek zaczyna spekulować na temat nadchodzącego posiedzenia OPEC, gdzie możliwe są decyzje dotyczące dalszego ograniczenia produkcji, co mogłoby dodatkowo wspierać wzrosty cen.

Reklama

 

Marazm na rynku PLN

Na rynku krajowej waluty sytuacja jest stabilna, a kurs EUR/PLN pozostaje w wąskim przedziale 4,25-4,30. W zależności od zmian na głównej parze walutowej, kurs może delikatnie oscylować w górę lub w dół, ale mówimy tutaj o niewielkich, kosmetycznych ruchach. Dziś warto zwrócić uwagę na publikację indeksu zaufania konsumentów Conference Board z USA o godzinie 16:00, który zazwyczaj nie wywołuje dużych wahań, ale w obecnych warunkach może stać się katalizatorem ruchu na rynku FX. Ponadto, jutro poznamy wyniki spółki Nvidia, której wygórowane oczekiwania, jeśli zostaną spełnione, mogą przyczynić się do wzrostu cen akcji na nowe historyczne szczyty, co z kolei może wpłynąć na szerszy rynek, nie tylko na Wall Street.

 

Zobacz także: Miękkie lądowanie gospodarki. Dlaczego marzą o nim ekonomiści

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Krzysztof Pawlak

Krzysztof Pawlak

Pasjonat rynków finansowych, ekonomista, analityk. Od ponad 10 lat związany z branżą kantorów internetowych. Od początku związany z serwisem InternetowyKantor.pl, a później także i z Walutomatem. Rozpoczynał od pracy dealera, by od kilku miesięcy zarządzać tym działem. Nie boi się wyzwań, stąd bierze udział w różnych projektach firmy, a jeśli trzeba, stanie przed kamerą i przeanalizuje, co się dzieje na rynkach, czy to giełdowych, czy walutowych. Również można znaleźć sporo jego publikacji w różnych portalach o tematyce rynku FX. Jest absolwentem Rachunkowości i Finansów na Uniwersytecie Ekonomicznym oraz studiów podyplomowych zarządzanie ryzykiem w bankowości na tej samej uczelni. Prywatnie, inwestor giełdowy i rynku FX, poza tym pasjonat tenisa zarówno w formie czynnej, grając jak i biernej oglądając w TV. 


Ładowanie komentarzy...

Reklama
Reklama